2012 - 2013

 

 

Předvánoční dopoledne 

Ani v čase předvánočních příprav nezapomněli studenti SOŠ v Uničově na Jasněnku. Proto jsme byli pozváni na Předvánoční dopoledne k nim do školy. Nechyběla řada pestrých úkolů, které uvedla pohádka Boudo, budko. Tam bylo tolik zvířátek, která se také připravovala na Vánoce úklidem a pečením cukroví. Samkovi, Pavlíkovi a dalším se pracovalo dobře, protože po skládání různých obrázků se na nás zasmál sněhulák, na konci překážkové dráhy čekaly bonbony na šňůrkách a po bowlingu s plastovými láhvemi se rozdávaly sladké perníčky. Nechybělo ani zpívání koled, které ke svátkům patří. Krásné dopoledne nám připomenulo kouzlo blížících se Vánoc.

 

 

Mikuláš v Jasněnce

Po roce je tady opět Mikuláš. Už jsme se na něho moc těšili, a proto jsme se sešli v jídelně a čekali, jestli se i dnes ukáže s andělem i tím čertem, který se vždy ptá, jestli si někoho odnese.  Ale opět marně. Nenašel se nikdo, kdo by se s ostatními rozloučil, a tak za písničku každý dostal od anděla balíček. A obzvlášť zasloužený byl pro Janu, Nikolku, Mirečku a Hanku, které za všechny zúčastněné obdarovaly nebeské bytosti písničkou Půlnoční od Václava Neckáře.

 

 

Těšíme se na Vánoce

Dnes zbývá už jen málo, než se zapálí první svíčka na adventním věnečku. To nás přímo vybízelo k vánočnímu dovádění. V úkolech jsme si  nacvičili dovednosti, které budeme o svátcích potřebovat. Házení střevícem a hledání stejných do páru, sfoukávání svíček, vyhledávání jablíček s hvězdičkou, co nosí štěstí.  Daneček ozdobil černou zimní oblohu bílými hvězdami. Vlastíkovi se zase podařilo rozbít stěnu z dárečků. Starším patřila tajenka a kapří pexeso, které ukrývalo hádanky o vánočních pranostikách. Pro Davida a Romana to byla hračka. Po společném cinkání a zpívání o rolničkách na saních zimní paní se podařilo zasněžit louku a stromy ve snoezelenu. Protože byli všichni báječní, pod sněhem na ně čekaly dárečky. Sníh přišel do Jasněnky a Vánoce jsou za dveřmi.

 

 

Svátek strašidel

Letos jsme se opět rozhodli uspořádat strašidelnou noc plnou masek a děsivého občerstvení. Všichni si prošli stanoviště, kde je čekalo chytání pavouků, úkoly na interaktivní tabuli, zdobení duchů a nechyběla místnost s kostlivcem v rakvi, kterému se museli všichni podepsat do strašidelné knihy. Opět se hodnotily vydlabané dýně, které si vytvořila každá třída i skupina. Nápadů bylo mnoho a dýně byly velmi povedené. Nechyběla tombola se spoustou zajímavých cen, hlavní cenou byl dort ducha, který byl postupně naporcován. Pěkný večer byl zakončen Zdenovým ohňostrojem, který rozzářil oči nejen dětí, ale i dospělých.

 

 

Vycházka do Medlova

Protože rádi děláme něco pro své zdraví, rozhodli jsme se pro trochu větší procházku.  Namířili jsme si to po stezce do nedaleké obce Medlov, která je vzdálena asi tak 3 km od Uničova. Zastavili jsme se na kofolu, kafe a džus v jedné blízké restauraci. Když si naše nohy odpočinuly, vyrazili jsme zpět do stacionáře. Počasí nám přálo a sluníčko pěkně svítilo. Vycházka stála za to, ušli jsme celkem 6 km.

