připravujeme: Prázdninový provoz  
     
 

Sladké prázdniny

29. 6.  2018

Konečně po   zamračeném týdnu vykouklo sluníčko a nás to vytáhlo na zahradu. Dnes máme poslední den, prázdniny za dveřmi, tak  proč si je trošku neosladit. Čekaly nás tedy  ryze sladké úkoly  - přelívání sodovek, recepty na bábovky, které se měly opravovat,  zdobení dortu třešněmi a jiné.  To zvládla Beata, Robin  a Honza levou zadní. Cukrářky Gabka s Mirkou našlehaly bílkovou pěnu. Na barevném padáku se skládal vlastní punčový dort , u kterého se čichem  měly poznávat i různé esence cukrů. Na trávníku nám s  tímto úkolem brzy pomáhali i mravenci. Nakonec si  Kamča , Beata  a jejich tým změřili síly v plnění pralinek rumem. Samozřejmě se  jejich snaha neobešla bez odměny, kávy a zmrzliny. Pěkně jsme si popovídali, kam vlastně pojedeme na dovolenou, a rozloučili se.

více fotografií zde

 

Dovolená v Africe

18.7. 2018

V pondělí nám počasí přálo, a proto jsme na zahradě uskutečnili akci s názvem „Dovolená v Africe“. Čekalo nás několik zajímavých úkolů. Afričtí domorodci Hanča R., Robin a Ráďa přivítali své kamarády a nabídli jim v baru U Černouška několik osvěžujících nápojů. Nechyběly kvízy, sportovní soutěže a také pohodička na pláži se zmrzlinou. Všem přejeme, aby si svoji dovolenou užili stejně jako my.

 více fotografií zde

 

Carusošou

15. 5. 2018

Protože někteří opravdu rádi zpívají, změřili si sílu svých hlasivek v letošním Carusošou. To byste nevěřili, jak se do toho dovede opřít taková Míša, když na to není sama a v zádech jí zpívá Ewa Farna. Také Duo Yamaha s písní Červené vinečko mělo v Ráďovi a Hance konkurenci. Robin roztančil davy, a i Jana strhla svým tancem ostatní. Kamarádi fandili při poslechu písniček od skupiny Xindl, Mandrage, Jelen, Kryštof, prostě se zpívaly jen samé hity. Nechybělo ani hodnocení naší poroty, která udělila 1. místo Ráďovi, 2. místo Hance a 3. Janě. Jako skvělý moderátor se ukázal Kamil, ten je totiž s mikrofonem jedna ruka. Dnešní dopoledne jsme si zpestřili pěveckými výkony a aspoň na chvíli se cítili jako celebrity, na které koukáme v televizi.                                   

 

více fotografií zde

 

Jarní včelí putování
27. 4. 2018
Víte, k čemu se používá propolis? Proč včely vyrábí mateří kašičku a jakou roli hraje v úlu královna? To všechno a ještě mnohem víc jsme se dozvěděli na páteční „včelí“ akci. Výborně jsme si zasoutěžili, např. jsme prověřili rovnováhu a zručnost při sbírání pylu na včelím harley (=koloběžce). Každý soutěžící si vyrobil bonbónovou včelku na krk, která ho dovedla po vyluštění květinové tajenky ke sladkému včelímu pokladu. Zábavu jsme si všichni užili, počasí hrálo včelím účastníkům do noty.

 

více fotografií zde

 

 

Dopolední ples v MKZ

4. 4. 2018
Ve středu jsme uspořádali v sálku MKZ takový malý dopolední „ples“ se soutěžními úkoly a tanečky. Kromě nás se ho zúčastnili i kamarádi z DC´90 z Topolan, další přišli z uničovské pobočky Vincentina a jeden klient z chráněného bydlení na Olomoucké ulici v Uničově. Všichni si zatančili na známé hity, ale i dechovku. Do soutěží se rovněž všichni pustili s velkou vervou. Dort pro vítěze si po velkém boji nakonec odvezli kluci a holky z Topolan. Těšíme se na další společné zážitky.

 

Všichni na podium

14. 3. 2018

Přes ranní kapky deště a probíhající chřipky se nám i letos podařilo dorazit na akci SOŠ v Zábřehu, která nese název  Všichni na podium. Pozvání jsme přijali už potřetí. Po vyzkoušení v autě se skupinka zpěváků přesvědčila, že to snad pro nás nebude takový stres. Populární písnička Záchranný bod a hit Magdalena po chvíli vtáhla publikum, které se přidalo tleskáním. Jana zpívala jako na stadionu, Hanka se roztančila a Bety rozdávala úsměvy.  Při bubnování na píseň od Maitre Gims z nás veškerá tréma opadla a pěkně jsme si to užili. Shlédli jsme i další zajímavá vystoupení ostatních zúčastněných, tanec, dramatizaci, tentokrát dokonce přišel i kouzelník. Na závěr se přijímaly ceny, diplomy, a když se schylovalo k rozloučení, rozjela se  diskotéka, při které si všichni podle slov z písně od Mirai, .. tak přidej víc, zakřič prostě z plných plic, vzali příklad. S dalšími  kamarády jsme se při tancování  pořádně zabavili. Příjemně unaveni, ale s dobrou náladou, jak dokazoval Ráďa, se vracíme domů. SOŠ patří poděkování za pozvání, organizování akce i milé přijetí. 

 

Uničovský ples

10.2.2018 

Spolek Jasněnka provozující stejnojmenné zařízení pro děti a dospělé se zdravotním postižením v Uničově, děkuje všem finančním dárcům, kteří v rámci konání Uničovského plesu dne 10. února 2018 přispěli finančně na činnost Jasněnky. Mezi nejvýznamnější dárce patřily tradičně uničovské společnosti Hexpol compounding, s.r.o. a Miele technika, s.r.o. Chtěli bychom také poděkovat všem firmám i jednotlivcům, kteří na ples poskytli věcné dary do tomboly. Výtěžek z tomboly bude použit na provoz Jasněnky. Poděkování patří také představitelům města pro jejich trvalou finanční i morální podporu, moc si jí vážíme.

 
 

Předvánoční koncert Jasňácké kapely

20.12.2017

Asi už víte, že se jmenujeme Jasňácká kapela. Před týdnem jsme si v Dolní Sukolomi vyzkoušeli, jaké to je hrát před publikem. Dnes byly na koncert pozvané maminky, dámy z KRS Uničov - oddílu jógy a studenti ze SOŠ. V "malém sále" MKZ  se našlo místo pro všechny. Každý zahrál na to, co uměl, na  dřívka, bubny, vajíčka, tamburinu. Tentokrát se ke zpěvu přidalo i bubnování k písni od Maitre Gims, kterou vybrala Jana, byla na to právem pyšná. Musím říct, že na tu krátkou dobu, co jsme to cvičili, se to povedlo výborně. Jana se také vedle zpěvu nebála říct pár vět posluchačům do mikrofonu. David, Ráďa, Betka  nebojácně pěli, Robin se snažil  dodržovat smluvené pomlky. Hezky se to poslouchalo.  Mezi písničkami, koledami  nám Lenka popovídala o vánočních zvycích. Nejhezčí svátky už klepou na dveře. Dnešní  vystoupení, které se líbilo, nám to připomnělo.  Kéž by se nám i nadále dařilo  vytvářet skrze společné  úsilí příjemné  chvíle  pro posluchače a tím i pro nás. A ještě jedno poděkování. Cvičenky jógy z KRS v Uničově předali Jasněnce peněžní dar ze sbírky, kterou uspořádali mezi sebou, Děkujeme. Koupíme za to další mikrofon. Bude se hodit.

 

     
 

MISS ČR Jana Doležalová v Jasněnce

18.12.2017

V pondělí k nám zavítala vzácná návštěva. Nejen z médií známá  miss a naše patronka  Jana Doležalová, rodačka z Uničova.  Část svého drahocenného času věnovala nám. Prohlédla si novinky v Jasněnce, podarovala nás  nejen cukrovinkami, ale také milým slovem a úsměvem. Hned se kolem ní seběhli Hanka, Míša, Ráďa a další,  kteří si samozřejmě chtěli popovídat a také pořídit fotografii. I my se přidali k milému přivítání malým hudebním vystoupením. Šlo nám to dobře. David předal dáreček a s přáním hezkých svátků jsme se rozloučili.

