Bowling

Po akci  "Prostřeno", kdy se všichni snažili a připravili si navzájem skvělou hostinu, přišla odměna v podobě pátečního bowlingu. Dešťové kapky nás neodradily a úderem 10:00 se začaly vrhat koule na ustrašené kuželky. Málokdy to ustály,  zásahů bylo plno, radost pohledět. Obsadila se první místa, tentokrát perlila Michalka s Jardou. Míša přímo skákala radostí. K živé hře nechybělo ani pohoštění – kávička a hranolky. Obsluha byla velmi pozorná a ochotná. Mimo servírovaných dobrot, nám darovala i balónky, takže se nám to dobře letělo zpátky do Jasněnky. Dopoledne bylo příjemné, pěkně jsme si to užili.

 

Hokejisté HC Olomouc pro Jasněnku (z webových stránek HCO)

Až do 13. prosince jste měli možnost nosit pod vánoční stromeček u ledové plochy na olomouckém zimáku dárky, a udělat tak radost těm, kteří nemohou vánoční svátky strávit se svými blízkými nebo kteří jsou nějak zdravotně znevýhodněni. Ve čtvrtek 17. prosince pak hráči olomouckého áčka předali dárky klientům Stacionáře Jasněnka, který poskytuje služby mentálně postiženým a dětem na Dětské klinice ve Fakultní nemocnici Olomouc. Reprezentační pauzu vyplnili olomoučtí hokejisté i dvoufázovými tréninky. A právě mezi jedním takovým, ve čtvrtek 17. prosince, došlo na předání dárků, které jste až do zápasu s Hradcem Králové mohli nosit pod stromeček u ledové plochy. Na dopolední trénink tak dorazilo 14 klientů organizace Jasněnka, která se stará o mentálně postižené děti a dospělé. I klienti Jasněnky patří mezi olomoucké fanoušky, a tak se nejprve podívali na trénink A týmů, vyfotili se s několika hráči a Jiřím Trvajem, a poté se svým doprovodem absolvovali exkurzi po stadionu, kdy si prohlédli rolbovnu, posilovnu a ošetřovnu. Na konci všeho čekalo skupinku fanoušků překvapení v kabině olomouckého áčka – setkání s hráči i stůl plný hraček a plyšáků.

 

 

Silvestrovské "Prostřeno"

Jak víme, Silvestr je nejen jméno, ale i poslední den v roce, a tak skupina Lenky a Marcelek byla v řadě "Prostřeno" jako poslední. Téma našeho dne byl Silvestr a úkolem bylo vyrobit netradiční slámku. Z našeho jídelníčku nikdo nemohl poznat, co jim to vlastně uvaříme. Chtěli jsme jim udělat překvapení a zároveň hádanku. Místnost jsme přizpůsobili tak, aby se dalo po ochutnávce i tancovat, protože se na silvestra lidi hlavně baví, tančí a veselí. Samozřejmě nechyběl ani ohňostroj a odpočítávání posledních okamžiků starého roku.

 

Návštěva na SOŠ Hotelnictví a turismu v Uničově

Ve čtvrtek  jsme se  všichni vydali na SOŠ v Uničově, kde pro nás zdejší studenti opět připravili bohatý program. Při úvodu nám paní  profesorka prozradila, že se takto scházíme již podvacáté. (!) To mluví za vše. A pak už se do toho studenti zase pěkně obuli. Protože ke svátkům patří pohádkové příběhy, nechyběly tři pěkně sehrané ukázky. I úkoly byly  vhodně připravené. Zvládl je skoro každý a mohl tak pocítit radost, že něco dovede. Bez společné diskotéky a zpívání koled by se to také neobešlo. Jarda se při tancování spokojeně usmíval, Jana,  Nikolka a Míša zpívaly před všemi Půlnoční. Mirečka nadšeně předala zasloužený dárek paní profesorce a studentům, kteří nám udělali touto akcí velikou radost. Nejen ten voňavý  punč a perníčky, co se v chodbě rozdávaly, provoněly už tak příjemnou atmosféru, ale i dobrá vůle, přátelství a vstřícnost, kterou nám tady všichni věnovali stojí za poděkování. Tak tedy: děkujeme!!!

 

 

Vánoční  "Prostřeno"

Ve středu to vypuklo ve skupině A. Dvoudenní přípravy se blíží ke konci. Ráno ještě nějaké dokončení pokrmů a výzdoby ryze vánoční. Začíná totiž štědrovečerní „Prostřeno.“ Vyzbrojili jsme se štrúdlem s jablky a ořechy. Abychom měli i ty penízky,  podával se čočkový salát. Jako rybka na štědrý večer byl toust  s rybí pomazánkou ve tvaru kapříka. Z misek se na nás tetelily pečené brambory. Vánoční ovocný nápoj voněl, světýlka blikala a u rozsvíceného stromečku čekaly malinkaté sladké dárky pro naše ostatní kamarády ze stacionáře.  Před obědem nás navštívili, pojedli, zazpívali  si koledy a bylo nám s nimi dobře. Snad jsme si trošičku užili něco z toho  dne, na který se všichni celý rok těšíme. 

 

 

Předvánoční setkání se studenty  Gymnázia Uničov

V pondělí jsme přijali pozvání od studentů uničovského gymnázia. Paní učitelka a studentky 2.A nás zavedly do učebny výtvarné výchovy, kde celé setkání probíhalo. Společně jsme tvořili papírové andílky, vánoční přání a výtvarné dílo na téma: "Co si přeji od Ježíška“. Celé setkání se neslo v duchu blížících se vánočních svátků a příjemného kamarádského povídání. Dokonce i naši hoši Romča, Davča, Robča a Honza ztratili ostych a s děvčaty si pěkně při práci povídali (to se jim líbilo samozřejmě nejvíc). Těšíme se na nějaké další setkání, třeba u nás v Jasněnce příští rok a společně oslavíme například Velikonoce.

 

Mikuláš

Ráno jsme přijeli do stacionáře s malými obavami, někteří z nás se totiž  trošku báli čerta. Když zavelel Mikuláš s andělem, čert poslouchal, ale i tak se mu skoro  podařilo ukrást nadílku a upalovat pryč. Zkusili jsme si ji tedy  vysloužit koledou, básničkou. Beatka nás zachránila, pěkně zahrála novou koledu na flétničku. Mikuláš se přívětivě usmíval a anděl se chopil rozdávání balíčků, co potěšily velké i malé. Když se už odebírali dál,  přišel čas obdarovat nebeské bytosti, nakonec i toho čerta, že si nás neodnesl. Svíčkou, co vyrobili velcí šikulové, si posvítí na dlouhou večerní cestu zpátky. Bylo to příjemné dopoledne, které v nás zažehlo radost z blížících se Vánoc. Děkujeme Všem protagonistům!