 

 

Jdeme na houby

Slunečné podzimní počasí nás nabádalo k tomu, abychom naplánovali výlet do lesa.  Vybaveni košíky a repelenty na obtížný hmyz jsme vyrazili směr Lipinka nad Novou Hradečnou. V lese jsme se rozdělili do několika skupin a vyrazili jsme hledat hříbky a jiné lesní plody. Zdena byl svolný i s tím, že nám ukáže svoje tajná místa, kde vždy a zaručeně něco najde. A taky tomu tak bylo……našli jsme a hádejte co? No jistě uhodli jste, spoustu krásných a zdravých hřibů – babek, suchohřibů a praváků. Z lesa se ozývaly nadšené hlasy Kamila, Davida a dalších kamarádů, které oznamovaly nález hřibů. Když jsme se všichni po delší době sešli u auta, zjistili jsme, že jsme byli hodně úspěšní. Nasbírali jsme čtyři plné koše hříbků. Nejvíc našek Kamča.

 

Den bez úrazu

V pátek jsme se zúčastnili akce DDM, zaměřenou na prevenci dětských úrazů. Na dopravním hřišti v městském parku jsme si povídali o prevenci přepadení a sebeobraně. Adam si na koloběžce vyzkoušel jízdu zručnosti a zkusili jsme zjistit, jaké správné vybavení má mít jízdní kolo. Zaujalo nás hasičské a policejní auto. U auta záchranné služby byla ukázka první pomoci. U dětí měl největší úspěch záchranářský pes, který je využívám při hledání osob v terénu. I přes chladnější počasí jsme si tento den užili.

 

Rekondiční pobyt

Přestože se již venku chvílemi hlásí mírnými dešti podzim, počasí nám nabízí i plno pěkných slunných dnů. Ty byly vhod pro rekondiční pobyt školáků v Malé Morávce v chatě Lucka.  Už jsme se těšili, jak se proběhneme po okolí. Byly připraveny sportovní hry, výtvarné činnosti, kdy si každý se svou fotografií dovezl přírodní vzpomínku na pobyt v Morávce, a nechybělo ani posezení u ohně s opékáním špekáčků. Z výletu po okolí tentokrát budeme vzpomínat na návštěvu zajímavé solné jeskyně v Karlové Studánce.  Nejvíce nás ale pobavila hra na detektivy, kteří po splnění úkolů měli hledat poklad. Našli a spravedlivě se rozdělili. Největší překvapení čekalo na oslavence Pavla, který si při párty na rozloučenou sfouknul na dortu 18 svíček. Celý výlet zakončil velkolepý ohňostroj a rozdávání cen. Bylo tu krásně a my se těšíme, až se sem třeba znovu podíváme.

 

Těšíme se na prázdniny

Tento den byl ke hrám na zahradě jako stvořený. Už jsme také všichni očekávali prázdniny, tak se nám dopoledne proměnilo v malou plavbu celým školním rokem. Začali jsme podzimem a zimou, kde byly připraveny úkoly jako třídění ovoce do sklenic, poznávání čajů nebo pletení vánočky z provazu. Potom nás čekaly ty jarní a letní, při kterých zvláště menší žáci jako Paťa s Míšou zase plnili úkoly na cestách za pokladem. Nakonec se všichni rozběhli po zahradě, aby našli piráty do výletní lodě. Než jsme se ale vydali na prázdninovou cestu, měli všichni účastníci výpravy připravené malé pohoštění na oslavu roku, který byl skoro za námi, i prázdnin, na které se už všichni těšili.

 

Spaní v Jasněnce

Opékání, grilování masa a zeleniny na zahradě, deskové a míčové hry a také návštěva restaurace, kde jsme si dali ovocné pivo či limonádu, koukání na velkou televizi, kde byl náš oblíbený seriál Ordinace v růžové zahradě, srandy a povídání si s kamarády a samozřejmě i spaní na zemi ve spacáku…. To byla prostě paráda.

 

Kosmetický salón

Jednou z nejoblíbenějších akcí pořádaných ve stacionáři je kosmetický salón. Pro zájemce jsou připravena různá stanoviště například: masáže nohou, kadeřnictví, manikúra, masáže zad, líčení. Všichni se snaží projít každým a nenechat si ujít jedinečnou příležitost nechat o sebe pečovat. A nevěřili by jste, že i naši muži se s radostí nechají hýčkat. Své o tom by mohl vyprávět David, Roman, Kamil, Jarda i Jirka. Někteří jedinci, jako například Kamil, žadoní i o nalakování nehtů či líčení. Užijeme si i legraci a tak to má být.