 

více fotografií zde

     
 

Dopoledne na SOŠ Hotelnictví a turismus

13. 12. 2017

Stalo se již tradicí, navštívit každoročně v předvánočním čase  SOŠ Hotelnictví a turismu V Uničově. Jejich pozvání rádi přijmeme, protože nás čeká dopoledne s   pečlivě připraveným  programem. Po vřelém uvítání  si rádi poslechneme pohádky, které jsou i poučné, pak nás čeká řada  rozmanitých  úkolů, které zvládne skoro každý, a  tak může zažít i pocit úspěchu. Než se všichni vystřídáme, stačíme se i  skamarádit.  Takový Mira s Kamčou se druží velmi rádi s chlapci  i děvčaty. Gábince se zvlášť líbilo navlékání korálků u slečny, princezny v krásných růžových šatech.  Dan s Domčou porazili dohromady všechny sněhuláky. Bylo to zábavné, radost z příjemného dopoledne  završilo zpívání koled a rozdávání krásně nazdobených perníčků. Nemohli jsme nepoděkovat aspoň koledou. Je hezké vidět, jak se studenti pod vedením kantorů dovedou semknout, vymyslet a do posledního detailu nachystat dopolední program. Navíc neopomenuli ani malé občerstvení. Za všechny moc děkujeme a přejeme hezké svátky i všechno dobré v následujícím roce, nejen v tom školním.

     
 

Muzicírování v  Dolní Sukolomi

12.12.2017

Dnes jsme měli naspěch. Už od včerejška byly nachystané hudební nástroje, kterých je čím dál víc, na dnešní vystoupení. Po  pracném nácviku půjdeme zahrát babičkám. Když jsme vešli do útulné jídelny, hned z nás tréma opadla (ne u všech, pozn. redakce). Přivítal nás hlouček usměvavých tváří. Už umíme Gorale a Proměny, u kterých se zavzpomínalo na mládí a namlouvání,  v Ránech v trávě si  všichni začali pomalinku podupávat. Potom přišlo předvánoční koledování. Cinkání zvonečků navodilo tu správnou atmosféru, Mirečka se pěkně roztančila, při zpěvu znakovala, Jana rozezněla tibetské mísy, Davča zpíval,co mu síly stačily. Dali do toho všechno. Senioři nás odměnili potleskem i pozváním na další návštěvu. Strávili jsme tady příjemné dopoledne, kdy jsme zpíváním a hraním  mohli druhým  rozdat trošku  předvánoční pohody.

     
 

Mikulášská policejní hlídka

5. 12. 2017

A mikulášování pokračuje i 5. 12. Policie ČR v Olomouci a Uničově zapojila Jasněnku do akce Mikulášská  policejní  hlídka. Že nevíte, co to je? Občas každý zapomene zapnout světla , nebo se v autě připoutat. Ale  když vás  místo policisty zastaví i Mikuláši Domča s Jardou, andělé Jana, Mirečka a roztomilí čerti  Beatka  s Michalkou, tak ani ta pokuta není moc vysoká. Celé  to kontrolovali ostatní kamarádi.  Hned na začátku akce, než se hlídka odebrala na parkoviště poblíž Jasněnky zastavovat řidiče, přijelo na nádvoří Jasněnky opravdové policejní auto. Hned si to všichni se zájmem prohlédli, vyfotili se a Jana s Kamilem si sedli za volant, to byl přímo splněný sen. Potom se skupinky postupně vystřídaly ve službě s policisty na tradičním policejním místě u hřbitova. I řidičům se taková hlídka líbila, usmívali se a někteří i rozdávali dárečky. Jeden pán dal Mirečce propisky, zrovna té, co tak ráda píše a maluje. Počasí nám přálo, nebyla ani  velká zima, tak se to dalo  pěkně odsloužit.  Akce se líbila, rozdaly se jenom perníčky andělů, policisté, řidiči  i Mikuláš byli spokojení.

     
 

Mikuláš   v Jasněnce

4.12.2017

Zvonění letošní mikulášské nadílky přišlo s prvním sněhem. Netrpělivě jsme návštěvu vyhlíželi  výdejním  okýnkem v jídelně. Když se rozrazily dveře, důstojně vešel   Mikuláš s andělem a za ním vpálil špinavý čert. S každým se pozdravil, plácnul ho metlou a po  otázce, kdo s ním odejde, se všichni vymlouvali, že letos ještě ne. Kamil  začal raději odříkávat básničku, Jana zazpívala písničku, společně potom i koledy a  Beátka  zahrála na flétnu. Čert byl již unaven, tak uznal sám, že je zbytečné někoho odnášet. Zkusil ukrást aspoň bednu perníčků, ale Ráďa ji ubránil. Andělovi s Mikulášem se představení líbilo, začali tedy po zásluze jednomu po druhém rozdávat nadílku. Balíček potěšil malé i velké.  Ještě focení s čertem i andělem, aby bylo něco na památku. Rozloučili jsme se a zamávali na cestu.

     
 

Dýňobraní

24.10.2017

Už se také těšíte s prvním spadeným listním  na tu záplavu barev podzimních  plodů? I my jsme se nemohli dočkat. Jakmile nám dodavatel z Prahy – Dýdeň poslal celý vagón dýní i s průvodním dopisem, bylo jasné, že se blíží Dýňobraní 2017. Na akci přišli  i rodiče. Jakmile jsme se přivítali, otevřel Domča dopis a dle pokynů se začaly plnit „dýňové úkoly“.  Básničky, skládačky, puzzle, dýňová razítka, osmisměrky. Některé úkoly byly krásně nazdobené listím a kaštany, které Danek s Mirou házeli na cíl. Všude se to hemžilo dýněmi, Pavel měl radost, když našel dýňovou piňátu plnou  bonbonů. A u bowlingu jsme se sami divili, když nám Míša ukázala, že dýní samotnou se dá ze všeho nejlíp porazit všechny kuželky najednou. Z dýní se i vařilo, peklo, zdobilo. Bramboráky, ty šly na  dračku, lahodné  džusy, moučníky i pomazánky. Některé maminky si u pohoštění popovídaly až do oběda.  Když máme takový slavný den, vyfotíme se v rámečku osázeném dýněmi. Nakonec  ještě zbývá vyhlásit nejkrásnější vydlabanou dýni, tentokrát vyhrála „zubatka“.

 
     
 

Rekondiční pobyt  v Ramzové

18. – 22. 9. 2017

Třetí zářijový týden jsme strávili v Jeseníkách. Kamil, milovník mašinek, byl ve svém živlu. Za chatou vedla trať, kopce zdobily malé domečky  a cesty vybízely k vycházkám. Každý den jsme se vydali jiným směrem. Hledali jsme poklad, plnili úkoly,ale také zpívali s kytarou. Každé ráno nás pěkně pobavila pořádková kontrola z Hygienické stanice Ramzová (HYSTAR - Iva S. a Lenka L.), a jakmile trošku vykouklo sluníčko, hurá na výlet. Vyrazili jsem do jeskyně  Na Pomezí, tam  Gábinka zvládla chůzi po téměř dvou stech schodech. Druhý  den Ivonka s Míšou navštívily Lesní bar v Lipové.  Rozmarné počasí nás neodradilo ani od výletu do Branné, kde jsme se vyfotili u právě opravené zříceniny hradu Kolštejn. Když začalo krápat, schovali jsme se do malebné hospůdky na kávu.  A komu bylo vody málo, ten se jako  Robin s Romčou vyřádili  v bazéně na chatě.  Nebyl by to  správný výlet, kdybychom se neprojeli vláčkem. Cíl byl jasný, zahrát si bowling v Ostružné.  Ráďa posilněn coca colou hrál jako o život. To byla sladká tečka  pobytu v Jeseníkách. Přestože počasí bylo ryze podzimní, nevadilo to vůbec ničemu. Spolu s kamarády jsme si to tady  pěkně užili.

     
 

Návštěva z Izraele

9. 8. 2017

 

Ve středu jsme v Jasněnce přivítali návštěvu studentů jedné z největších izraelských univerzit Open Universita of Israel v městě Ra´ananu. Ve své rodné vlasti se studenti věnují oboru sociální práce.  Asi 20-ti člennou skupinu doprovázel pan Mgr. Dalibor Horák, náměstek hejtmana Olomouckého kraje. V Jasněnce proběhla exkurze s ukázkou činností a aktivit, které našim uživatelům ve stacionáři nabízíme. Studenti si prošli jednotlivé denní místnosti, prohlédli si prostory, ve kterých probíhá výuka žáků naší školy, a také měli možnost si prohlédnout výrobky uživatelů. Nejvíce studenty zaujala relaxační místnost se světelnými efekty a vodní postelí. Na závěr návštěva shlédla krátkou videoprezentaci o Jasněnce.