 

Mikulášské „Prostřeno“

Ještě den před příchodem Mikuláše jsme si udělali ve skupině Jarka a  Ivety mikulášské Prostřeno. Celé této akci předcházela náročná příprava všech. Tisk pozvánek, vymýšlení jídelníčku, masek, dekorací a také samotná příprava pokrmů. Ráďa se pustil do mikulášského punče a nakrájel nám všechno ovoce, Honzík a Robin připravovali kokosový moučník a také se podíleli na přípravě ďábelské náplně na topinky, u toho také nechyběl Kamča s Míšou, kteří potírali topinky česnekem. Beátka pomáhala, kde se dalo. Pája především ochutnával, ale vyzkoušel si také válení těsta válečkem. Davča s Ráďou Z. nám krásně nazdobili stůl a pomáhali nalévat punč do sklenic. Samozřejmě, jako v „Prostřenu“ jsme nestíhali s úklidem. A protože jsme nechtěli přijít o jediný bod, nastrkali jsme všechny poválené věci do koše s prádlem a doufali, že se na to nepřijde. A kdo si myslíte, že odhalil naši fintu? No přece Marcelka M., které nic neunikne.  Všichni jsme si výtečně pochutnali, někteří se dokonce přejedli natolik, že je pořádně tlačilo břicho, no prostě se nedalo odolat, že Robčo? Kolik jsme dostali bodů, zatím nevíme, ale už se nyní těšíme na  Prostřeno vánoční a to nás čeká ve skupině Marušky a Katky. A co má  pro nás připraveno Lenka? No zbývá už jen oslava Silvestra. Takže všechny tyto nejkrásnější svátky v roce oslavíme společně.

 

Halloween 2015

Listopad nás vítá mlžným oparem, ze kterého vystupují různé stíny, připomínající strašidla a jiné obyvatele čarovných zákoutí. Ale dnes jim snad byla zima a proto se nastěhovali do Jasněnky. Úderem čtvrté hodiny odpolední návštěvníkům otevírají dveře upíři,  duchové, kostlivci a s úsměvem  uvádí první návštěvníky. Na chodbách blikala světýlka, která nás zavedla k různým úkolům. Na interaktivní tabuli čekaly pod obrázky hádanky s úryvky z pohádek se strašidelnou tematikou. Spícího jedovatého pavouka každý obcházel, aby se neprobudil. Anička s Ráďou  raději potichu nanosili mláďata  do jeho hnízda, Dominik měl dobrou mušku při střílení do dýně. U kostlivce jsme se mohli zabalit jako mumie, ježibaba marně hledala v netopýřím guláši klíče od hřbitova. Robin s Davidem ji pomohli, jinak by nemohla zamknout a  strašidla by dělala neplechu po celý rok. Perlou byla návštěva čarodějnice, které při vstupu každý donesl něco do kotle na omlazující nápoj. Jeden rybičku, druhý zase pavoučka nebo prst. No, to byla dobrota. Poslední komnatu obývala roztomilá víla. Ta seděla s lucerničkou u rybníka a hlídala poklady. Tam si každý našel odměnu. A rychle ke stolu plnému cukrovinek a chuťovek různých barev, ale poživatelných. A kdo vyhraje krásný dort s pavoukem? Celý  večer nám tedy uzavírá tombola a příjemný pocit, že i ve společnosti duchů se můžeme skvěle pobavit a užít si to. Tak příště zase.

 

Rekondiční pobyt v Malé Morávce

V týdnu od 14. 9 . – 18. 9. 2015 byste nás v Jasněnce marně hledali. Nabalené tašky naplnily auta a my jsme vyrazili na rekondiční pobyt do Malé Morávky. V chatě Lucka na nás čekalo plno hezky strávených chvil s kamarády. Opékání buřtíků, hry a zpívání venku do mikrofonu -  to se u karaoke stali všichni profesionálními zpěváky. Hezky se to poslouchalo. Na zelené trávě byl prostor pro hry s míčem, u stolu pod lipami se zase hrály deskové hry. Všichni se pěkně bavili, ale i báli. Ve středu večer jsme totiž zažili strašidelnou hodinku při stezce odvahy. Hrůzu z  houkání strašidel ve tmě a létající  paní v bílém nám vynahradila nalezená odměna. Došlo i na příjemné výlety. Kamil a Jana nadšeně vrhali bowlingové koule, kuželky se kácely jedna po druhé. Z vyhlídkové věže si Roman s Robinem prohlédli za krásného počasí širý kraj. Nechybělo ani posezení u kávičky v restauraci, bazén nebo solná jeskyně. S pestrým programem týden uběhl jako voda v potoce za chatou Luckou, kterou opouštíme s krásnými zážitky ze společného výletu. Těšíme se, že za rok se tu zase sejdeme.

 

 

ZŠ U Stadionu pro Jasněnku 

Pondělní dopoledne nám velmi hezky zpříjemnili žáci 5. a 9. A ZŠ U Stadionu. Za dveřmi na nás čekaly krásně sehrané pohádky a zábavné soutěže. U  Lotranda a Zubejdy  jsme se těšili, jak ji statečný doktor vysvobodí. Když  dokáceli stromy a princezna ochutnala zdravý chléb s tvarohem, šli jsme zase my změřit své síly na připravených úkolech. Slalom, skládání papírové čepice, bourání kelímkové stěny, kreslení  dlaní, modelování kouzelné mističky s fontánkou. Nechybělo ani společné tancování a dlouhý vagón, do kterého jsme se vešli všichni. Bylo to hezké dopoledne. Odcházeli jsme s medailí na krku a dobrou náladou. Žáci si vysloužili poděkování, malý dáreček a pozvání zase do Jasněnky. Chtěli bychom poděkovat oběma třídám i paní učitelce nejen za povedený program, ale také za úsilí, čas i snahu vykonat něco dobrého pro jiné.

