2009

Vánoce v Jasněnce 2009

Na vánoční svátky jsme se v Jasněnce všichni moc těšili. Napekli jsme si cukroví a perníčky, vyrobili dárečky a přáníčka pro rodiče a nazdobili jsme si krásný vánoční stromeček. Společně jsme Vánoce pěkně oslavili. Pouštěli jsme lodičky, zazpívali si u našeho stromečku vánoční koledy a při krájení jablíček se nám všem objevila krásná hvězdička. Všem přejeme krásné Vánoce a šťastný a pohodový rok 2010!

 

Vánoční besídka v Jasněnce 17. 12. 09

Jako každý rok, tak i tentokrát si školáci i ti větší ze stacionáře připravovali vystoupení pro své rodiče. Pohádky  Jak šla štěňátka hledat sluníčko nebo O třech prasátkách  střídaly písničky jako Cestování, ve které jsme si zrovna udělali výlet do Ameriky i Japonska, přestože za oknem padá sníh. Nápadité a pestré kostýmy  i rekvizity pobavily nejen rodiče. Při písničce Auta se děti s tetami  vydováděly a za to také  byly odměněny potleskem. Nezapomnělo se ani na koledy Koleda překoleda, Vondráši, Matouši. Ty nám měly  připomenout  blížící se svátky. I tato besídka byla nemalým  předvánočním dárkem pro rodiče a ukázkou toho, co jejich  šikovné děti dovedou.

 

 

Vystoupení v Šumvaldě

V neděli 13. 12. 2009 jsme přijali pozvání na vystoupení v rámci vánočného koncertu, který každoročně pořádá obec Šumvald. Této společenské akce se účastní děti z MŠ, ZŠ a dospělí občané z obce Šumvald. Do programu jsme přispěli představením z českých bájí a pověstí „O praotci Čechovi“. Dramatizace této pověsti se setkala s velkým ohlasem a potleskem z publika. Tímto děkujeme pořadatelům a organizátorům za velmi srdečné přijetí a těšíme se na další spolupráci.

 

Vánoční besídka na SOŠ

Letošní  11. prosinec  patřil studentům SOŠ v Uničově, kteří pro nás připravili  pásmo her, soutěží a vánočních koled.  Pro  milovníky pohádek se hned  na úvod našla ta  O Zlatovlásce. Z pohádkových písniček byly i hudební  hádanky. Ty, co uhodly, čekala  sladká  odměna. Potom  se děti se studenty přesunuly  na jednotlivá stanoviště, kde plnily  úkoly – skládání vánoční hvězdy,  házení míčků na cíl, lovení kapra nebo stavění papírového sněhuláka a mnoho dalších.  Nechyběly ani dárečky, za které Jasněnka  poděkovala  společně zazpívanou koledou. Všichni se na tento den moc  těšili a odcházeli neméně spokojení. Děkujeme SOŠ v Uničově za pěknou akci pro naše děti.

 

Mikuláš    4.12.2009

Jako loni, tak i letos jsme se těšili na příchod sv. Mikuláše, který přišel v doprovodu anděla a čerta. Děti, které věděly, že nebyly v průběhu roku nejhodnější zřejmě předstupovaly před Mikuláše a jeho pomocníky s obavou, ale vše dobře dopadlo. Za básničku nebo písničku dostaly punčochu plnou sladkostí. Na závěr jsme si společně zazpívali písničky se zimní tématikou a slíbili jsme, že budeme v následujícím roce hodni.

 

 

 

Vystoupení v DPS v Uničově

Dne 5. 11. 2009 jsme přijali pozvání dědečků a babiček z Domova s pečovatelskou službou v Uničově. V příjemné atmosféře za velkého potlesku a vřelého přijetí jsme předvedli pásmo vystoupení plné písniček a tance. Děkujeme za pozvání a milé dárečky. Již teď se těšíme na další společně strávené chvíle při zpěvu a tanci.