     
 

Muzicírování U Bílého beránka

28. 6. 2017

Krásným zpestřením letních dnů bylo pozvání na hudební vystoupení písničkáře Lukáše Kratochvíla do hospůdky U Bílého beránka V Uničově. V příjemném prostředí hospůdky se po chvíli rozezněly tóny pro pobavení i k zasnění, navíc prokládané vtipnými básničkami z vlastní tvorby. Ani na chvíli jsme se nenudili a kytarista nás přesvědčil, že umí opravdu dobře hrát. Navíc měl tento počin  i charitativní účel. Jak jsme se dozvěděli, tento pán s oblibou daruje výtěžek ze svých akcí těm, co něco potřebují. Do oka mu padl Ráďa Šachr, který také rád zpívá. To přímo vybízelo ke společnému muzicírování. Ráďa se bez problémů přidal k hloučku muzikantů a za chvíli se ve víru hudby rozproudilo celé osazenstvo. Nejen za finanční dar,  srdečnou  atmosféru, kterou svým vystoupením navodil, ale i za neopakovatelný pocit spokojenosti v hloučku profesionálů, který Ráďa díky L. Kratochvílovi mohl zažít, patří velký dík. Zbývá jen popřát spoustu dalších takových vystoupení.

 

Na návštěvě na  ZŠ U Stadionu

28. 6. 2017

Rok s rokem se sešel, blíží se prázdniny a s nimi i pozvání za kamarády na ZŠ U Stadionu. Hlavně Ráďa nám oznamuje, kolik zase splní úkolů. Po úvodních pohádkách o čertech, princeznách i skřítcích, které se moc líbily,  jsme se vrhli do tělocvičny sportovat.  Míša se svojí sestrou, Luďa i Honza bourali kelímky, probíhali mezi kuželkami, Ivonka s Gábinkou skládaly puzzle,  ostatní si  také lepili kalíšky na džus, nebo si vyrobili medaili s obrázkem moudré sovy. Za chvíli se při disciplínách všichni  skamarádili, Mira s Kamilem si hned  pořídili společné fotky. Pak následovala  diskotéka. To si užila hlavně Eva a Jana. Pěkné dopoledne nám bude připomínat plyšák, kterého každý dostal s sebou domů. Za pěknou akci moc děkujeme, prožili jsme tak pěkné předprázdninové dopoledne.

 

Robinsonův ostrov

26. 6. 2017

Už se málem zdálo, že si kvůli počasí populární hru ani nezahrajeme, ale sluníčko rozehnalo mlhu a už se dívalo, jak nám to jde.  Dvě družstva si pokřikem dodaly odvahu a měřily síly. Jarda s Bety vykutáleli do kopce velký míč – rezervoár vody, kolem kopce pak nosili pštrosí vejce. Ten, kdo má rád melouny, Adam a Ivonka, je měl držet v ruce a stát přitom na jedné noze. Pak napršelo do jeskyně, tak se Gábi pokusila prolézt úzkým východem plným pavouků a přebrodit řeku s pomocí lana. Když už jsme měli hlad, ulovili jsme si namotáváním provázku potravu, Robin byl na tom dobře, chytil opici, zato Bety miniaturní plyšové kuřátko, ale bude se jí hodit jako klíčenka. U pojídání želatinových hadů na čas jsme se pěkně pobavili.  Také proběhla rada  kmene a tajné hlasování, tady však o nejlepšího  hráče. Ale řeknu vám, všichni byli šikovní, a proto si zasloužili jedlou odměnu, která přijela dovážkovou službou  po ostrově zdarma. Zhasneme louče,  v našem případě svíčku, a  Robinsonovi nazdar. Když bychom  ale někdy zůstali na ostrově sami, tak nezapomeňte, že lupa slouží nejen ke čtení a pozorování, ale také k rozdělávání ohně. To se zalíbilo hlavně Kamilovi.

 

 

Výlet na  Budislav

13. - 15. 6. 2017

Jsou krásné předprázdninové dny a zrovna ty nejhezčí v tomto týdnu jsme strávili   v Budislavi u Litomyšle.  Už se těšíme na nová dobrodružství.  V úterý odpoledne se vyrazilo do malebných uliček Litomyšle,  dali jsme si zmrzku a zastavili se na zámku, kde Kamil s Ráďou ve zbroji předváděli rytíře. Ráďa pak ještě sedl za klavír, na který hrál sám  B. Smetana pro zámecké panstvo. Druhý den se vydala skupinka odvážných na malou túru do skal, my zase, Mira, Ivonka a dašlí,  po polních cestách pozdravit ovečky a Gábinčiny oblíbené koně.  Krajem se v dávných dobách toulal loupežník Toulec, po němž se jmenuje rozhledna. Na tu nás dobrá polovička vyšplhala, Robin pyšně ukazováčkem cestoval vzdušnou čarou až do Vídně. Hrál se badminton a nechybělo ani opékání špekáčků, které nám po ranní vycházce a  večerním bazénku obzvlášť chutnaly.  Měli jste  vidět Michalku, ve vodě plavala jak aquabela. Bylo tady opravdu hezky, i když jsme zde byli krátce, vezeme si domů plno krásných zážitků.                                                                                                            více fotografií zde

 

Psí kusy

8. 6. 2017

Dnes bylo na zahradě pěkně veselo. Přišli nás navštívit dva pejsci, Ketty a Breeze, se svou mladou paničkou Nikolou Šemberovou. Na trávě se radostně proběhli a hned si našli na dekách své kamarády. Za chvíli už psí mazlíčky známe a je čas nám předvést, co dovedou. Přestože je Breeze ještě štěňátko, panáčkovala přesně podle povelů. Míša povídá, že má doma  stejného psa jako Ketty.  Jsou to milá zvířátka. Všichni jsme si je pohladili, od paní vyzvěděli, co mají nejraději, ke kterému chodí veterináři, jak často také musí trénovat. Sluníčko hřálo, ani se nám nechtělo odcházet, ale psí holky čekalo další představení, museli jsme se proto rozloučit. Bylo to zpestření skoro letního dopoledne. 

 

 

Výlet do  Troubelic

26. 5. 2017

Pátek  provoněný sluníčkem jsme si obzvlášť užili. Náš  Vítek má v plánu procestovat okolní vesnice a k tomu najít s Katkou zajímavé informace z jejich historie. Poctivě hledali na internetu, zapisovali a teď nastal čas  vyrazit do terénu.  Ráno se  po svačince rozběhly dvě skupinky do aut a hurá na výlet. Když zastavilo auto u hřiště Troubelicích, Kamil hned vyhledal pirátskou loď. Jiřík s Mirou si hráli fotbálek a Gabinka s Nikolkou se rozhodly opalovat se. Vítek s Katkou nám přečetli, co se všechno dozvěděli o Troubelicích. Víte, že se první světla po zavedení elektřiny v roce 1912 rozsvítila  na Štědrý den? A plno jiných zajímavostí nám Vítek pověděl o své rodné vísce. Také jsme  na procházce nakoukli do lesa, kam chodí Víťa s babičkou na šišky do kamen, prohlédli jsme si domečky a zahrádky, řeknu vám, mají to tu hezké. Sluníčko hřálo, tak přišla vhod šťáva a křupky, taková malá svačinka v trávě na dekách. Byl to moc příjemný výlet, už se těšíme na další do Žerotína.

 

Sportovní den  „ O pohár bohyně  Topolonie“ 

24.5. 2017

Dětské centrum Topolany Olomouc nás  pozvalo  na sportovní den plný soutěží,  her a zábavy. Soutěžilo celkem 5 pětičlenných  družstev.  Za Jasněnku se skokem z místa,  vytrvalostním během  na 3 minuty,  hod medicimbalem a  přenášením vršků pomocí naběračky poprali:  Betynka,  Jana,  Jarda,  David  a Honza. Občas jsme se i pěkně zapotili, ale nakonec vše dobře zvládli . Jarda dal do běhu opravdu vše…upadl před ním závodník a Jarda už nestačil reagovat a padl taky. Statečně se posbíral a pokračoval dál…na vítěze čekal putovní pohár bohyně Topolonie. Ten získali kamarádi z DC Topolany. Jasněnka za své sportovní výkony získala medaile a spoustu dárečků. Nechyběl ani super program, kde vystoupil i žonglér, který nás náramně pobavil.