 

 

Letem světem s hadroletem

Dnes se na zahradě v Jasněnce slétlo více fanoušků motorismu. Blíží se prázdniny a hry  Letem světem s hadropletem nás měly navnadit. Cestovatelé se pustili do plnění úkolů. Šlo jim to dobře, přestože se na nás sluníčko dívalo za sedmero mraky. Ale i tak se  všem podařilo přesypat  i nabrat rýži hůlkami jako v Asii, poskládat iglú  Eskymákovi v Grónsku, v Třeboni nachytat párek kapříků, ve Znojmě naházet okurky do sklenic, proletět se balonem až do Austrálie, kde si z nás klokani udělali své skokany do party. Ivonka a Luďa  zvládli  i nebezpečnou cestu oceánem. Nakonec jsme podle stručné zprávy z policie rozluštili poznávací značku hledaného auta. To byl  tajný kód pro naši odměnu. Už jsme na zádech  cítili první kapky deště, když jsme odstartovali závod hadropletů s řidiči  Kamčou, Robinem a Honzou, kteří v keřích našli přání šťastné cesty všem, co se vydají do terénu. Výhru, balík plný dobrot připravený na cesty, si zasloužili všichni bez rozdílu. Vždyť, všem se dnes podařilo ujít kousek světa, nejen našim absolventům školákům, ale i dětem a starším kamarádům, kteří nám radili a pomáhali. Tak krásné výlety a slunné prázdniny, milí účastnici zájezdu.

 

Hawaii

Začíná nám doba dovolených. Samozřejmě nemůžeme jen tak lelkovat, a proto jsme si vymysleli zajímavý program, o němž z uživatelů nikdo nevěděl. Jako obvykle jsme si seděli u svačiny, když se náhle rozrazily dvěře. V nich stála za pošťáka převlečená Marcela M. a nesla doporučený dopis. Beátka se chopila jeho přečtení. A co tam bylo? Přece výhra v podobě zájezdu na Hawaii. Všichni se museli shodnout na tom, zda vůbec na dovolenou chtějí. Samozřejmě, že nikdo nebyl proti. Cesta se konala letadlem. Leňa přilepila letadlo na výtah a všichni byli převezeni letecky do vrchního patra. Tam již čekal zástupce cestovní kanceláře a uvedl hosty do hotelu. Ještě předtím však byl každý účastník zájezdu ozdoben dle tradice květy do vlasů. Nabídka programu cestovní kanceláře byla bohatá, následovaly hawaiské tance, tanec s hořícím ananasem a další hrátky. Po té všechny čekalo překvapení. Prozatím nikdy nevyužívaná terasa se proměnila v ten pravý ráj.  Zaměstnanci donesli lehátka, použili na sezení vaky ze stacionáře a terasu nazdobili květinami. Mladá číšnice Terezka (praktikantka) se ujala své role a přijímala nabídky na občerstvení. Každý si mohl vybrat z několika nápojů. Ledová káva, míchané nápoje s ovocem a jiné. Holky se měly co ohánět, aby splnily přání všech dovolenkářů. Na závěr hodování byl rozdán zmrzlinový pohár. Dovolená se vydařila a počasí nám opravdu přálo.

 

Člověk člověku - SOŠ sociální péče a služeb Zábřeh

Už několikátým rokem se zúčastňujeme sportovně kulturní akce Člověk člověku v Zábřehu na Moravě. Studenti se svými učiteli připravili na hřišti 12 stanovišť s nejrůznějšími úkoly zaměřenými na pirátskou tématiku. Inspirovali se filmem  Piráti z Karibiku. Studentky měly krásné kostýmy a pěkně malované kulisy. Naše posádka lodi Hanka W., Hanka R., David, Robin, Bety a Domča splnili na jedničku všechny zadané úkoly, podívali se na výcvik asistenčních psů a nakonec z rukou pana ředitele dostali medaile na krk. Dobrá kávička a oplatek na závěr nemohly chybět. Těšíme se  na příště. 

 

 

Závody v atletice

Ve čtvrtek jsme jeli na atletické závody do Šumperka. Cestu tam i zpět jsme absolvovali vlakem. Počasí bylo trochu studené, ale hlavně že nepršelo. Každého z nás čekala nějaká disciplína. Běhalo se  60 metrů, 400m, házelo se koulí a skákalo do písku. Jarda, Dominik, Honza, David, Jana a Betynka  se moc  snažili. Všichni  do toho sportování dali co mohli.  S medailí  a pohárem nakonec odešla děvčata. Bety měla ze skoku  do dálky  bronz  a za běh  400 m stříbro.  Jana  získala ve skoku do dálky zlatou medaili.  Než jsme se vydali na cestu zpět,  zašli jsme si na kávu a dezert. Jestli bude atletika příští rok, rádi pojedeme.

 

 

Sluňákov

Ráno padlo pár kapek drobného deště a hned jsme si řekli, že výlet nám nejspíš proprší. Přijel si pro nás pěkně prosklený mikrobus. A protože nás je ve stacionáři hodně, jela i obě červená auta. Jelo se do Horky na Moravě, kde se nachází ekologické centrum „Sluňávkov“. Jen co jsme vystoupili z autobusu, začalo svítit  krásně  sluníčko, které vydrželo svítit po celou dobu,  takže se někteří pěkně opálili. Průvodce nám dělal pan Přemek, který nám povídal o zajímavostech v areálu. Viděli jsme mosty s nápisy, které měly představovat naše základní smysly. Viděli  jsme dům rodiny bobra a taky  tajemnou jeskyni. Úžasná byla vyhlídka z dřevěné  polokoule, nebo ukázka, jak rychle teče řeka klikatá a jak rovná. Zajímavý byl i hudební koutek s xylofonem a ozvučnými předměty. Nejvíc se  nám však líbila rajská zahrada ve tvaru lodi. Výlet se nám moc líbil.

