AKTUALITY   AKTUALITY   AKTUALITY   AKTUALITY
             

Aktualizováno 21.04.2010  

 

Rok 2007

 

Vánoční besídka pro rodiče

Celý půlrok se všechny děti pilně připravovaly – cvičily, zdobily kostýmy, zpívaly, aby se mohly 18. prosince předvést rodičům na každoroční vánoční besídce. Vystoupily všechny děti, vystřídaly se  při hraní pohádky O včelkách nebo v Bajce, zpívaly se písničky Světlušky,  Chvátám, tančilo se vozících při hudbě, děti přednášely básničky a u všeho bylo vidět, že nezanedbaly0 ani svůj vzhled.  Rodičům se besídka líbila, počáteční tréma z dětí také opadla a nakonec jsme si všichni zpříjemnili předvánoční náladu společně zazpívanou koledou Štědrý večer nastal.

Vánoční vystoupení v Šumvaldě
V předvánočním čase jsme s našimi dětmi a dospělými klienty připravili vánoční pásmo. S tímto pásmem jsme dne 15.12. 2007 vystoupili na vánočním koncertě v kulturním domě v Šumvaldě. Program našeho vystoupení byl zaměřen na krátké ztvárnění biblického příběhu o putování Marie a Josefa do města Betléma a narození Ježíška, nechybělo ani několik ta-nečků a vánočních písní. Na závěr celého vánočního programu si všichni účinkující a diváci společně zazpívali známou vánoční píseň Purpura.

Vánoce na SOŠ

14. prosince 2007 pro nás studenti SOŠ připravili vánoční program. V tělocvičně  si rozdělili děti a na několika stanovištích s nimi plnili úkoly - skládání puzzle, procházení  tunelem, prohazování míče kruhy nebo malování obrázků. Za úspěšné splnění děti čekala sladká odměna. Pak nám studenti zahráli pohádku O veliké řepě a  O Smolíčkovi. Zapojili do ní i naše děti. Nakonec jsme si společně zazpívali koledy, rozdali si malé dárečky a popřáli si pěkné Vánoce.

 

Mikuláš

Dne 5.12.2007 Jasněnku navštívil Mikuláš s čertem a andělem. Děti je přivítaly s velkým nadšením a špetkou strachu, který opadl, jakmile děti zjistily,že čert zapomněl svůj velký pytel na nezbedy. Jednotlivé děti nebo skupinky měly nachystané krásné básničky,za které byly odměněny balíčkem sladkostí. Mikuláši se u nás moc líbilo a slíbil, že příští rok znovu rád mezi nás přijde.

 

Pouštění draků
Velkou podzimní akcí dětí z Jasněnky bylo pouštění draků. Na obloze nad školní zahradou se vznesli draci všech velikostí, barev a tvarů. Děti měly radost z každého draka, kterému se podařilo vzlétnout, protože to někdy nebylo vůbec jednoduché.

Sběr jablek v Králové
V době od 4.10. do 11.10. 2007 jsme s nejstaršími klienty na-šeho stacionáře Jasněnka pracovali v ovocném sadě Agriplant v Králové, kde jsme měli za úkol nasbírat co nejvíce krásných červených jablek. Počasí nám přálo a tak sbírání jablek bylo pro všechny příjemným zpestřením našeho každodenního programu.
 

Bazén

Jednou týdně mají děti možnost navštěvovat bazén v Uničově, kde se seznamují s vodou v podobě různých vodních hrátek. Některé děti se učí plavat a ti starší trénují na speciální olympiády v plavání. K dispozici je nám také sauna a perličková koupel. Na bazén se děti vždy těší. 

 

Canisterapie, vodní hrátky a plavání.

Během celého školního roku jsme si užívali pravidelných návštěv našich psích kamarádů, se kterými jsme si hráli a učili se o ně pečovat. Do našeho zařízení pravidelně docházela paní Dohnalová se svými psími slečnami Ennie a Cathy. Canisterapie probíhá každé úterý formou skupinové a poté i individuální terapie. Děti ji mají velmi rády a pokaždé se těší, až zase pejsci přijedou.

 

Výlet do ZOO 26. 6. 2007
Dne 26. 6. 2007 studenti SOŠ - hotelnictví a turismu, připravili a zorganizovali pro všechny děti z Jasněnky prima výlet za zví-řátky do ZOO na Svatém Kopečku. Ráno v 8:30 jsme vyrazili speciálním autobusem z Uničova do Olomouce. Část studentů s paní učitelkou jela s námi z Uničova a část se přidala až v Olomouci. Studenti si vzali naše děti na starost a společně jsme si ZOO prošli. Počasí nám přálo, viděli jsme spoustu zví-řátek a užili si spoustu legrace. Čas však rychle utekl, a my se museli vrátit zase do Jasněnky. Všem studentům a paní učitelce děkujeme za pěkný výlet.
 

Den záchranářů 25. 6. 2007
V uničovském městském parku proběhl 25. 6. 2007 Den zá-chranářů. I přes nepřízeň počasí se zde sešlo mnoho dětí ze základních i mateřských škol a nechyběly ani děti ze Základní školy speciální Jasněnka. Svou práci představili záchranáři z pohotovostní služby, hasiči a policisté. Děti mohly obdivovat také akrobatické kousky, které předvedl ve vzduchu pilot helikoptéry z Bohuňovic. Nejvíce děti zaujala prohlídka záchranářských a hasičských vozů a zkoušení policejních pout.
 