 

Cesta do pravěku

4. 5. 2017

Už jsme se těšili na novou hru. Jak se asi žilo lidem v pravěku? Nebylo to jednoduché. Pro potravu museli šplhat po stromech, podlézat větve nebo, jako Michalka, skákat po kamenech v řece. Mira s Ivonkou ulovili opici, Gábinka nachytala pár podivných příšer z moře, ale když je hlad, tak se hodí všechno. Za odměnu rozdával pračlověk na obrázku bonbónky z morku kostí, z želatinových dinosaurů se navlékal i náhrdelník. Kdo se chtěl dozvědět víc, pro toho byly připravené veselé básničky a hádanky. Prý malovali po stěnách a stavěli si obydlí. I my jsme měli takovou jeskyni, kam František nakreslil fotbalový míč, Mirečka šípy, David s Romanem postavil chýšku. Někdo nám dokonce vhodil do ohně vzkaz, byl to pokřik napsaný tajným písmem, to pro naše chytré hlavy byla hračka. Zabubnovali jsme si „Uta, uta, uta, chytneme mamuta“ a pro ty, co  by rádi něco na památku, se nachystal fotokoutek. Podívali jsme se na krátký film o lidech z pravěku a  jako v opravdovém kině se u toho zobaly dobroty - želatinové žížaly i hadi. Dovádění v parukách s kostí v ruce se nám líbilo a příště si vymyslíme zase nějakou zábavu, nejlépe na zahradě.                                                                                                                                              

více fotografií zde

 

IKEA na brigádě v Jasněnce

26. 4. 2017

Dnes nás navštívilo 12 sympatických pracovníků z ostravského obchodního domu IKEA, aby završilo akci Spolu s vámi. Kromě věcného daru se totiž IKEA zavázala pomoci našemu zařízení také formou brigády. Tato úderná skupina dobrovolníků se nabídla, že pomůže s čímkoli, takže jsme si nachystali ty nejtěžší práce na zahradě, jako třeba vykopat 4 jámy na sázení stromů a podobně. Počasí nás však ven nepustilo, takže jsme společně strávili příjemný den vyplněný prohlídkou zařízení, promítáním filmu o Jasněnce a natěračskými a úklidovými prácemi uvnitř budovy. Bylo to fajn a moc děkujeme.

 

Za veterány do Olomouce

21. 4. 2017

Protože v naší nově vytvořené skupině převládá mužské osazenstvo, vydali jsme se na výlet do Veteran areny v Olomouci. Všichni byli z myšlenky podívat se na starobylé stroje nadšeni. Expozice čítala stará auta, telefony, magnetofony, motory a další techniku.  Kamila zaujaly složitosti motorů, Luďa zkoumal nejvyšší  možnou rychlost aut. David, Honza a Roman se nechali uchvátit krásou a noblesou prezidentského vozu. Evě se nejvíce zalíbila krásná červená Tatrovka. S některými stroji jsme se i vyfotili a vypadali jsme vedle nich velmi mladě!

 

IKEA – Spolu s vámi

březen 2017

IKEA v České republice zorganizovala již čtvrtým rokem projekt Spolu s vámi, kterého jsme se letos také zúčastnili. Jednotlivé obchodní domy IKEA nominovali vždy pět různých zařízení pomáhající zdravotně nebo sociálně znevýhodněným osobám a držitelé karet IKEA FAMILY měli možnost hlasovat na internetu pro vybranou organizaci. My jsme byli oblastně zařazeni pod ostravský region a zde jsme se dlouho drželi na druhém místě. Nakonec jsme však skončili v konkurenci „severských“ organizací na čtvrtém pořadí a získali jsme tak nábytek od společnosti IKEA v hodnotě 20 000 Kč. Zakoupili jsme tedy několik komod, stůl, police, koberec a sedačku do nově vybavované místnosti v Jasněnce. Děkujeme všem hlasujícím za podporu a společnosti IKEA za chvályhodný počin.

 

Taneční zábava s přáteli

 23. 3. 2017

„23. března je ples,“ hlásil Ráďa  celý týden. Nejen on se těšil. Jana s Beatkou očekávaly pozvané kamarády z DC  Topolany  i z Vincentina Uničov.  Chipsy, tyčinky, kávička, všechno je nachystané, můžeme začít. Každý dostal růžičku do klopy. Už po prvním tanci s balónky jsme se seznámili s kamarády a utvořili páry. Stihli jsme si i popovídat. Někdo má rád koně, druhý zase divadlo. Brzy se  to pěkně rozproudilo. Podlézání pod hrazdou si vyzkoušel skoro každý a nevzdala se ani Michalka, která podlézala nejnižší příčku, všichni jí rádi zatleskali. Nakonec nám hlavu správně zamotala židličkovaná, nasmáli jsme se a pěkně pobavili. O vydařenou zábavu se postaraly písničky, proč si také nakonec sami  nezkusit karaoke. Kamarádi z  Olomouce zazpívali Mašinku a Robin svou  oblíbenou I.Csákovou. Příjemné dopoledne rychle uběhlo, my jsme si to parádně užili a už teď plánujeme další společnou akci.

 

Všichni na pódium

15. 3. 2017

Už minulý rok nám přišlo pozvání ze Střední školy sociální péče v Zábřehu na soutěž v tanci, zpěvu a dalších disciplínách mezi spřátelenými zařízeními sociální péče a speciálních škol pod názvem Všichni na podium. Velmi se nám tam loni líbilo, proto jsme neváhali přijmout pozvání i letos.  Tentokrát nás  bylo  mnohem víc včetně věcí, které se sotva vlezly do auta. Zazpívali jsme Gorale, Jiřík  O. si zatančil s kloboukem jako správný horal, zabubnovali jsme si i s posluchači, a nakonec to rozpumpovali Hanka W. jako Shakira, Robin jako Ilona Csáková a David alias Dan Nekonečný. Z  ostatních vystoupení se nám  zvlášť líbila vtipná  pohádka  O ježečkovi.   Na rozloučenou přišli tančit opravdoví mimoni, se kterými  jsme se projeli v  Mašince od Maxíků. Bylo to tam dobry, jak říkala Nikolka,  chuť  zpívat  nás neopustila ani na zpáteční cestě.  SŠSP patří poděkování za umožnění pěkného setkání a organizaci akce.

 

Podpořte nás v Tescu

Zapojili jsme se do projektu obchodního řetězce Tesco „Vy rozhodujete, my pomáháme“ a byli jsme vybráni do finálové trojice. Rádi bychom Vás poprosili o pomoc při hlasování, které probíhá v Tescu Uničov od 8. 3. do 4. 4.2017. Princip je velice jednoduchý. Za nákup dostanete žeton, který pouze vhodíte do našeho hlasovacího boxu za pokladnami. Výherní částku chceme použít na nákup kláves a netradičních perkusních nástrojů (boomwhackers), které by sloužily nám, ale také bychom je půjčovali i našim spolupracujícím organizacím (MŠ, MC Ježeček Uničov …). Děkujeme za podporu.

 

Opět ping-pong

24. 2. 2017

Po povedeném turnaji ve Šternberku jsme se rozhodli, že uspořádáme turnaj i u nás v Jasněnce. V pátek se sešlo v jídelně 8 nadšených stolních tenistů. Do semifinále postoupili všichni favoriti – tedy Hanka W., Janča H., Jarda F. a Davča K. Dobré výkony podali i ostatní zúčastnění. Robin s Kamčou si užívali fandění kamarádů a Bety s Domčou se prezentovali rovněž několika povedenými údery.  Do finále postoupila Hanka s Jardou a o třetí místo bojoval David s Janou. Bronzový nakonec skončil Davča, který se rozehrál k parádnímu výkonu. Ve finále po třísetové bitvě zvítězila Hanka, ale výsledek byl velmi těsný. Krásné druhé místo bral Jarda.  Sportovci na stupních vítězů získali medaile a dárkové balíčky s dobrotami. Vítězná Hanka navíc dostala pohár.

 

 

Poděkování z Jasněnky - Uničovský ples

11. 2. 2017

Děkuje všem dárcům, kteří v rámci konání Uničovského plesu dne 11. Února 2017 finančně přispěli na činnost Jasněnky. Chtěli bychom také poděkovat všem, kteří na ples poskytli věcné dary do tomboly. Poděkování patří také představitelům města pro jejich trvalou finanční i morální podporu, bez které by Jasněnka mohla jen stěží vykonávat svou činnost a také děkujeme oficiálním partnerům plesu a pořadatelům, kterými byly Rádio Haná a Agentura Forsberg.

 

 

Turnaj v ping -pongu

7. 2. 2017

V úterý naskákalo 6 kamarádů do auta a vyrazilo vstříc bojům na turnaj ve stolním tenise do nedalekého Šternberka. Turnaj se hrál na 2 skupiny, kde z každé postoupili 2 nejlepší hráči do skupiny finálové. Všichni naši sportovci nechali v tělocvičně všechno. Někteří skoro i své sportovní náčiní a osobní věci. Kamča hlasitě fandil a užíval si i každý svůj dobrý úder. Hanka s Robinem  a Davidem měli nejtěžší skupinu, ale dokázali vzdorovat mnohem zkušenějším soupeřům. Přestože Bety byla zařazena na soupisku poslední, ukázala, že i tento sport ji není cizí. Nejlepší výkon však podala Janča, která se probojovala do finálové skupiny a skončila na krásném čtvrtém místě. Po turnaji  si všichni vychutnali vydatný oběd, kterým byla čtvrtka kuřete a několik krajíců chleba. David s radostí pomáhal dojídat i kamarádům, kteří velkou porci nesnědli.