 

 

Motýlí farma

Naši školáci se pustili do zajímavého projektu, sledují vývoj motýlů od housenky, kukly až po vznik samotného motýla. Zakoupili si housenky i s krmivem. Ty pravidelně krmí, starají se o ně a netrpělivě čekají, než se zakuklí. Potom budou pozorovat, co se bude dít. Pozvali i nás ze stacionáře, abychom nakoukli, jak takový vývoj motýlů vypadá. Nejvíce se o tento experiment zajímá Honza T., který se nás i přes víkend netrpělivě táže, zda se již housenky zakuklily. Jsme zvědaví, jak to s těmi motýlky nakonec dopadne a zda se jim křídla pěkně vybarví…

 

Opékání na zahradě

Na tento den jsme naplánovali opékání na zahradě. Ještě ve středu pršelo a bylo venku docela zima. Ale počasí nám přálo a ve čtvrtek bylo nádherně. Obloha bez mraků a sluníčko. Nic víc jsme si nemohli přát. Opekli jsme si buřtíky, které jsme si donesli z domu. Zdena na zahradě projel sekačkou několik klikatých cestiček a vytvořil tím bludiště, kde byly ukryté úkoly. Bylo to prima, ale nebylo všemu překvapení konec. Kde se vzali, tu se vzali, objevili se rodiče Jardy Filipa a donesli pro všechny velkou termosku točené zmrzliny. Všichni se rychle snažili dokončit úkol v bludišti, aby se mohli co nejdřív pustit do mlsání. Tímto rodičům Jardy Filipa děkujeme za všechny obdarované kamarády.

 

Flora Olomouc

Milovníci květin a přírody se s námi vydali na letošní jarní Flóru Olomouc. Tam jsme shlédli spoustu krásných květin a zajímavostí. Zaskočilo nás však obrovské množství lidí. Předpokládali jsme, že jich bude hodně, ale s takovými davy jsme nepočítali. Prodírali jsme se tím chumlem a dávali si pozor, abychom se navzájem neztratili. Všichni dychtili po semínkách, sazeničkách a tísnili se u stánků. Přesto jsme si našli pěkný koutek na lavičce a dali si svačinku (bez toho ani ránu!). Někdo si koupil kávu, kofolu a jiné dobroty. Poslechli jsme si pěkné melodie, které tam hrála jedna hudební skupina, a bylo nám dobře. Někteří mlsouni si koupili zmrzlinu. Cestou zpět si v autě někteří zdřímli, jak byli utahaní.  Uvidíme, zda se nám podaří ještě příští rok na Flóru podívat.

 

 

Akce traktor

Ve čtvrtek ráno na pár zájemců čekalo překvapení.  Nikdo z nich však nevěděl jaké.  Pepa nabral úplně plné auto kluků a holek a odvezl je na neznámé místo, kde měl domluvenou schůzku s panem traktoristou, který všem umožnil jízdu traktorem s pluhem, a společně vláčeli pole. A proč se to všechno vlastně uskutečnilo? Splnili jsme přání Kamčovi a ostatním klukům, kteří jsou milovníci velkých aut a strojů. Děvčata byla také nadšená.  Po návratu do Jasněnky všichni vykládali své zážitky a byli opravdu šťastní.

 

"Prostřeno" 

Každý z nás viděl v televizi alespoň jednou pořad o vaření Prostřeno. Nechali jsme se inspirovat a řekli si, že si ve stacionáři uděláme taky takovou soutěž. Vymyslela se témata a každá skupina dostala úkol, který má splnit. Ve čtvrtek vařila skupina Ivety a Lenky. Téma bylo saláty a úkol dne káva. Připravili jsme tedy čtyři druhy salátů. S úkolem týdne jsme se taky dobře poprali. Honza našel na internetu nějaké informace o kávě. Ty jsme si přečetli, po té proběhla ochutnávka různých druhů káv a museli jsme uhádnout, co pijeme. Leňa donesla různé mlýnky na kávu, vyzkoušeli jsme si mletí zrnek a přivoněli si k čerstvě pomleté kávě. A samozřejmě se nezapomnělo ani na šmejdění. Našim hostům chutnalo. Jsme velmi zvědaví, jak nás ohodnotí. A kam půjdeme příště? Přece do skupiny Jany a Marcelek.

 

Taneční dopoledne s kamarády

Malý sál v budově kina se 18. března otřásal v základech. Aby nám nebylo smutno a bylo více tanečníků, pozvali jsme i hosty. Pozvání na náš candrbál přijali jak kamarádi z Vincentina Uničov, kteří se nedávno přistěhovali, tak i kamarádi z Rybníčka u Litovle. Na toto taneční dopoledne si někteří vzali masku, a ti co nechtěli tak se moc pěkně společensky oblékli. Po tanečním parketu se proháněla například čertice, zajíc a kuřátko, vojáci, víla, zahradník, kouzelnice, sluneční kluk, známá modelka Luďka s blond vlasy, krásná princezna a spoustu dalších nastrojených kluků a děvčat. Z počátku se všichni mezi sebou trochu styděli, ale známé hity a soutěže nás pomalu dostávali do varu.  Pro všechny bylo připraveno i malé občerstvení.

 

Snoezelen Olomouc

Dnes jsme si naplánovali výlet do Olomouce. Cílem našeho putování byl veřejný snoezelen. Terapie v prostředí snoezelenu byla vedena lektorkami. Tématem byla voda. Procvičili jsme všechny naše smysly. Ochutnávali jsme  různé druhy vody, čokoládu, ovoce a museli jsme určit, co máme v ústech a jakou to má chuť. Využili jsme i vodní postel, na níž byla světelná vlákna reagující na zvuk. Tuto technickou pomůcku si nejvíce užil Kamil s Jirkou. Spustili salvu smíchu, tleskali a ovládali tak barvu vláken. Všichni okolo byli z jejich reakce uchváceni.Také jsme procvičovali hmat, poznávali jsme předměty v krabici, procházeli jsme se v různých terénech a tím stimulovali plosky nohou. Eva si nejvíce užila masáž zad pomocí speciálního přístroje.