Solné jeskyně 22. 6. 2007

Tento školní rok jsme s dětmi jeli na výlet do Solné jeskyně "SOLANA" v Olomouci. V jeskyni děti měly možnost lehnout si na lehátka nebo si hrát se spoustou soli, která byla všude na zemi. Po stěnách jeskyně tekly solné vodopádky a k poslechu nám hrála relaxační hudba. Hodina strávená v této solné jeskyni měla pro děti účinek jako několik dní pobytu u moře. Děti přijely spokojené a odpočaté. Doporučujeme všem.

 

Člověk člověku 6. 6. 2007

I tento rok nás studenti SŠSP a S Zábřeh na Moravě dne 6.6. 2007 pozvali na dopoledne plné pohybových her a výtvarné činnosti, které se konalo na místním koupališti. Děti si např. mohly vyzkoušet jak jsou zruční při házení na terč, zahrály si na hasiče a vyrobily si něco pěkného domů na památku. Toto dopoledne bylo doprovázeno bohatým programem - pohádka, zpívání... Nakonec si děti odnesly diplom a krásné medaile. Moc se tam dětem líbilo.

 

Rekondiční pobyt - Borovinka – 28. 5. - 1. 6. 2007

Na konci května se všichni z Jasněnky proměnili v indiány a zajeli si na pět dní do indiánské osady - Borovinka, kde se naučili, jak se stát pravým indiánem. Během pobytu jsme si zahráli spoustu veselých her a podnikli výlety do přírody. Kdo neměl indiánský oblek již nabalený z domova, ten si jej během prvního večera vyrobil. Také jsme se rozdělili do čtyř kmenů – Jezevci, Lišky, Statečná srdce a další. Každý kmen si vyrobil svůj vlastní totem a všichni indiáni se vždy večer účastnili společného sezení kolem indiánského ohně. Společně jsme našli indiánskou manželku pro syna velkého náčelníka Kakamila, zatančili si indiánské tance a naučili se indiánský pokřik. Všichni byli přijati do velkého indiánského kmene a získali náhrdelník, na který jim za splnění indiánských zkoušek stařešina kmene večer rozdával korále. Během našeho pobytu jsme navštívili i Westernové městečko, kde se nám velmi líbilo hlavně vystoupení kovbojů a indiánů. Také jsme na konci cesty, plné těžkých zkoušek, nalezli poklad a večer to u táboráku společně oslavili. Domů jsme se vrátili se spoustou nových zážitků a doufáme, že se příští rok opět vydáme za novým dobrodružstvím.

 

Regionální speciální olympiáda 2007 – 7. 5.

Zábřeh na Moravě, 22. 5. Olomouc. I letos naši sportovci zúročili svůj celoroční trénink na Regionální speciální olympiádě v Olomouci a Zábřehu, kterou zorganizovali studenti Aplikované tělesné výchovy z FTK UP Olomouc. Opět závodili v plaveckých i atletických disciplínách a i letos podali výborné výkony. Ze závodů si přivezli nejen cenné medaile a stuhy, ale také spoustu nových zážitků. Díky lidem, kteří věnují svůj čas organizování podobných akcí, mají také osoby se specifickými potřebami možnost zažít pocit úspěchu a vyzkoušet si své schopnosti a dovednosti. Už se těšíme na další ročník.

 

Velikonoční turnaj ve stolním tenise 10. 4. 2007

Dne 10. 4. 2007 nás USP Vincentinum pozvalo na Velikonoční turnaj ve stolním tenise, který se konal v sokolovně ve Šternberku. Jasněnku reprezentovali sportovci ve složení: Kamil Krejčí, Josef Mareš, Jiří Myšák, David Kuraj, Eva Kallerová a Hana Weiglová. Účast byla hojná a tedy i konkurence velice vysoká. Turnaj byl náročný a trval až do odpoledních hodin. Naši sportovci bojovali ze všech sil a touto cestou bych je chtěla všechny ještě jednou moc pochválit za výkony jaké podali. Kamil Krejčí obsadil 2. místo.

 

Mistrovství Moravy a Slezska v plavání – Zlín – 28.3.2007

V březnu se naši plavci vydali na důležité závody do Zlína. Opět jsme mohli být svědky, jak v závodech na 25 m, 50 m, 100 m a 200 m bojovali Kamil Krejčí a Josef Mareš, kteří získali stříbrné a bronzové medaile. Tentokrát se k nim připojila i naše plavkyně Eva Kallerová, která se plaveckých závodů zúčastnila poprvé a své soupeřky řádně potrápila. Sportovce z Jasněnky na závody doprovodili i Dominik a Jirka, naši budoucí plavci, aby své kamarády podpořili a přiučili se, jak to na velkých závodech chodí.

 

Přátelské utkání ve stolním tenise - Jasněnka x ÚSP Vincentinum 15.2. 2007.

V rámci tréninku, na blížící se velikonoční turnaj, jsme pozvali sportovce z ÚSP Vincentinum na přátelské utkání ve stolním tenise. V Jasněnce to 15. 2. 2007 žilo jen tímto závodem a sportovci klubu Jasňáci i z Vincentina si porovnali své síly v mnoha zápasech. Za jejich podané výkony získali sladkou odměnu a krásné medaile ve tvaru pálky, které pro toto utkání vyrobila teta Lenka.

 

Karneval 9. 2. 2007

Jako každý rok se konal v Jasněnce karneval. K vidění byla spousta krásných masek, tancovalo se, soutěžilo, ochutnávali se cukrovinky, které děti donesly a nechyběla ani promenáda, při které se všechny masky představily.

 

 

 

 

 

Vánoční besídka.

 

Budlíky, budlíky..

 

Na brigádě.

 

Pouštění draků.

 

Na koupáku.

 

Hanka si užívá.

 

Adam.

 

Honza.

 

Jirka na hřišti.

 

Pavla a Eva.

 

Jirka.

 

 

Hanka.