 

Soutěž ve sběru žaludů

I v tomto školním roce děti z Jasněnky nezapomněly na lesní zvířátka a zapojily se do soutěže ve  sběru žaludů. Celkem se nasbíralo přes 200 kg žaludů, které jsme předali myslivcům pro zvířátka. Nejúspěšnější třída byla třída D, která za své snažení získala diplom a dort pro vítěze. V soutěži byli vyhodnoceni i jednotlivci. Na třetím místě se umístil Vítek K., na druhém místě Jiřík G. a nejlepším sběračem byl Kamča M. Všem děkujeme za účast v naší soutěži!

 

Solná jeskyně  -  Zábřeh

Jeden říjnový den se stal pro děti ze třídy B malým výletem k moři. Obklopeni solí z Mrtvého moře jsme se  v příjemném šeru  za doprovodu relaxační hudby na chvíli cítili jako v pohádce. V jeskyni s malebnými zákoutími si děti brzy našly prostor ke hře a k relaxaci v bílých krystalkách. Nabírání a sypání soli  téměř všechny zlákalo lehnout si do daru moře a nechat se unášet krásou krápníků nad hlavou. Příjemné  prostředí a klidná atmosféra všem prospěla. Rádi se sem  zase přijedeme podívat.

 

 

Mosty 2009

Ve dnech 21.-23. 10. 2009 jsme se vydali do námi již známého integračního centra MOSTY V LUKÁCH v Loučce. Pobyt jsme strávili relaxací, hrami a procházkami podzimní přírodou. Pro zpestření dopoledního i odpoledního programu nás přišli navštívit pejsci a koník z vedlejší vesnice. S pejsky si děti hrály, koníka si vyzkoušely vést a ty co se nebály se  projely.

 

Pink-pong-BANG!

Ve středu 21. října 2009 se naši sportovci zúčastnili Regionálního turnaje ve stolním tenise ve Šternberku. Soutěžili tři chlapci - Kamil Krejčí, David Kuraj a Jiří Mišák, za děvčata bojovala Hana Weiglová. Přestože se všichni pilně připravovali a bojovali s obrovským nasazením, konkurence byla velká a medaile se nám získat nepodařilo. Nikoho to však neodradilo od dalšího trénování a již dnes se těšíme na další zajímavý sportovní souboj!!

 

 

Podzimní pobyt ve Václavově

Na konci babího léta jsme strávili tři příjemné dny s dospěláky v rekreačním středisku ve Václavově u Oskavy. Po celou dobu našeho pobytu nám svítilo sluníčko a venku panovalo nádherné podzimní počasí. Hlavním programem byly soutěže, společenské a kolektivní hry, tématické vycházky do přírody, posezení u táboráku, projížďky na koních a v neposlední řadě také relaxační plávání v hotelovém bazénu. Nechybělo večerní promítání filmů a tolik oblíbená závěrečná diskotéka.

 

Jak jsme se šli ostříhat

I děti z Jasněnky se chtějí líbit, a proto se v rámci hodiny věcného učení žáci třídy D vypravili do kadeřnictví na Staškově ulici. Paní holička Zuzka i její kolegyně byly velice milé a vstřícné. Vykouzlily na hlavách dětí zajímavé a moderní účesy. Děti byly z návštěvy kadeřnictví nadšené a už se moc těší na další.

Sportovní dopoledne na SOŠ   Hotelnictví a turismus

Akce škol pro naše děti završilo v tomto školním roce sportovní dopoledne na SOŠ Hotelnictví a turismus v Uničově 19. 6. O9. Program byl pestrý.  Studenti si pro nás připravili hry s míčem, barevnými kloboučky, obručemi nebo oblíbenou stěnu z plechovek, do které děti házely míčky. Každý si vyzkoušel lovit papírovou rybu na udici a ti odvážnější chodili i na chůdách. Po splnění všech úkolů se utvořily skupinky dětí a studentů a na závěr všichni zazpívali písničku. Program zakončila diskotéka.  Za své výkony byly děti odměněny a poděkováním pro studenty byla radost a dobrá nálada, se kterou jsme odcházeli.