 

Ples pro Jasněnku

I v letošním roce, přesněji 20. února 2015, se konal benefiční ples města Uničova, kde byl výtěžek z prodeje losů do tomboly věnován našemu občanskému sdružení Jasněnka, které pečuje o děti a dospělé osoby s těžkým zdravotním postižením. Touto cestou chceme poděkovat vedení města Uničova a všem jeho zaměstnancům, kteří se podíleli na přípravě plesu. Tato událost se tentokráte nesla v duchu období Rakouska – Uherska a byla pro všechny příjemným společenským i kulturním zážitkem. Velké poděkování patří taktéž všem sponzorům, kteří finančně přispěli na činnost Jasněnky prostřednictvím městského plesu. Dále děkujeme všem, kteří poskytli věcné dary do letošní bohaté tomboly. A v neposlední řadě děkujeme i těm, kteří se tohoto plesu účastnili a tím podpořili činnost občanského sdružení Jasněnka. Získané finanční prostředky z této akce využijeme pro zajištění provozu zařízení a další zkvalitnění poskytování služeb pro naše klienty.  Všech darů si velice vážíme a děkujeme za vaši podporu i v tomto roce. (Uničovský zpravodaj 26.2.2015)

 

Stolní tenis ve Šternberku

Dnes jsme se zůčastnili turnaje ve stolním tenise ve Šternberku. Na tuto akci se naši sportovci připravovali již celý měsíc dopředu, poctivě trénovali a hráli mezi sebou zápasy. Mezi zůčastněnými byl i nováček ve stolním tenise  Robin Dobrozemský. Ten se na turnaji  velmi snažil a dosáhl i jednoho vítěství.  Tým za Jasněnku dalé tvořili tito sportovci Jana Hladincová, Eva Kalerová, Hanka Weiglová a David Kuraj. Za ženy obsadila krásné třetí místo Hanka Weiglová. Kromě sprotovního klání si sportovci mezi sebou užili i vzájemného povídání a navazování nových přátelství. Tuto sportovní akci si všichni dobře užili.

 

 

Předvánoční dopoledne na SOŠ hotelnictví a turismu v Uničově

Vánoční čas se blíží a nás si opět studenti SOŠ V Uničově pozvali na předvánoční pásmo her a pohádek do své školy. Když jsme se usadili, čekala na nás pohádka O třech prasátkách, která si nejen dovedla postavit domeček, co se neboří, ale vyhnala i zlého vlka a dokonce uměla zpívat Tři čuníky. Potom jsme se vrhli na úkoly a hry, kde si hlavně Gábinka ozdobila korálky korunku pro princeznu, Jiřík si chytil rybičku na udici a Míša pěkně nazdobila vánoční přáníčko. Když si všichni splnili úkoly, zazpívali nám studenti koledy a pod stromečkem čekalo plno dárků. My jsme se také rozloučili s poděkováním, hezkou písničkou a dárečkem. Zvlášť dnes bude mít velkou radost Ráďa, který byl nemocný, ale dostane originální dáreček od pozorného studenta, který si na něho vzpomněl.

 

 

Mikuláš

V tento den chodívá Mikuláš a i tentokrát zavítal k nám do Jasněnky. Nezapomněl s sebou vzít čerta a anděla, co mu pomáhá nosit dárky i knihu, ve které je všechno zapsáno. Čert vletěl mezi nás a docela nás postrašil. Nemyje se, tak za ten rok vypadal opravdu děsivě.  Naštěstí se našli šikulové jako Betynka, co dokázala poctivě cvičit na flétnu. Sama zahrála vánoční koledy. Mirečka a Jiřík nezapomněli popřát oslavenci k svátku. Tak i takto jsme si snad naklonili ty lepší bytosti na svou stranu. Nakonec ohromil svou pamětí a znalostí kalendáře Jarda, který z rukávu sypal data svátků svých kamarádů. Přece jsme si vysloužili dárečky písničkou o Jasněnce, tak nakonec šel čert opět s prázdnou. Pěkně jsme se rozloučili a doufáme, že nebeská návštěva přijde za rok zas.

 

 

Vánoční besídka

Chtěla bych touto cestou poděkovat za překrásnou vánoční besídku, provoněnou dobrou náladou, vánočním cukrovím a dobrým punčem. Veliké poděkování patří zejména všem dětem. Za jejich odvahu, odhodlání a snahu. Všechna vystoupení byla úžasná. Mě velmi oslovilo duo Betynka a Robin a jejich krásná společná písnička. Také se mi velmi líbila společná písnička o všech dětech z Jasněnky, nádherně vystihovala jejich osobnost, zájmy a záliby. Bylo to nádherné a dojemné. Poděkovaní patří všem zaměstnancům Jasněnky a také maminkám za cukroví a úžasné mlsání. Mým velkým přáním je, aby jsme se všichni zase za rok osobně setkali, na podobné skvělé vánoční besídce, jako byla tato. S pozdravem a s přáním všeho nejlepšího v roce 2015.  (z dopisu paní Tomečkové)

 

Integrační dramatický kroužek

Po letech jsme opět navázali spolupráci s MŠ Komenského v Uničově a uskutečňujeme vzájemná setkávání dětí v dramatickém kroužku, kde si společně povídáme, hrajeme, zpíváme a prožíváme nejrůznější příběhy. Ze školky tak každé pondělí dochází pět dětí z oddělení předškoláků. Do naší dramaťácké party přibyli dva školáci a to Anička s Tomíkem. Proč se vlastně tato setkávání uskutečňují? Abychom navázali nová přátelství, vzájemně se poznávali a užili si společné chvíle a taky, abychom společně tvořili a učili se něčemu novému.

 

Vánoce se blíží

V úterý už byla vhodná doba na vyprávění o nadcházejícím adventu. Na vánoční svátky si připravíme kapříka, stromeček a samozřejmě dárečky. To si všechno děti s dospěláky ze stacionáře obstaraly v soutěžích samy. Poskládaly z podzimního listí povídání, které nám připomíná blížící se Vánoce. Pak lovily kapry z rybníčku do kádí, v lese si vybraly stromeček, nachystaly si do peněženky příslušný obnos na dárečky svým kamarádům, kterým chtějí pod stromečkem udělat radost. Schované dárečky čekaly na rozbalování a dětmi nazdobený stromek vybízel k zazpívání zimní písničky a koledy. Na interaktivní tabuli Míša s Tomáškem roztřídila věnečky dle ročních období, ostatní rozsvítili adventní věneček, na kterém hledali několik rozdílů. Protože byli všichni moc šikovní, běžel Ráďa ostatním povědět, jak najdou zaslouženou odměnu. Přece ve vaně a u kruhů mezi ostatním náčiním na cvičení, jak nám to napověděl sněhulák. Vánoce se blíží a my se už na ně moc těšíme.