 

 

Sáňkování  v Karlově

26. 1 2017

Na čtvrtek jsme se moc těšili. Boby, sáně jsou nachystané, ještě svačinka a můžeme vyrazit do Karlova. Venku je krásně, hezké chaloupky zdobí bílý sníh. A konečně vidíme očekávaný kopec. Kamil za smrkem objevil rolbu, to chtělo  samozřejmě prohlédnout. První sáňkaři sjíždějí. Jana měla tak dlouhou dráhu, že brzdila o plotek. Denis s Katkou vytáhli sáňky, za tu jízdu dolů to stálo. Tentokrát si dal Robin závody s Jardou. Kdo myslíte, že ztrácel v tom svištění čepici? David ji měl pořád ve sněhu. A bez pořádné koulovačky nakonec by to taky nešlo. Pěkně jsme se vyřádili.

více fotografií zde

 

Aukce Miele Uničov pro Jasněnku

10.1.2017

V úterý  k nám zavítala významná návštěva z uničovské firmy Miele Technika s.r.o. v čele s ředitelem společnosti Ing. Petrem Vodákem. Předali nám finanční obnos z charitativní aukce, kterou připravili pro své zaměstnance, včetně krásného katalogu. Na jaře nás oslovili, jestli bychom mohli připravit výrobky k prodeji. Všichni se hned pustili do práce. Jana pletla košíky, Gábinka pomáhala s vyplňováním šitých srdíček, Kamil a Beatka s kamarády vyrobili krásné kočky, ty  prý mizely  rychle, podotkl pan ředitel Vodák. Hosté předali šek na 20 000 korun, Ráďa tomu ani nemohl uvěřit.  20  tisíc, za to si prý koupí auto! Pan ředitel nás také požádal, abychom si to ještě jednou zopakovali. S milými hosty jsme se  rozloučili  malým vystoupením. Dárcům moc děkujeme nejen za  štědrý finanční příspěvek, ale i  za dobrý nápad a veškerou námahu, kterou do tohoto projektu vložili. Velmi si toho vážíme. Peníze využijeme k nákupu dalšího materiálu pro naše výrobky.

 

 

Návštěva na SOŠ Hotelnictví a turismu v Uničově

15. 12.  2016

Prosinec je tu a s ním i pozvání na SOŠ Hotelnictví a turismu v Uničově. Hned na začátku nás pobavilo moderní pojetí Otesánka, kterého vysvobodila z jeho přejídání paní uklízečka. Studenti si nachystali i zajímavé úkoly. Mira srážel čertovské kuželky, Ráďa skládal zimní obrázky. Tento rok byl obzvlášť spokojený, protože ke koruně dostal i korále. Vítek překonal překážkovou dráhu, Michalka ulovila zlatou rybku, Jiřík zase zanesl čarodějnici zlaté penízky. Všichni se snažili, tak po zásluze dostali balíček s dobrotami. Nakonec projela dlouhá mašinka při společné diskotéce a my se loučíme s novými kamarády  s přáním pěkných svátku. Protože se nám vždy věnují, jako poděkování jsme jim také zazpívali.

 

 

Jasněnka na  YouTube

 

Videoprezentace Jasněnka 2016, film, který jsme vyrobili k 20. výročí vzniku Jasněnky, můžete nyní shlédnout na YouTube, kde prozatím funguje bez zadrhávání nebo dlouhého načítání. Doufáme, že to tak už zůstane. Zkoušeli jsme to již dříve, ale video se nahrávalo pouze bez hudby, což nemělo smysl. Po několika pokusech se to podařilo až teď. Na YouTube stačí do vyhledávání napsat Jasněnka Uničov. Film se dá také spustit z naší domovské stránky, odkaz je umístěn vpravo nahoře.

 

Čert versus Jasněnka

2. 12. 2016

A je to tady! Cinkání zvonečku uvedlo vzácnou návštěvu. Mikuláše a anděla s čertem. Měl kalhoty roztrhané a špinavější byl víc než minulý rok. Zazpívali jsme koledu, abychom  dostali aspoň nějaké sladkosti, na které se těšili velcí  i malí.  Čert se netvářil zrovna vlídně, proto se ho snažila Beatka udobřit aspoň hrou na flétničku. Kamča hned donesl svoje nové obrázky  aut, lokomotiv  a dali se do hovoru.  Mira už ráno hlásil, že nezlobil a nekradl. Ráďa měl bílé hodinky, se kterými se musel pochlubit. Už je čas na odměnu, čerte. Tolik pěkných  balíčků se rozdalo. A s takovými hosty nesmí chybět  foto na památku.  Víťa se smál, že to letos zase dobře dopadlo, čert odešel s prázdnou. Už nejsme malí, ale taková návštěva vždy potěší. Teď už nás čeká nadílka pod stromečkem.

více fotografií zde

 

Vánoční besídka

1. 12. 2016

Dnes ráno nás přivítala sněhová nadílka. Takový krásný den. Poslední  přípravy byly dokončeny a odpoledne hurá na besídku pro rodiče. Řidič Luďa s Marťou přijeli kamionem s coca colou, a tak přistála na každém stole originální láhev. Jana s Nikolkou zpívaly  Proměny na celé kolo, Jiřík si na Gorale zatancoval jako správný horal. Ráďa s Vendulkou opět zazářili s  lidovkami. Domča a Beatka ukázali, co se naučili na klavír a flétnu. Beatka měla výstavu svých povedených fotografiií. Na programu nechyběla ani módní přehlídka. Děvčatům to v plesových šatech po boku našich chlapců v oblecích moc slušelo. Jako na opravdovém mole. Také krátká reportáž z našeho města, kde si  Gabi, Mirek, Hanička R., Kamil a ostatní kamarádi zahráli hlouček nebezpečných sprejerů, rodiče rozesmála. Přece je nakonec Hanka W., policistka tělem i duší, všechny zatkla. Byla to legrace. Nakonec jsme si zazpívali koledy, snědli cukroví a popřáli si hezké Vánoce. A zítra přijde  do Jasněnky  Mikuláš.                                                                                                                                                    více fotografií zde

 

 

Vystoupení pro babičky

16.11. 2016

Ve středu 16.11. jsme  přijali pozvání z Centra sociálních služeb na Gymnazijní ulici v Uničově. Po obědě se vydala skupinka hudebníků s nástroji  na malé vystoupení. První sníh se sice brzy rozpustil, ale nic nám nebránilo zazpívat koledy i písničky, co připomínají  letní prosluněné pláně. Andělé,  Půlnoční, Proměny a  O vodě, kde měla Beatka s Ráďou sólo. Také si Nikolka, Robin, Jana a David zabubnovali ve skladbě, kterou jsme pojmenovali Příběh sněhové vločky. Seniorům se vystoupení líbilo. Jedna paní dala zpěvákům krásné háčkované panáčky a v kapsách našich muzikantů nechyběla darovaná čokoláda. I my jsme předali košíček se svíčkami od Dominika jako poděkování za milé přijetí, Jana s Nikolkou ještě přispěly pletenými náramky.

 

 

Rekondiční pobyt v Malé Morávce

3. 10. – 7. 10. 2016

Hned po příjezdu do Jasněnky mezi  pořádnou hromádkou tašek Ráďa zkontroloval své hodiny a  hlásí, že můžeme jet do Malé Morávky. Počasí nám zrovna nepřálo, ale neodradilo nás to. Už v pondělí po obědě jsme se vydali na vycházku. Jiřík si pohladil ovečky, co na něho koukaly za ohrádkou. Zpívalo se u umělého ohýnku ze světýlek na kolo a polínek. Michalka s Beatkou opékaly papírové buřty. Naštěstí byly k večeři párky, tak to bylo skoro jako doopravdy. Jana si přála zazpívat Brouky, proto  jí kamarádi  i nějaké vyrobili. Když  se  hledal ve čtvrtek poklad, měli jsme za úkol přežít noc v tmavém lese, našla brouků plný stan.  Ale zvládla to dobře. Ve čtvrtek se po pokladu, který nám donesl duch Potočnice z obchodu Žabinec. Jak říkal Robin s Davidem při závěrečném proslovu, líbily se nám také výlety, bowling, kavárna a…. bylo nám spolu dobře. Zazpívali jsme hymnu a  zítra  ráno tradá do Jasněnky.