 

Čarodějná škola 10. - 12. 6. 2009

V červnu našim žákům přišla pozvánka do čarodějné školy v Loučce. Všichni si pořídili čarodějnické klobouky a vydali se na cestu. V čarodějné škole nás přijali čarodějové a čarodějky, kteří naše děti učili kouzlům, čarodějným lektvarům, bylinkám i létání na koštěti. Za své snažení a čarodějné pokroky si nakonec všichni zasloužili čarodějné hůlky a stali se čaroději.

 

Zábavné dopoledne na ZŠ U Stadionu

Kdo by se netěšil na na zábavné dopoledne 4. 6. O9 pořádané žáky a učiteli ZŠ U Stadionu v Uničově? Čekalo na nás spousta her, ale i pohádky O Sněhurce, O Karkulce a O Koblížkovi.  Potom byly pro nás připravené  úkoly  jako poznávání obrázků domácích a volně žijících zvířat včetně  jejich třídění, malování dlaněmi na  balící  papír, skládání čepice pro Večerníčka, nebo vyhledávání předmětů hmatem v uzavřené krabici. Všechny děti se pak zapojily do tancování při hudbě a nechyběla ani zasloužená sladká odměna a plyšová hračka.  Naše paní učitelka zakončila akci poděkováním a pozváním žáků a učitelů základní školy do Jasněnky.

 

Slavnostní otevření dětského terapeutického hřiště

Konečně nadešel slavnostní den, kdy se v Jasněnce sešli děti, jejich rodiče, zástupci města a především sponzorů, kteří se svým darem podíleli na financování právě otevíraného dětského hřiště. Ti měli totiž největší zásluhu na úspěšné realizaci projektu, který se v konečném účtování zastavil na částce 750 000 Kč. Sponzoři věnovali částku 450 000 Kč při příležitosti konání městského plesu v únoru tohoto roku. Druhým rozhodujícím přispěvatelem se stala Nadace rozvoje občanské společnosti, která společně s Českou televizí přidělila našemu hřišti grant ve výši 300 000 Kč. Na výstavbě jsme se ale nejvíce podíleli nakonec my kvůli úspoře peněz, protože kdybychom nechali provádět stavbu "na klíč", vyšplhala by se cena ještě výš. A tak jsme si opět pořádně mákli. Hřiště splňuje nejen všechny bezpečnostní předpisy, ale vyhovuje také vozíčkářům a především je koncipováno tak, aby jej bylo možné využívat k fyzioterapii. To se nám zase něco povedlo!!!

Výlet do Jiříkova

Už dlouho jsme mluvili o výletu, ale kam bychom letos jeli?  Tentokrát jsme vybrali Pradědovu galerii  v Jiříkově. U vchodu nás přivítal obrovský vyřezávaný medvěd. U pokladny jsme si koupili vstupenky a vydali se prohlédnout si areál. Vyřezávané Betlémy s postavami v životní velikosti, draka chrlícího v noci oheň, sovy, plameňáky, orly, také vyřezávaný hrad, ze kterého bylo pěkně vidět chov živých daňků a krokodýly. Na ně jsme se posadili, ti odvážní si lehli mezi jeho čelisti.  To nejlepší nás čekalo  v další zahradě plné kolotočů pro děti i dospělé. Děti  se točily na medvídcích a ti velcí se posadili na oslíky a  kravičky.  Když se všichni vydováděli, tak si u zvoničky každý s cinknutím poslal tajné přání. Ještě prohlídka vodní nádrže s krásnou skalkou, dřevěným mostem a nezapomeneme ani na suvenýry.  Děti si vybraly především pohledy s fotografiemi z galerie  a dřevěné vyřezávané zvonečky.  Už jsme byli docela unavení, tak jsme uvítali malou svačinku v podhradí Sovince. Co hezčího jsme si mohli přát? Výlet se vydařil, počasí bylo velmi pěkné a myslím, že budeme mít na co vzpomínat.

 

Karneval 

Po týdnu příprav nastal den, kdy se mohli kamarádi navzájem pochlubit svými maskami. Najednou jsme se objevili v pohádce, kde jsme měli možnost potkat vílu, čarodějnice, vodníky a řadu dalších pohádkových bytostí.  Začal rej masek a vzhledem k tomu, že nám počasí přálo, protančili jsme se až na zahradu. Zde jsme si nejen zatančili, ale na závěr proběhlo i focení v maskách. Karneval se nám velice líbil a už se těšíme na příští rok.