 

Dopoledne v HZS v Uničově

Snem nejednoho chlapce je stát se třeba požárníkem. To se nám na chvíli splnilo 28. 5., kdy jsme navštívili Požární stanici v Uničově.  Tady bylo po krátkém úvodu tolik k vidění. Hasičská auta, člun, proudnice, vše bylo k dispozici a zvláště chlapci si nadšeně všechno vyzkoušeli. Ráďa se v hasičské výstroji přímo vyjímal. Slyšeli jsme i sirénu a rychlý přesun požárníků k vozům, když hrozí nebezpečí. Vraceli jsme se s pěkným zážitkem. Tak příště zase.

 

Bio farma Střemeníčko

Při této návštěvě jsme se dozvěděli zajímavé informace o výrobě domácích kozích sýrů a o celkovém provozu bio farmy. Měli jsme možnost jít do výběhu koz a také si jedno malé kůzlátko pochovat. Běhali kolem nás také slepice, kočky a psi. Dostali jsme ochutnat čerstvě nadojené mléko, které nám chutnalo. Tato exkurze se nám velmi líbila.

 

Hry na zahradě

Krásné jarní počasí nás vylákalo ven a my jsme si chvíli hráli na les. Provázel nás hajný Houžvička, co měl trampoty se svým revírem. Štěstí, že měl takové pomocníky, kteří vyhnali škodnou lišku, zavedli ježka do doupěte, našli hajnému jeho bonbony pod hrníčky. To se zvláště dařilo Vlastíkovi. Také se nemusel hajný dlouho trápit, protože i zajíce, kteří mu chodili na záhon zelí, Roman a David hodem míčky včas zahnali. Nakonec se všichni pokusili vyluštit i hádanky o přírodě a samozřejmě nechyběla sladká odměna schovaná pod smrky v naší zahradě.

 

Vlastivědné muzeum Olomouc

Tento den jsme vyrazili vlakem a pak tramvají do Vlastivědného muzea v Olomouci. Část kamarádů přijela vlakem. V muzeu bylo spoustu zajímavých věcí, jako například expozice přírodnin a zvířat, která se nám moc líbila. Mohli jsme si stisknutím tlačítka poslechnout hlas živočicha, kterého jsme si vybrali. Také tam byly šuplíky s materiálem jako jsou rostliny, semena, srst, peří… Dozvěděli jsme o tom, jak zvířata žijí ve svém přirozeném prostředí. Vše umocňovala ještě moderní technologie, promítání na zeď, interaktivní lovení ryb a spousta jiných zajímavých věcí. Po načerpání znalostí, jsme dostali chuť na něco dobrého a zašli si do cukrárny na zákusek. Což byla ta nejlepší tečka na konec.

 

Výstava Ivy Huttnerové

Dnes jsme vyrazili za kulturou a shlédli výstavu obrázků malířky a herečky Ivy Huttnerové. Tato výstava byla uspořádaná v prostorách Městského informačního centra v Uničově. Obrázky se nám moc líbily a Katka si koupila i stolní kalendář. Bohužel jsme se nemohli zúčastnit autogramiády, která byla v odpoledních hodinách. Těšíme se na  další výstavu.

 

 

Afrika

V úterý se uskutečnila v Jasněnce výpravná cesta do Afriky. Všichni jsme se pořádně připravili a to včetně kostýmů a načerněného obličeje. Atmosféra byla vynikající. Plnili jsme spoustu zajímavých úkolů, tkali tradičný africký koberec“Kente“, vyráběli a malovali sádrové africké masky. Také jsme si připravili ovocný salát. Na interaktivní tabuli byly připravené zajímavé úkoly v podobě zvukových pexes a další spousta zajímavých činností. Skupina od Katky Marcely a Zdenka si nejvíce užila hudebních aktivit.  Všichni si zatančili na píseň Jedem do Afriky od skupiny Jojo band a zahráli si na  drumbeny. Některé připravené kvízy byly oříškem pro některé dospěláky. Ale vše se zvládlo a na závěr si přišly na své i mlsné jazýčky, to když nám nachystala paní kuchařka ovocný salát. Takže už jsme navštívili Čínu, Afriku a zahráli si na indiány z Ameriky.  Kam pojedeme příště?