 

 

Miele pro Jasněnku

29. 9. 2016

Ve čtvrtek k nám zavítala návštěva z firmy Miele v Uničově s narozeninovým překvapením, krásným dortem s logem Jasněnky. Skoro se ani nevešel na stůl. Za takový dar jsme poděkovali písničkou a začali rozkrajovat. Dostalo se na všechny a byl moc dobrý.  Pavlík si přidal a Nikolce moc chutnalo marcipánové sluníčko. Ale to ještě nebylo všechno. Zástupci firmy nám představili katalog našich výrobků, které jsou v Miele určeny k prodeji zájemcům - zaměstnancům. A protože je hodně povedený, rozhodli jsme se ho zde zveřejnit. Děkujeme za dort, za návštěvu a za podporu!!!

katalog Miele pro Jasněnku zde

 

 

Dýňobraní

30. 9. 2016

Dnes byl krásný den, celý oranžový. Protože je čas sklizně dýní, konalo se i v  v Jasněnce dýňobraní. Už ve čtvrtek se začaly zpracovávat dýně z naší zahrádky i od štědrých rodičů. Polévka, placky, sirup i chipsy, dokonce i chleba se pekl. Na stole to pak hrálo barvami, radost pohledět. A také nám chutnalo. Hned na začátku  totiž šikulové vyluštili  křížovku „dýňový karneval“ a Kamča našel za  dýňového pokřiku  kamarádů dnešní jídelníček. Tak hurá na ochutnávku.  Víte, že  se z dýní kdysi dělaly misky? O tom nám povyprávěla Betka s Ivkou. Nakonec slíbená tancovačka. Bylo to jako na zahradě, když jsme se začali vrtět v oranžových převlecích s listím na hlavách. A ty nejkrásnější dýně Michalka, Beatka, Jiřík a Gábinka dostaly odměnu. Nakonec jsme se rozloučili písničkou a pokřikem Jarošovský pivovar, dyňobraní  třikrát zdar.

 

Povedený dárek k 20. narozeninám

30. 8. 2016

Jasněnka dostala ke svým 20. narozeninám opravdu povedený a hodnotný dárek. Již v loňském roce jsme začali zkoumat trh s automobily - minibusy, jelikož náš starší Transit na přepravování uživatelů Jasněnky již dosluhoval. Počítali jsme také s přestavbou na bezbariérové provedení a ze zkušenosti z minulosti víme, že je potřeba připravit si pěkný balík peněz - okolo jednoho miliónu korun. Proto jsme se také obrátili na Nadaci Charty 77 s dotazem, jestli by náhodou nebyla možnost získat opětovně automobil od Konta Bariéry, jako se tomu již jednou stalo v roce 2005. K našemu překvapení jsme zjistili, že se ozýváme v pravou chvíli. Obchodní řetězec Globus bude totiž v letošním roce slavit 20 let své existence v ČR a při této příležitosti věnuje 20 minibusů pro charitativní účely Kontu Bariery, které je pak předají potřebným organizacím. A to my jsme! Vše se zdařilo a na konci července jsme pro něj jeli do Prahy. Teď už je jenom potřeba zajistit přestavbu, aby bylo možno převážet i imobilní osoby na vozíku. Takže veliké DĚKUJEME patří Globusu a Kontu Bariéry Nadace Charty 77 !

klikni zde  

 

Jasněnka má 20 let!

1. 9. 1996 -1. 9. 2016

Letošní září 2016 je pro Jasněnku zvláště významné, neboť slaví 20 let nepřetržité péče o osoby se zdravotním postižením, od dětí, které navštěvují základní školu po dospělé uživatele sociální služby ve stacionáři. Od roku 1996 uplynula hezká řádka let a Jasněnka prošla mnohými změnami a významnými událostmi. Zapsala se nám do mysli jako místo, kde je nám hezky a zažíváme tu v krásném prostředí pěkné chvíle s kamarády.  Ne vždy to bylo jednoduché, ale snaha o dobře vykonané společné dílo překonala veškeré nástrahy. Jak někteří říkají, je pro ně Jasněnka druhou rodinou. Proto jsme se pilně připravovali na oslavy výročí, které proběhly ve dnech 14. a 15. září 2016. Nejdříve byli pozváni významní hosté a druhý den přijeli oslavit výročí na zahradní párty rodinní příslušníci. Obě akce se náramně vydařily a závěrečný ohňostroj byl pěknou tečkou za několika měsíční přípravou a vynaloženým úsilím. Vzhůru do dalších let!

 

Jasněnka má 20 let! Oslava pro pozvané

14.9. 2016

Na tento den jsme do Jasněnky pozvali všechny významné osobnosti, se kterými nějakým způsobem přicházíme do styku. Jsou to především představitelé kraje, města Uničova, zástupci okolních obcí, dále sponzoři a další přátelé Jasněnky. Jsou to právě ti, kterým vděčíme za dlouhodobou podporu a pomoc. Děkujeme!!! Pro hosty jsme si připravili  několik hudebních a tanečních vystoupení, videoprezentaci a prohlídku Jasněnky. Bylo co předvádět, vždyť jsme se na to několik měsíců připravovali a poctivě trénovali. Venďa vzala harmoniku a Ráďa zpíval na celé kolo, až se dav roztleskal, pak přišlo taneční vystoupení, které nakonec zářilo barvami a sluncem. Hanka, Robin a David tancovali jako Shakira, Ilona Czákova a Dan Nekonečný. Zazpívali jsme také píseň Proměny od Čechomorů, Beatka s Ráďou měli sólo v písničce O vodě. To nám taky připomnělo, jak čas plyne a vše se mění. Krásným, až dojemným důkazem o proměnách oslavované Jasněnky byl film, který odkryl hostům momenty života V Jasněnce, ve které je nám hezky, tvoříme, hrajeme si a vymýšlíme různou zábavu, jak říkají jeho moderátoři v úvodu filmu. 

 

Jasněnka má 20 let! Zahradní párty

 15.9. 2016

A už se chystá zahrada Jasněnky, abychom uvítali i rodiče. Lavičky, udírna, cukroví, no vše, co správná oslava ještě za slunného počasí potřebuje. Bylo krásně,  tak se pod stromy  na trávník usadil hlouček posluchačů. Začalo divadlo:  Ptáček Kiwi se učí létat. Nasmáli se i dospělí.  U kávičky a cukroví se rozvinul družný hovor. I rodičům jsme zahráli a zazpívali. A sám pan starosta Uničova, který nás navštívil i včera, uvítal tanečníky. Bylo hezké vidět, jak při hudbě, zvláště k večeru, začali tancovat s dětmi i rodiče. V jídelně mezitím probíhá focení v komických převlecích, výsledné fotografie jsou umístěny ve fotogalerii. Dobrá nálada panovala až do setmění. Jakmile začalo sluníčko zacházet, chystal se ohňostroj. Při hudbě to byla nádherná podívaná.  Den jsme si všichni pěkně užili a oslavili narozeniny naší Jasněnky. Děkujeme všem, co se podíleli na přípravách a průběhu oslav a všem přejeme ještě jednou jen to nejlepší.

Marie Filipová a Josef Červinka

 

Jasněnka má 20 let! Slovo starosty

Dnes jsme v Uničově krásně a vesele oslavili 20. výročí Jasněnky, jehož pracovníci pečují o dětské i dospělé klienty s kombinovanými vadami. Klienti spolu se zaměstnanci pro nás, hosty připravili nádherný program, při kterém zněl srdečný smích i tekly slzy dojetí. My, kteří pamatujeme celých těch dvacet let, se hluboce skláníme před všemi kteří z ničeho tuto krásu vybudovali a děkujeme všem, kteří Jasněnku celou tu dobu podporovali, často okolnostem navzdory. Milá Jasněnko a další zařízení Jasněnce podobné, na naši trvalou podporu se můžete spolehnout!

Mgr. Dalibor Horák, starosta Uničova

  videoprezantace Jasněnka 2016 zde   více fotografií zde

 

 

Výlet na mysliveckou chatu

22. 6. 2016

Už jsme se těšili na středu. Dnešní den totiž strávíme v lese na chatě opravdových myslivců a budeme opékat špekáčky. Hurá na výlet. Hned po příjezdu jsme usedli na lavičky mezi stromy a posvačili. Paní Bittnerová nám nachystala sladké překvapení. Potom se skupinka turistů vydala na vycházku na Holubici. Kamča s Robinem natáhli krok a vedli celou skupinku. Z kopce byl krásný výhled do kraje. Luďa, Ráďa a Pavel s kamarády hráli hry. Vyhledávali lesní zvířata, házeli šišky na terč.  Mirečka s Nikčou si daly závody s houbovými klobouky. Naštěstí má Nikolka dlouhý culík, tak jí klobouk pěkně držel. Mira ukázal, co umí s míčem, je prostě sportovec. Docela nám vytrávilo, začali jsme proto u ohníčku chystat buřtíky. Chutnalo nám, Ráďa s Domčou si opekli ještě jeden. Bylo to  krásné dopoledne i díky paní Bittnerové, která se o nás pěkně starala. Poděkování patří také myslivcům Medlova. 