 

 

VHH Thermont pro Jasněnku

Chtěli bychom se podělit o zážitky z našeho relaxačního pobytu ve wellness hotelu Bozeňov. Vším jsme byli nadšeni. Ať se to týkalo ubytování, služeb,  jídla  a také okolí,  které jsme si prohlídli. Všichni se vyřádili na dětském hřišti u veverky, kde hráli pinec nebo člověče nezlob se a zdolávali průlezky.  V ceně pobytu byla zahrnuta i návštěva wellness centra, kde jsme si to všichni pořádně užili. Nejlepší bylo koupání venku v bazéně s bublinkami. Vydrželi bychom tam celý den. Ale ještě nás čekaly masáže. Večer nám paní Svobodová převedla kosmetiku.  Napatlali jsme si obličeje a Pavlík z nás dostal záchvat smíchu, kterým nakazil i ostatní.  Pobyt jsme si naplno užili, děti se vyřádily a všichni jsme se blíže poznali.  Chtěli bychom poděkovat organizátorům za to, že nám tohle všechno bylo umožněno. Odpočinula si nejen naše těla, ale i mysl.

Zapsala paní Hladincová (rodič).

Na tomto místě je nutno poděkovat našemu dlouhodobému sponzorovi, firmě VHH Thermont z Uničova, která Jasněnce pobyt financovala. Pobytu se zúčastnila skupina rodičů s dětmi z Jasněnky. Děkujeme.

 

 

V rytmu Šlapeto

Dnes se sešlo v ,,Hospůdce U Pepíka“ spousta štamgastů vystrojených do slušivých čepiček, vest a šátků.. A jako host k nám přišla Vendula, známá to harmonikářka, která je mistrem ve svém oboru a zahrála nám známé šlágry. Hra na harmoniku byla pro nás velkým zpestřením. Nechyběla ani návštěva z jižní Moravy v podobě převlečené Marcelky. Dovezla úžasnou slivovici (vodu) ve štamprlích, a nevěřili byste, jak to do našich hrdel padalo. Naučili jsme se taky hospodskou hru kostky, a jak se ťuká krýglem. Byla parádní nálada. Hospoda U Pepíka jen vřel.

 

 

Rekondiční  pobyt

I letos jsme se vydali na 5 dní do Malé Morávky na pobyt. Vybrali jsme si opět chatu Lucka. Hlavně proto, že jsou v přízemí 4 pokoje bezbariérové a velká koupelna. Počasí si tentokrát s námi hrálo, střídalo se sluníčko, teplo s chladným větrným počasím a deštěm. Nás to však neodradilo a zvesela jsme se bavili, hráli jsme karty, malovali, kreslili jsme terče, do kterých jsme pak stříleli ze vzduchovky. Nechyběla také diskotéka s karaoke s písničkami na přání.  Závisláci seriálů si nenechali utéct Ordinaci v růžové zahradě. Podnikli jsme také výlet do Karlovy studánky, na Praděd a další zajímavé výlety. Bylo nám společně prostě moc fajn.  Nafotili jsme spoustu fotek a natočili nějaké video.

 

 

Na houbách

Babka, suchohřib, klouzek, pýchavka, bedle a jiné houby jsme nasbírali v lese u Litovle zvaném „Doubrava“. Byla to prima procházka. Než jsme začali sbírat, domluvili jsme si heslo, že kdo najde houbu, zavolá: „ našel jsem“. Víte, kdo volal nejvíce? Hotový sběrač byl Kamča Minx. Volal skoro pořád.  Úlovek byl kapitální. O týden později jsme vyrazili do lesa znovu, ale to už nebyla taková nadílka, jak posledně.

 

 

Sovinec

V našem zařízení se pyšníme nejrůznějšími výrobky. Ať už to jsou košíky, šperky nebo keramické výrobky. O tyto práce projevili zájem zaměstnanci hradu Sovinec. Jednalo se o postavičky na vánoční výstavu, která proběhla v tomto období. Jako odměnu jsme získali vstupenky na hrad. Proto jsme se 5. září vydali na výlet. Počasí bylo nádherné.  Prošli jsme všechna nádvoří a také bývalou konírnu, kde probíhá stálá výstava. Největším a nejodvážnějším zážitkem byl jistě náš hromadný výstup na věž.  Zvládli to téměř všichni. Ani se nám nechtělo vracet do stacionáře, když bylo tak pěkně, a tak Pepa vymyslel ještě jeden malý výlet. Naše cesta vedla do Paseky na vodopád, o kterém jsme neměli ani tušení.  Byl to povedený výlet. Snad nám bude podzim přát a podnikneme ještě několik takových pěkných výletů.

 

 

Na pustém ostrově

Protože se blíží prázdniny, venku svítí sluníčko, rozhodli jsme se zahrát si na ztroskotané výletníky na opuštěném ostrově. Vyplouváme lodí na dovolenou, ale příliš veliká vlna nás zanese jinam, než jsme plánovali. Divoká příroda, kde tygr loví zebry a orel nebohé myšky, nás docela vylekala. Raději jsme se pokusili postavit si vor a znovu se vydat zpět po moři do bezpečí. Takový Robin a Hanka ukázali, že si dovedou poradit. Sestavili vor, za který se nemuseli stydět. I družstva změřila své síly a ukázala, že by dovedla vytáhnout tonoucí kamarády. Hlad nás nakonec donutil ubránit si potravu před mlsným pavoukem, hodily se i banány, které jsme si sebrali, dokud nás nevylekal lev.  I s tím jediným, co nám zbylo – batoh s doklady, si Mirečka s Jardou proběhli slalom mezi kamínky v řece.

 

 

Škola vs. Stacionář - odveta v soutěžním kvízu

Byl pátek třináctého a ve třídě B houstla atmosféra. Interaktivní tabule se zlověstně zahřívala a pomalu se tu schylovalo k odvetě v soutěžním kvízu, tentokrát na téma „Léto“. Průběh celé soutěže byl velmi napínavý. Všichni správně odpovídali, kamarádi pomáhali a urputně fandili. Rozhodovala poslední otázka – pexeso. Školákům se podařilo (po velmi nenápadné nápovědě) otočit karty na méně pokusů a vyhráli celou soutěž. Protože všichni ukázali, jak jsou šikovní, měli možnost kapitáni obou družstev najít pro své spolubojovníky ukryté sladké poklady.