(přepsala Jana Hladincová)

 

Den země

25. duben jsme na pozvání z DDM strávili aktivitami zaměřenými na oslavu Dne Země.  Byly pro nás připravené hry, které zvolíme na hřiště i zahradu, když už je konečně jaro. Skákací panák, kuličky, házení míčem do koše, navlékání kruhů aj. Jana nám ukázala, že takové hry potěší malé i velké. Abychom si zkusili, jak přírodu chránit, bylo připraveno třídění odpadu a tvoření obrázků kytiček z plastových vršků. Schováváním zvířátek do správných příbytků jsme si zopakovali zvířecí rodiny a odvážlivci Vítek a Samuel se seznámili i s živými exotickými zvířátky. I na zahradníky se dostalo. U nazdobeného záhonu plného mrkve a květáku si mohli vyzkoušet setí obilí a sázení naklíčených fazolí. Pro každého čekala odměna, kterou jsme si s dobrou náladou a pěkným zážitkem odnesli domů.

 

 

Taneční zábava v červeném

Plesová sezóna nám skončila, ale my jsme opět zatoužili po hudbě a tanci. Proto jsme se domluvili, že si naše taneční dopoledne zpestříme jednotným barevným oblečením a to v červené barvě. Každý byl skvěle vybaven. Nechyběly ani zábavné hry jako židličkovaná, tanec s koštětem a podobně.   Tancovalo se jak na disko, tak na dechovky.  Míša si zatancovala s Domčou, Jana s Robinem,  Betynka utvořila skupinu s holkama. Ludík, Víťa a Míša tancovali také společně se svými kamarády. Zároveň jsme také popřáli malému Míšovi k šestým narozeninám. O přestávkách nás čekalo bohaté občerstvení. Na závěr jsme si ještě poslechli zpěv sólových zpěváků Rádi, Robina a Davida, kteří byli odměněni bouřlivým potleskem.

(přepsala Hanka Weiglová)

 

 

Velikonoce v Jasněnce

Letos jsme oslavy velikonočních svátků pojali trochu netradičně. Zvolili jsme téma „Vajíčkové šílenství.“ V tento den byla vejce všude a v různých formách – natvrdo, perníková, papírová, umělohmotná. Na stanovištích v přízemí Jasněnky jsme vejce přenášeli přes překážky, vyráběli jsme vajíčkovou pomazánku, společný velikonoční věnec, zdobili jsme perníková vajíčka, apod. Největší úspěch zaznamenal hod vejcem, kdy Janča hodila vajíčko tak daleko, až Katka spadla do kuličkového bazénku.

 

 

Exkurze – čistička odpadních vod

Počasí nám to ráno moc nepřálo, byl docela velký mráz. A protože jsme byli po celou dobu exkurze venku, docela jsme promrzli. Nicméně povídání o tom, kam teče znečištěná voda, kolika zařízeními musí protéct a co všechno se z té vody vytáhne, nás opravdu překvapilo. Kamení, písek, bláto, papíry, tuky, ale i míče a jiné nečistoty. Chemickým procesem se pak voda zbaví bakterií a putuje na další filtraci. Vše bylo plně automatizované. Exkurze byla zajímavá a hlavně poučná.

(přepsala Mirka Suralová a Hanka Rusínová)

 

 

Indiánský den   

Dnes jsme uspořádali v Jasněnce „ Indiánský den“. Této akci předcházela náročnější příprava na výrobě indiánského kostýmu. Každá skupina si nachystala své kostýmy. Pak už jsme procházeli různými stanovišti, na kterých byly připraveny zajímavé úkoly. U Lenky a Ivety se všichni učili indiánské písně, hráli na Drumbeny (šamanské bubny) a také předváděli indiánské tance. U Kačky a Marcely si vyzkoušeli jízdu na koni a překonávali překážkovou dráhu. Jiřka malovala tváře našich malých indiánů. Jitka připravovala pro mlsné jazýčky pochutiny z brambor. U Marušky a Venduly se malí i velcí zlatokopové pokoušeli rýžovat zlato. Také nechybělo střílení z kuše na terč. O bezpečí v této disciplíně se starala Majka s Dančou. Myslíme si, že všechny úkoly a disciplíny byly zajímavé. A už jsme se domluvili, že po Číně a indiánech v Americe, prozkoumáme další kontinent, a to Afriku. Tak hurá za dobrodružstvím.