 

Pevnost Boyard

9.6.2016

Ve čtvrtek ráno se zahrada Jasněnky proměnila v pevnost Boyard. Pokřikem „My máme sil dosti, přežijem v pevnosti,“ se začala plnit řada úkolů. Ráďa, Michalka, Ivonka nám s přesýpacími hodinami hlídali čas. Chůze po laně z lodi do pevnosti, vhazování drahokamů do kašny,  sestřelování netopýrů nebo vybírání hmyzu z polévky se podařilo oběma týmům. Kamča s Jardou si dali závody v běhu s plechovkami s pitnou vodou, Luďa s Vítkem  zase v krájení nakládaných slimáků. Až jsme vše splnili, mohl Robin s Honzou na kopec pro slíbené klíče. Teď jen zbývá získat za rozluštění hádanek penízky. Už se sypou zlaťáky a přichází otec Fura. Potřeboval  najít zapomenuté heslo do  pokladnice a k ní ten správný klíč. Málem jsme se báli, že se ztratil, Kamča nás totiž předběhl a už otevírá pokladnici s odměnou. Otec Fura nám ještě promluvil do duše, než pomalu odešel po schodech vzhůru do své komnaty. Poseděli jsme, pobavili se, ale pořád nám vrtalo  hlavou, kdo otec Fura byl.  Když  se za chvíli pod okny proháněla Katka na jízdním kole, měli jsme jasno.

 

Ukaž, co umíš

7. 6. 2016

Tento den jsme se hned ráno vydali směr G -Club na setkání Vincentina a Jasněnky a dalších zařízení. Hned  po příchodu Jana volala, že vidí svou kamarádku a za chvíli to začalo. Střílení míčků na cíl, shazování plechovek, obíhání  kolem překážky s miskou plnou balonků,  házení na koš nebo lovení rybiček. Mirka se proháněla mezi kuželkami na koloběžce, Vítka nikdo neošálil v přiřazování barevných vršků. Všichni to úspěšně zvládli, aby měli brzy kartičku zaplněnou razítky za splnění úkolů. Ráďa to dělal zvlášť důsledně a každého obcházel, aby nahlásil, že mu ještě chybí osmička. Za takovou snahu na všechny čekala sladká odměna. Vítek  si pochutnal na zákusku, olizoval se až za ušima. Paní vyhlásila výsledky a rozdala na rozloučenou diplomy, perníková i háčkovaná srdíčka.  Spokojení jsme odcházeli zpátky a plánujeme, že se zase uvidíme na společné akci.

 

Expozice času Šternberk

20.5.2016

V pátek se vypravila skupina kamarádů na výlet do Expozice času ve Šternberku. Nejvíce se těšil Ráďa Z., který má hodiny a hodinky všech druhů moc rád. V přízemí nás přivítala první část expozice, která se odvíjela od vzniku vesmíru přes  starověk až třeba do dob Isaca Newtona, který byl sám zpodobněn sochou pod jabloní. Míša nadšeně zkoumala planety, Davča s Romčou si prohlíželi starověký kalendář a Ráďa s respektem sledoval Isaca sedícího pod jabloní. V patře už se začaly objevovat exponáty různých hodin a hodinek včetně kyvadlových strojů, které si každý mohl zkusit rozpohybovat.  Pomocí sluchátek jsme si mohli poslechnou i melodie různých  věžních hodin z celého světa. Každý se vyfotil jako kosmonaut a Honza pořídil i pár fotek přes družici zavěšenou u stropu místnosti. V poslední části byly hodiny a budíky z dob nedávno minulých, ze kterých měl náš Ráďa největší radost.

 

 

Atletické závody v Šumperku

12. 5. 2016

Ve čtvrtek jsme vyrazili vlakem do Šumperka. Cílem naší cesty byl Tyršův atletický stadion, kde se konal 11. ročník atletických her Olomouckého kraje pro osoby se zdravotním postižením. Za náš klub Jasňáci se her účastnili tito sportovci Jana, Beáta, Robin, Jarda, Domča a Honza. Soutěžili jsme v běžecké disciplíně na 60 m, v hodu kriketovým míčkem a ve skoku dalekém. Ačkoliv jsme do závodění daly všechny síly tak se nám nepodařilo překonat výkony ostatních sportovců. Jeden úspěch jsme však získali a to v podobě prvního místa ve skoku dalekém.  A to zásluhou Jany, která ve velké konkurenci ostatních žen v této disciplíně zvítězila. Jednu z cen, kterou Jana získala, byly její tolik oblíbené hodinky. Což Jana vtipně okomentovala: „ Jak je možné, že vědí, že mám ráda hodinky?" I když jsme nezískali víc medailí, sportovní den v Šumperku jsme si užili, počasí bylo jako na objednávku a dobrá nálada nás po celý den neopouštěla. Sportovní klání jsme zakončili tradičně posezením u kávičky a zákusku. Vždyť jsme si odměnu zasloužili. Už teď těšíme na příští rok, až zase vyrazíme směr Šumperk.

 

Den matek

11. 5. 2016

Ve středu se po svačince začalo chystat na velikou návštěvu. Mají přijít maminky a babičky na malé zahradní posezení. Sluníčko nám svítilo, hezčí počasí jsme si nemohli přát. Za chvíli se rozvinul živý rozhovor u buchtiček, kávy a voňavých buřtíků. Na řadu přišly i fotky, to nám ty děti ale vyrostly. Jana, Robin, Hanka, Ráďa a další zpěváčci maminkám věnovali kytičku písniček. Mira s Kamčou  si zahráli fotbálek, holky se houpaly na houpačkách. Mirečka  včera vybarvovala srdíčka  na přáníčka  Proč mám rád svou maminku. Protože dobře vaří, koupí, co potřebuji, je krásná, je na mě hodná, je pracovitá. Mám ji rád. Když nám samy děti řekly takové pochvaly, každý si připravenou kartičku nazdobil kytičkami nebo srdíčky. Z takového dárku měly maminky velkou radost. Na závěr dostaly voňavou kytku hřebíčků jako poděkování, že se o nás tak pěkně starají. Bylo to hezké dopoledne.

více fotografií zde

 

Šatlava

26. 4. 2016

Konečně nastal vytoužený den Mirečky S., která se už několik měsíců těší na návštěvu Muzea vězeňství v Uničově.  Přivítal nás Ondra a vyprávěl, jak se ve středověku trestalo. Mirečka nadšeně poslouchala, nebála se ani na vlastní kůži - kalhoty vyzkoušet si španělskou botu. Prohlédli jsme si chudé cely se zajímavými malůvkami na stěnách. Všechny zaujala koule na noze, kterou měl vězeň František.  Mirečka s Davidem ji zkoušeli uzvednout, marně, utéct se s ní opravdu nedá. Nahoře je útulný pokoj pana velitele, co měl šatlavu s obyvateli na starost. Tam Jana s Beatkou  zapsala své dojmy do knihy hostů. Ráďa si nechal nasadit okovy, líbily se mu totiž víc než hodinky. Smál se na celé kolo. Před odchodem ještě pořídíme foto návštěvníků převlečených za rytíře s králem z královského města Uničov. A právě o tom prý bude další přednáška.

 
 

Šipkotoč - vědomostní soutěž

5. 4. 2016

Ráno, kdy jsme bystří nejvíce, jsme se dali do soutěžení. Čekaly na nás otázky, které se vybíraly házením míče na šipkotoč.  Družstva červeňáků a žluťáků se vzájemně doplňovala.  Maskoti Červeňák a Žluťáková nás tajně pozorovali a počítali body, Vítek to zapisoval na tabuli.  Třeba  hlavní města, slova ze znakovky, počty i zraková cvičení, to všechno soutěžící zvládli na výbornou.  Míša hledala stejné značky, Domča s Hankou na čas dokreslovali neúplné  obrázky. Ještě poslední úkol pro Honzu a Davida, změřit šířku krabičky a přečíst, kolik máme vody v odměrce, a odměna je naše. Podle naměřeného čísla ji šikulové rychle našli. Máme tu chytré hlavičky, které se neztratí. Příště si hry vyzkoušíme třeba na zahradě.