 

 

Rekondiční pobyt školáků - Malá Morávka

Víkendové počasí nás sice vystrašilo, ale v pondělí už nám na cestu do Malé Morávky svítilo sluníčko, které se na nás usmívalo celý rekondiční pobyt. Během týdne jsme neměli šanci poznat nudu, neboť bylo stále co dělat. Prošli jsme se po okolí, abychom poznali, co se zde od září změnilo, udělali jsme si výlet do solné jeskyně v Karlově Studánce, opékali špekáčky, svá těla rozvlnili na diskotéce, změřili jsme síly v kroketovém turnaji a poslední večer jsme se loučili při nádherném ohňostroji.  Zpátky jsme se vrátili unavení, ale plní zážitků, a už nyní se těšíme na další rekondiční pobyt.

 

 

Relaxace ve Snoezelenu v Olomouci

Venku pršelo jako z konve, ale naše třída byla plná očekávání, protože jsme se vydali na výlet do veřejného Snoezelenu v Olomouci. Naše lektorka Šárka nás provedla lesem, kdy jsme poslouchali zpěv ptáků, sbírali šišky z kuličkového bazénku a podle vůně poznávali různé bylinky. Každý si našel své oblíbené místečko. Michal byl spokojený na vodní posteli, kde s Jiřinkou tleskáním měnili barvy světýlek, Vlastík s Patrickem relaxovali v podsvíceném kuličkovém bazénku, Adam si zde našel svůj oblíbený sedací vak a Dominik s Honzou ve sklenici imitující bahno lovili přírodniny. Všem se toto dobrodružství líbilo a do Jasněnky jsme přijeli odpočatí a spokojení.

 

 

6 Šmoulů zachraňuje Šmoulinku

Ve čtvrtek jsme se vydali na zábřežskou akci Člověk člověku, která se nesla ve šmoulím duchu. Zlý Gargamel totiž unesl Šmoulinku a uvěznil ji na svém hradě. Šmoulové se snažili Šmoulinku zachránit tím, že plnili předepsané úkoly. A že tam těch šmoulů zachránců bylo! Z Jasněnky jich přijelo 6 – Beata, Jana H., Hana W., Robin, David a Radek Z. Všichni statečně plnili úkoly a náležitě se u toho bavili. Někteří z toho i zmodrali. Úkoly byly různé, např. si zachránci vytvořili šmoulu z nafukovacího balónku, otiskovali nabarvené ruce, vyléčili nemocného šmoulu (trefovali se míčkem, respektive obří borůvkou do velké šmoulí pusy), pomohli vyrobit Koumákovi jeho ztracené brýle, namíchali kouzelný nápoj, který měl, jak jinak, než modrou barvu… Prošli jsme všemi stanovišti, ale nejvíce jasněnkovské šmouly pobavil tanec se šmoulími slečnami. Nakonec byla Šmoulinka vysvobozena, zlý Gargamel i s chlupatým Azraelem poražen. Taťka šmoula i všichni šmoulové byli spokojeni, že se jim Šmoulinka vrátila.

 

 

Muzikoterapie pro nejmenší

Ve stejný den proběhla také hodinka muzikoterapie pro školáky, kdy se třída, kterou znají z lavic a her na koberci, proměnila v  místnost plnou pohody a relaxace na polštářích.  Prostřednictvím nástrojů jako je deštná hůl, zemité didgeridoo nebo fujara nás paní Lucie svou hrou a pěkným hlasem zavedla do barevného pralesa, kde větve mohutných stromů čechrá vítr. Pak jsme se přenesli na prérii, z dálky slyšíme bubny připomínající jezdce na koních. „Heja, ho“ se zdraví. Krásným zážitkem byl happy drum, který rozezněly tvořivé ruce našich dětí. I tibetské misky jedna za druhou kvetly jako jarní louka. Větší z nich byla naplněná vodou, ta se hrou roztančila a proměnila misku ve fontánku. Vítr se utišil, déšť ustal, zacinkal zvoneček, co muzikoterapeutickou hodinku uváděl i uzavíral. Z vln moře léčivých zvuků jsme se vraceli osvěžení pěkným pocitem.

 

 

Muzikoterapie

Dnes se celá Jasněnka rozezněla v rytmu drumbenů, zvonkoher, salašnické fujary, happy drumu – šťastného bubínku a dalších exotických nástrojů. Tentokrát nás celou lekcí prováděla lektorka paní Čapková, jež vystudovala muzikoterapii na UP Palackého v Olomouci. Zahrála nám na zajímavé nástroje, měli jsme možnost zahrát si na tibetské mísy, rozezvučet zvonkohru a další. V rytmu šamanských bubnů si spontánně zatancovala Míša s Mirkou. I Kamča byl také velmi aktivní. Měli jsme možnost vyzkoušet si a poslechnout nástroje, které tak často nemáme možnost shlédnout. Vše jsme také zdokumentovali na kameru. Bylo to určitě pro všechny příjemný zážitek a milé setkání.

 

 

Bowling

Ve čtvrtek jsme byli hrát bowling. Změřili jsme navzájem své síly v hodu koulí na kuželky. Padla sem tam i nějaká desítka. Všichni si to náramně užili. S pomocí Lenky si párkrát hodil i Vítek, Radek a Luděk a moc se jim to líbilo. Ptáte se, kdo to tentokrát vyhrál? No královnou Bowlingu byla opět Jana, takže ani chlapi siláci neměli tentokrát šanci. Na závěr jsme si dali v restauraci výborný oběd. A nejlepší byly smažené tvarůžky. Smrádeček nám nevadil, hlavně že jsme si pochutnali.
 

 

Hurá do cirkusu!

Ve čtvrtek jsme uskutečnili výlet do Olomouce do cirkusu Berousek. Představení bylo velmi pěkné a všichni odcházeli spokojení. Robčovi se nejvíc líbil slon, to jak byl veliký a vycvičený, zato Míša se ho bála a David byl zase nadšený z medvědů, protože byli úžasní a vrcholem jejich vystoupení byla jízda na motorce.  Nejvíc vše prožíval Kamča. Tleskal a jásal celé dvě hodiny. Jiří Berousek  nam předvedl drezůru asi 40 zvířat, koní, poníků, oslů a velbloudů. Klobouk dolů před jeho talentem v žonglování s raketami a míči. Je to skutečný profesionál. Všichni muži velmi obdivovali rumunskou akrobatku na stuhách. Celé přestavení vylepšoval francouzský šašek. To jsme se nasmáli. Jen Katku a Jiřinku mrzelo, že se nestihly s Jiříkem vyfotit. Je to fešák. Tak že příště zas.