(přepsala Jana Hladincová)

 

 

Karneval

Jako každý rok, tak i letos jsme uspořádali začátkem února maškarní karneval. Pestrý program a krásné masky zaplnily prostor jídelny. Ivka Krejčí mile překvapila maskou slušivé námořnice, Míša byla princezna a Domča přišel v obleku vandráka. Zahráli jsme si spoustu her (židličkovanou, mýdlové balónky,…). Všem se dobře dařilo. Nakonec jsme si zatančili na moderní pecky, vylosovala se tombola, a tak jsme si odnesli i hezké ceny.

 

 

Vesele do šatlavy

Dnes jsme se šli podívat do muzea  vězeňství - šatlavy, kde se otvírala nová expozice.  Sotva jsme vstoupili na nádvoří, ocitli jsme se ve středověku. Hlučným hlasem nás přivítal kat, který nám hned pohrozil mučícími nástroji. Měli jsme možnost projít si interiér budovy a vyzkoušeli jsme si napsat dopis pomocí brka a inkoustu.  Žádný vězeň nemohl zahálet, tak i my jsme byli zapojeni do výroby papírových sáčků. Pokusili jsme se utéct oknem, a tak jsme si z prostěradla navázali lano. Museli jsme však dávat pozor, protože nás hlídali žalářníci. Na závěr jsme na vlastní oči viděli, k čemu sloužily jednotlivé nástroje. Asi bychom se přiznali ke všem činům, jen abychom nepocítili bolest. Prohlídka nás nejen pobavila, ale i poučila. Slíbili jsme, že se za rok opět setkáme.

 

 

Ples v Jasněnce

Rok se s rokem sešel a opět nastala plesová sezóna. Už bylo zapotřebí provětrat společenské oblečení, krásně se načesat a nalíčit. Protože někteří z nás zapomněli taneční kroky, tak jsme je museli oprášit. Brzy jsme po tanečním parketě plesali, jako bychom byli profesionálové. Jaký by to byl ples bez tomboly. Každý s očekáváním sledoval vyhlášení výherních čísel a všichni se dočkali alespoň sladké odměny. V průběhu plesu jsme mohli ochutnat pohoštění, které jsme si připravili. Na závěr jsme si zatancovali „Ptačí tanec“ a odlétli jsme se posilnit na oběd.

 

 

Sáňkování na Karlově

V jeden podmračený, zasněžený lednový den jsme opět vyrazili na sáně do Karlova u Paseky. Bylo hodně nového sněhu, tak jsme si dráhu museli prvně ujezdit a pak to pěkně fičelo, až z nás někteří měli z jízdy závodníků obavy. Nakonec to ale zvládli. Davča s Hančou R. při jízdě volali: „Jé to ale jezdí“. I Zdenek s Danuškou se vrátili do mladých let a také si pěkně zařádili. Po cestě nazpět k autům jsme udělali sáňkový vlak a Zdena si dal pěkně zabrat, když nás chtěl všechny utáhnout a funěl u toho jako parní lokomotiva. Byla to paráda.

 

Vánoční besídka na SOŠ v Uničově 

Pohádkou O červené Karkulce nás studenti SOŠ a VOŠ hotelnictví a turismu přivítali na tradiční vánoční besídce pro Jasněnku. Pak následovala vtipná imitace Mrazíka bez Mrazíka. Při hádání pohádkových postav nejvíce zabodoval Víťa s Ivetou. Za čokoládové figurky uhodli téměř všechny postavy. Program pokračoval plněním úkolů se zimní tématikou. Studenti s dětmi obcházeli jednotlivá stanoviště – bořili sněhovou stěnu, prohazovali míče sněhulákem, skládali zimní obrázky a podobně. Malý Tom se nemohl odtrhnout od lovení kaprů. Ani pak nám studenti nedali vydechnout a vtáhli nás do diskotékového víru. Po zazpívání koled a rozdání dárečků jsme se s přáním příjemně prožitých vánočních svátků rozloučili. Moc děkujeme studentům a učitelům za příjemné dopoledne!