 

 

Pevnost poznání Olomouc

15. 3. 2016

V úterý ráno se osmnáctičlenná posádka naskládala do aut a hurá do Olomouce. Ráďa  Z. nám  hlásí    cíl  - Pevnost Boyard. Marně vysvětlujeme, že se jedná o jinou pevnost. Už se těšíme, co všechno objevíme. Hned na začátku se ukázalo, že nuda rozhodně nebude. Třeba hlavolamy, ježka z klece vysvobodil  jako první  Honza T. Moc se nám líbilo pozorovat velkým okem Vítka, který si zjišťoval hmotnost své ruky na obrovské váze. Katka s Janou postavily most, Michalka si užila procházku korytem řeky. Málem jí příšerka pod kamenem ukousla prst. Romča s  Davidem sledovali, jakou sílu má vodní živel při povodních. Pod mikroskopem zkoumala Hanka W. hemžení v kapce kalné vody. Kamilovi se podařilo rozsvítit celou řadu žárovek, takovou má energii. Vesmír byl jako na talíři, když Betynka roztočila mapu hvězdné oblohy.  A kdo by si po takovém bádání na chvilku nelehl pod skoro opravdové nebe, kde nám paní promítla souhvězdí. Nikolce vrtalo hlavou, jak se tam všechno vejde. Než jsme se vydali zpět, zkoušelo se střílet z opravdového děla.

více fotografií zde

 

Všichni na podium - SŠSP Zábřeh

2. 3. 2016

Před časem jsme dostali pozvánku ze Střední školy sociální péče v Zábřehu na soutěž v tanci, zpěvu a dalších disciplínách mezi spřátelenými zařízeními sociální péče pod názvem Všichni na podium. Proč to tedy taky nezkusit? Začali jsme cvičit a ve středu ráno jsme vyrazili směr Zábřeh. A čekala na nás pěkná podívaná. Šmoulí představení uvedlo řadů hezkých vystoupení. Tanečky v pestrobarevném oblečení jako na Hawaji, pohádka O řepě a zpívání. Pak jsme přišli na řadu my.  Nikolce s Ráďou to u písničky Japonečka slušelo. Odměnili je potleskem. V programu vystupovali i studenti školy a ti nám připravili parádní podívanou.  Zpívali a  tančili při skvělé hudbě.  To Janu a Robina nenechalo v klidu, hned se začali vlnit do rytmu.  Na závěr proběhla diskotéka, kde nechyběli naši  známí tanečníci - Robin, Ráďa, Nikča, Jana, Domča a Beatka.  Jana byla šťastná, protože nejméně dvakrát slyšela svou oblíbenou písničku Nafrněná. Celkově lze akci hodnotit na jedničku a SŠSP v Zábřehu patří poklona a poděkování.

 

Bowling

25. 2. 2016

Ráno se spěchalo na svačinku, protože dnes nás čekal bowling. Těšíme se, jak si zase zahrajeme a tak vzhůru do Alda v Uničově, kde jsme měli dvě dráhy jenom pro sebe. Objednali jsme si různé dobroty a hurá na dráhu. Michalka se posilnila kroketami, pak měla takovou sílu, že za chvíli obsadila  první místo. Bowlingové koule byly pro ni hračka.  Na předních místech se vystřídali  Robin, Jarda a Jana. Ráďa Z. nám hlasitě fandil a vyvolával  počet  poražených kuželek. Betynka nás ve volné chvilce fotila. Docela jsme si to užili. Příště bychom mohli zkusit třeba šipky nebo něco podobného.

 

XX. Ples města Uničova pro Jasněnku 

19. 2. 2016

Rok se s rokem sešel a nastal opět čas bálů a plesů. Již po dvacáté se konal také uničovský ples, který je tradičně spojen s dárcovskou kampaní sponzorů. I letos se podařila od přispěvatelů – společností, živnostníků i občanů vybrat finanční částka převyšující 670 tis. Kč (zhruba 340 tisíc korun přibylo na účet Jasněnky již v závěru minulého roku od loňských sponzorů, ale na plese jsou uváděni také). Na samotném plese, který proběhl 19. února 2016, se k této částce připojilo ještě dalších 22 tis. z prodeje losů. Vybraná částka bude použita na pořízení druhého bezbariérového automobilu na svážení klientů do zařízení. Děkujeme tedy všem finančním dárcům a také všem, kteří na ples poskytli věcné dary do tomboly. Celkově lze letošní ples hodnotit jako velmi vydařený, tombola zaznamenala rekordních 147 cen. To se také odrazilo na bleskovém vyprodání losů, kdy po dvaceti minutách již k prodeji nezbyl vůbec žádný. Pro příští rok musíme připravit více losů. Vyjadřujeme poděkování také představitelům města pro jejich trvalou finanční i morální podporu, bez které by Jasněnka mohla jen stěží vykonávat svou činnost.

 

Taneční dopoledne s přáteli

4. 2. 2016

Ve čtvrtek jsme se od rána připravovali na ples.  Každý si vzal své nejhezčí oblečení a Katka nalíčila všechna děvčata. Už se těšíme do kina  na své kamarády z Rybníčku a Vincentina Uničov.  Hned po první písničce jsme se dali do tancování samostatně i v páru.  Robin a  Jirka pěkně rozjeli zábavu, Hance s Romanem to slušelo. Pak na nás čekaly hry s balonky, židličkovaná, papučová hra nebo tanec s vařečkou. To jsme si užili legraci hlavně při hledání bot.  Jana, Ráďa a Nikolka zpívali své oblíbené písničky. A jak hezky. Všichni jim tleskali.  Sálem se projela  mašinka se strojvedoucím Kamčou,  vláčky, to on má  rád. Až jsme už necítili nohy, přišla příjemná odměna. Každý měl na sobě papírové srdíčko s číslem a mohl tak vyhrát v tombole hezký dáreček. Naši kamarádi nám připravili muffiny a srdíčka. Všem se to líbilo a budeme mít radost, když se zase setkáme na  společné akci.                               

více fotografií zde

 

Turnaj ve stolním tenise - Šternberk

3. 2. 2016

Ve středu ráno vyrazila skupinka 6 nadšených sportovců z Jasněnky směr Šternberk, kde měli poměřit síly ve stolním tenise s kamarády z Velehradu, Litovle a Šternberka. Nakonec se sešlo v řadách stolních tenistů 9 mužů a 4 ženy. Konkurence byla veliká a pro naše sportovce tohle zápolení byla velká zkušenost. V ženské kategorii zvítězila suverénní soupeřka, ale Jasněnka se nenechala zahanbit a Hanka W. obsadila krásné druhé místo, v závěsu za ní se držela Evča K. Turnaj mužů ovládli již tradičně sportovci z jiných zařízení. Z našich kluků je potřeba vyzdvihnout především výkon Jardy F., který si připsal 3 vítězství a neúnavně vracel míčky i takovému profesionálovi, jakým je celkový vítěz Marek Chabičovský. Po sportovním výkonu následoval oběd v podobě vepřového guláše, který se podle Hanky dělá z krávy.

 

 

Jasněnka hledá SUPERSTAR

21. 1. 2016

Nejen v televizi můžeme vidět odbornou porotu hodnotící pěvecké výkony, ale také v Jasněnce, kde se 20. a 21. ledna hledala Superstar.  Naši soutěžící sice nastupovali s obavami, jestli se jim jejich výkon podaří, ale díky podpoře kamarádů,  shovívavé porotě a dobré náladě se tréma brzy vytratila.  Už po první písničce jsme se zvedali ze židlí a tancovali. Druhý den nás navštívil  filmový producent, hledal zpěváky pro natáčení videoklipu. A bylo z čeho vybírat. Jana na 1. místě, Beatka na 2., Nikolka na 3. místě a Ráďa  se svou písničkou  Jdeme na hokej získal místo 4. Ani ostatní soutěžící neodešli s prázdnou. Moderátorka Mirečka podepsala smlouvu i na příští rok. Daniel Nekonečný nám poslal písničku na rozloučenou se sprškou barevných vloček a do televize můžeme poslat zprávu, že se i tady najdou výborní zpěváci.                                                                                                                                                                více fotografií zde

 

 

Solná jeskyně

19. 1. 2016

V úterý  jsme vyrazili na výlet do solné jeskyně. Po svačince naskákali kluci i holky do auta a vyjeli do nedaleké Libiny, kde si měli užít chvilku relaxace v místní solné jeskyni.  Paní z relaxačního centra nás mile přivítala a uvedla nás na naše místa. Míša, Pavlík, Ráďa i další si užívali klid v přítmí za svitu oranžových lamp a za zvuku příjemné relaxační hudby.  Kamču potěšila  plastová  nákladní auta, do kterých neúnavně nakládal kamennou sůl, kterou byl pokryt povrch  celé  jeskyně.  Na poslední 3 minutky se celý prostor rozblikal a z reproduktorů se ozvala veselá šmoulí  hudba.  Bohužel nás to všechny  opět  probralo dalo znamení, že musíme končit.  Všichni kamarádi byli s výletem spokojení a shodli se, že si ho rádi  zopakují.