 

 

Travesty Show

Dne 14. května 2009 jsme s dospěláky navštívili večerní představení Travesty show skupiny Screamers s programem „Léto je léto.“ Tato oblíbená "lidová" zábava je plná parodií a imitací známých českých i zahraničních hvězd.  Mezi jednotlivými písněmi různých „zpěvaček“ byly i chvilky určené ke vtipkování s publikem. Nechyběly ani zábavné scénky a ukázky z filmové trilogie „ Slunce, seno a ... “.  Toto představení bylo jiného  druhu, než jsme byli doposud zvyklí, ale mělo to své osobité kouzlo, a byl to večer plný smíchu a uvolněné atmosféry.

 

Majáles

Stejně jako každý rok, patřil i letos 1. máj studentským slavnostem. Počasí  nám přálo,  tak se všichni scházeli v dobré náladě na prostranství před kinem v Uničově.  S očekáváním slavnostního průvodu se zajímavými kostýmy a především slavnostním kočárem s Králem Majálesu se naše herecká skupina připravila na své vystoupení. Po úvodu a přivítání studentů Gymnázia Uničov nastoupili tanečníci v černém a zahájili program písní Boty od Lucie Vondráčkové. Za nadšeného skandování diváků, kteří se zaujetím sledovali výborné provedení a zajímavou choreografii, začalo majálesové veselí. Potlesk byl pro Jasněnku zasloužený.  I sám Král daroval účinkujícím zlaté peníze. Společně jsme pak sledovali vtipné scénky  studentů a někteří se odebrali  do parku, kde probíhaly další prvomájové  akce.

 

XIII. Mistrovství ČR  v klasickém lyžování v  Horní Malé Úpě v Krkonoších

Dne 18. - 19. 3. 2009 jsme se zúčastnili XIII. Mistrovství ČR v klasickém lyžování v Horní Malé Úpě v Krkonoších. V tomto jedinečném zimním sportu jsme změřili síly s mnoha dalšími sportovci. Konkurence byla opravdu velmi silná. S lítostí musíme přiznat, že se nám přední pozice nepodařilo obsadit. Ze čtyř našich sportovců - Pavla Galásková, Jiří Garczarz, Jan Taraba a Kamil Krejčí se nejlepšího výsledku podařilo dosáhnout Kamilu Krejčímu, který na trase 5 km klasickou technikou obsadil 11. místo. Věříme, že poctivou přípravou a celoročním tréninkem se nám příští rok podaří získat v tomto sportovním klání lepší výsledek.

 

Jak jsme spali v Jasněnce

Měsíc únor byl plný narozeninových oslav. Děti i tety z třídy C se rozhodly, že své narozeniny oslaví společně a proto dne 26. 2. 2009 uspořádaly narozeninovou párty spojenou se spaním v Jasněnce. Společnými silami se podařilo uvařit večeři a upéct Krtkův dort. Po přípravě jídla a vyzdobení třídy mohla oslava začít. Děti si pochutnaly na všech dobrotách, zatancovaly si a na dobrou noc se podívaly na pohádku. Naši narozeninovou párty jsme si všichni pěkně užili.

 

Slib lásky a věrnosti Hanky Weiglové a Davida Kuraje 

Na tento den určitě nezapomenou dva naši dospělí klienti Hanka Weiglová a David Kuraj. Splnilo se jim jejich velké přání. Za účasti všech kamarádů z Jasněnky uzavřeli slib lásky a věrnosti. Atmosféra této slavnostní akce se velmi podobala opravdovému svatebnímu obřadu. A tak jak to na pořádné svatbě bývá, nechyběl svatební pochod, svatební kytice, prstýnky, koláče a samozřejmě i dort v podobě nevěsty. Jsme rádi, že se tento den „nevěstě a ženichovi“ líbil. A nejen jim, ale i ostatním z Jasněnky. A co dodat závěrem, snad jen hodně štěstí a lásky ...