Vánoční besídka

Letos jsme si čekání na Ježíška zpříjemnili vánočním posezením s rodiči a příbuznými, které se konalo v prostorách Městského kulturního zařízení v Uničově. Na hosty čekalo netradiční přivítání v podobě dvou Hanaček (Hanky W. a pí. Lenky L.), které nám následně poskytly informace o krojích. V průběhu večera jsme se seznámili s vánočními tradicemi, které si zájemci i vyzkoušeli. Mohli jsme obdivovat sólový zpěv Radka a Nikoly a společně si zazpívat vánoční koledy. Doufáme, že se Vám zde s námi líbilo a těšíme se na další společné setkání.

 

Mikuláš 

Opět k nám po roce zavítal Mikuláš s andělem, a to 5. prosince. Letos to ale vypadalo, že nechali čerta doma, ale ten se vzápětí ve dveřích ukázal a spoustu z nás trochu polekal. Zpívaly se písničky s mikulášskou a zimní tématikou v podání Bety a Radka a přidali se i další. Mikuláš rozdal krásné balíčky s cukrovinkami a nechybělo také pohlazení od anděla. Ráďa Z. chtěl jako každý rok odejít s čertem do pekla a odvážný byl i Tomášek Š., který si sedl na klín čertovi a dokonce se s ním vyfotil. Budeme doufat, že nás navštíví Mikuláš i příští rok.

 

Halloween 2012

Přestože první listopadový den byl deštivý, nic nezabránilo tomu, aby se večer po západu slunce do Jasněnky podívala strašidla. Místnosti se proměnily v tajuplné komnaty, kam si odvážlivci chodili splnit různé úkoly. Malování duchů na létající balónky, házení knedlíků do strašidelné pusy hladového upíra a pro odvážlivé lovení hmyzu v černém hrnci plném slizu. Nakonec se nám všichni zapsali do knihy na strašidelném hřbitově. Blikající dýně také nemohly chybět a ty opravdu krásné dostaly nejvíce kamínků.  A abychom se pořád nebáli, proběhla pro zúčastněné zajímavá tombola i se sladkým dárkem. Dort růžového „panďuláka“ si rozdělilo plno soutěžících – ten měl ruku, ten zase nohu, ...a že byl opravdu dobrý. Po krátkém posezení u stolu s občerstvením jsme se všichni rozloučili na zahradě pozorováním krásného ohňostroje. Tak příští rok si strašidla pozveme určitě znovu.

 

Cesta do Číny

V pátek 19. 10. jsme připravili pro naše klienty překvapení. Tajemství jsme před nimi udrželi, i přesto, že se stále vyptávali, co na ně chystáme. A co je tedy čekalo? Hned po příjezdu do Jasněnky je čekali pracovníci v kostýmech s čínskou tématikou. Katka, Iveta, Lenka a Marcela byly převlečeny za gejšy, Zdena s Jiřinkou jako bojovníci karate a Danuška byla k nerozeznání od čínského plantážníka. Po svačině jsme se všichni sešli a společně si povídali o různých zemích světa. O tom, že každá země se od druhé něčím liší a hlavně nás zajímalo, co vědí o Číně. Skupina Lenky a Ivety si připravily čínskou čajovnu s ochutnávkou sypaných čajů. Čaj byl podáván do čínských šálků. Všichni jsme ochutnali a přivoněli si. Dále jsme se v této skupině pokoušeli jíst čínskými hůlkami, což byla opravdu legrace. Nejvíce se to dařilo malému Tomíkovi, který zasedl a všechnu misku rýže z mističky pomocí hůlek vyjedl. Také jsme si vyzkoušeli tetovací salón a každý si odnesl malou „tetovačku“ na ruce. Skupina Katky a Dany připravily čínskou dílnu, kde se vyráběly čínské klobouky, čínský drak a také nechyběla výroba vějířů, které byly opravdu velmi hezké. Skupina Zdenka a Jiřinky předvedli ukázku bojového umění a někteří odvážlivci, jako například Kamil a Hanka, si vyzkoušeli souboj na vlastní kůži. Ostatní se mohli uválet smíchy. V čínských lázních na všechny čekaly Marcela a Hela. Hela prováděla masáže u relaxační čínské hudby a Marcela se zase starala o mlsné jazýčky všech přítomných. Měla připravenou rozehřátou čokoládu, do níž namáčela banány, jablíčka a další ovoce. Na popíjení a ochutnávku byl připraven čínský nápoj z ovocného džusu. Byl to moc vydařený den. Doufáme, že si to všichni užili a už máme naplánovanou další akci, takže je stále se na co těšit.