 

 

Ples pro Jasněnku – Uničovský zpravodaj

Pro zdárný chod Občanského sdružení Jasněnka, které se věnuje osobám se zdravotním postižením, je významným přínosem výtěžek z městského plesu, určený pro potřeby a provoz Jasněnky. Tento ples se konal 21. února ve Střelicích a my cítíme potřebu poděkovat vedení města Uničova a zaměstnancům městského úřadu za snahu touto formou pomoci našemu zařízení obstarávat finanční prostředky pro zajištění jeho provozu. Nemalý dík patří také sponzorům, pro které byl ples příležitostí přispět finančním obnosem na podporu činnosti sdružení i věcným darem do tomboly. Získané finanční prostředky budou využity k doplacení zbylé částky za pořízení bezbariérového automobilu a také na provoz Jasněnky. Poděkování sponzorům je navíc podtrženo obrovským významem konání této benefiční akce, neboť výtěžek nemalou měrou přispívá k existenci stacionáře a poskytování kvalitních služeb…

 

 

Výlet za sněhem Praděd - Ovčárna II.

O den později se vydala na hory i druhá skupina. Tentokrát jsme vyrazili pouze s našimi auty už v menší sestavě a bez pronajatého minibusu. Dnes jsme zaparkovali s bovy hned za Ovčárnou na příjezdové cestě k hotelu, kde se dalo sjíždět mnohem líp, než včera. Odvážlivci jako Kamča, Jarda a Míša jezdili z kopce úplně sami. Ostatním jsme pomáhali tím, že jsme jezdili z kopce s nimi, nebo jsme za nimi utíkali. Nálada byla moc prima. Sněhu i sluníčka bylo opravdu požehnaně a na závěr před odjezdem jsme se vyfotili s vysílačem v pozadí.

 

 

Výlet za sněhem Praděd - Ovčárna I.

Přestože se už v nížině hlásilo jaro, nic nebránilo, abychom se vydali za sněhem do hor. Kam jinam než na Ovčárnu. Tuto zimu si tu krásu nikdo moc neužil a tady ho ještě dost zbylo. A tak se vytáhly sáně, boby, teplé čepice a hurá na vršky. Čekala nás příjemná procházka a pravý sníh. Lyžaři nám svištěli kolem uší a především Jana s Davidem jízdou na bobech dokázali, že i jim to dobře fičí. Ani Romča se nevzdával a vychytával techniku bobování. Mezi smrčky bylo hezky a taková svačinka v borůvčí, to byl zážitek. Horské sluníčko se každému podepsalo na tvářičky. Spokojeni po pěkném výletě jsme se vraceli domů na oběd. Zdravé ovzduší prospělo zvláště malé Aničce a Tomíkovi, kterým se dnes bude dobře spát.

 

Návštěva miss 2014 Jany Doležalové

Svojí návštěvou nás poctila Miss 2004 Jana Doležalová, která je patronkou Jasněnky. Prošla si celé zařízení a nahlédla do každé ze tříd, kde probíhaly nejrůznější činosti. Školáci se věnovali školním povinnostem, nácviku čtení a psaní.  Ve stacionáři se zastavila ve skupině, která pletla košíky a v další se zúčastnila dramaterapie.  Jana se pak sešla s našimi dospěláky a proběhla zajímavá beseda.  Byly kladeny otázky na tělo, například Radek se zeptal, zda pije ráda kávu a jestli ano, že by ji sám připravil.  Paní Doležalová přinesla dětem drobné dárečky a laskominy. Davča s Mirečkou ji na závěr popřáli hodně úspěchů. Mirka nezapomněla dodat, že má pozdravovat všechny v Praze a obdarovala ji květinou.

 

 

Karneval

Než se přihlásilo jaro březnem, rozveselil nám poslední únorový den karneval s hrami a tancováním.  Když je v zimě málo vitamínů, vynahradí to aspoň ovocné dovádění. Šikulové hledali na čas pecky z třešní i lahvičku s jablečným moštem. V košíku s hruškami čekala zasloužená odměna. A nesoutěžil jen tak někdo. Vedle princezen přišli také kovbojové a květinkový panáček Michálek nám spolu s beruškami z Mrňousků ozdobil hru na barevnou šmorůvkovou louku. Bylo štěstí, že se nedostavila Karkulka. To udělala dobře, protože František jako vlk vypadal docela nebezpečně. V únoru slavil narozeniny Ráďa, který po vyluštění ovocných hádanek nemohl dostat nic jiného než karnevalové hodiny.

 

 

Olympijské hry v Jasněnce

Další významnou akcí, která se ve stacionáři uskutečnila, byly olympijské hry. Probíhaly celých 5 dní od pondělí do pátku. První den proběhlo zahájení olympijských her, poslech hymny, seznámení s historií olympiády a také zapálení olympijského ohně. Hořící louč zažehl Zdenek s Kamilem a upevnili ji do středu kopce na zahradě. Další dny na nás čekala spousta disciplín, jako třeba maratón v podobě svižné chůze na Šibeník, závody na zahradě, plavání, florbal a další. Při maratónu jsme podle krokoměru ušli 3 677 kroků. Veškerému našemu snažení předcházela příprava v podobě výroby vlajek, olympijských kruhů a dalších kulis. Všichni jsme si týden v pohybu užili a pořídili spoustu fotek a nějaké video.

 

 

Bowling

Dnes jsme se symbolicky rozloučili s uplynulým pololetím návštěvou restaurace Na hradbách. Tam jsme měli objednané 2 dráhy na bowling. Využili jsme zvednuté bočnice ke hře a tím bylo zaručeno, že každý byl úspěšný. Po očku jsme také pozorovali číšnice, které nám nosili na předem rezervované stoly úžasné a oku lahodící zákusky. Zpočátku jsme měli obavy, že se spletli, protože nic takového jsme si neobjednali, ale byla to pozornost podniku a překvapení pro nás. Jídlo bylo krásně připravené a všichni jsme si moc pochutnali.

 

 

Ples v Jasněnce

V pátek jsme ve stacionáři uspořádali již 3. ročník jasněnkovského plesu. Každý z nás donesl z domu něco dobrého na zub. Kamil donesl dokonce i šampaňské, nechyběl moučník od paní Filipové a chlebíčky od Vítka. Tancování nás moc baví.  Taneční zábavě předcházela lekce společenského chování, také promenáda, dámská a pánská volenka, ptačí tanec, valčík, židličkovaná,  koštětová i disko tanec.