 

Výlet do Nové Hradečné

Abychom si zpříjemnili  podzimní dny, naplánovali jsme výlet vlakem do Nové Hradečné a do Penzionu na Hůrce. A protože Danuščin manžel tam pracuje jako kuchař, přichystal nám skvělou hostinu. Na stolech byli nachystané svatební koláčky, štrůdl a bábovka. Ráno už bylo docela chladno. V restauraci nás však čekal krb, ve kterém krásně praskalo dřevo. Krb dotvořil příjemnou atmosféru celého výletu. Někteří si dali kávu a zákusek, jiní si objednali dokonce celé jídlo. Všichni jsme si výtečně pochutnali. Zpět jsme opět cestovali vlakem, kde na nás čekalo překvapení v podobě nefungující plošiny (co by taky mohlo v naší zemi fungovat?). Tak jsme si dali trochu do těla a místo posilovny nanosili vozíky do vlaku sami. Ale to nám náladu nezkazilo, celý den byl opravdu vydařený.

 

Rekondiční pobyt v Bělé pod Pradědem

Hned následující týden od 17. do 21. září vyrazili do Jeseníků také dospěláci za stacionáře. Jejich pobyt proběhl v Bělé pod Pradědem v hotelu Eduard, kam zamířilo celkem 17 uživatelů v doprovodu šesti zaměstnanců. Počasí se téměř nezměnilo a tak s výjimkou jednoho dne svítilo sluníčko a spolu s okolním prostředím dokreslovalo příjemnou atmosféru celého pobytu. Součástí hotelu byla dobře udržovaná travnatá prostranství, kde se pásly ovce, které se nám staly věrnými nohsledy, zejména ve chvílích, kdy jsme vybalili svačiny. Užili jsme si s nimi nejednu zábavnou chvíli. Hned první a potom také druhý večer jsme zapálili oheň, neboť v podvečer se do údolí potichu vkradl chlad, ale nám se ještě nechtělo jít spát a tak jsme seděli a koukali do ohně a povídali si různé historky. Během pobytu jsme vykonali několik pochodových cvičení do okolí, nejčastěji směrem k chráněnému území Vysokého vodopádu, kam jsme však nikdy nedošli, neboť cesta k němu byla nad naše síly. Zato jsme spatřili stádo kamzíků, nasbírali několik jedlých i jedovatých hub a udělali pár fotek z výprav po okolí.

Rekondiční pobyt školy v Malé Morávce

Od 10. do 14. září si žáci zpříjemnili školní docházku podzimním rekondičním pobytem v Malé Morávce. Přivítalo nás sluníčko a nepustilo až do doby, kdy jsme splnili poslední úkoly. Míčové hry, kroket, pobyt venku na houpačkách bavil malé i velké školáky. Zvláště u přemlouvání draka, aby nám mezi stromy létal, děti projevily značnou vytrvalost. Nechybělo opékání buřtů a večerní hádání tmavých obrázků přes světlo ohýnku. Děti si zazpívaly na čerstvém vzduchu a vysoké stromy nazdobily svými namalovanými obrázky. Zlatým hřebem bylo hledání kamaráda Otíka, který se ztratil skřítku Brebtíkovi. Adam, Denis a malý Tomík ukázali, jací jsou zdatní sportovci. Za splněné úkoly se skřítek bohatě odměnil. Po plaveckém výkonu v bazénu v Karlové Studánce si na zakončení výletu děti užily pyžamovou párty, která všechny pobavila vtipnými úkoly a skvělou náladou. Jeseníky nás uhostily krásnou přírodou, tichem a řadou pěkných zážitků.

 

Výrobky pro zaměstnance Miele Technika, s.r.o.

V tento den k nám zavítal ředitel společnosti Miele Technika, s.r.o. z Uničova Ing. Petr Vodák v doprovodu dalších zaměstnanců managementu firmy, aby nám předali výtěžek z prodeje našich výrobků, který se uskutečnil v červnu tohoto roku mezi zaměstnanci uvedené firmy. Od počátku letošního roku jsme vytvářeli různé výrobky z keramiky, pletli jsme košíky a odlévali svíčky. Objevilo se také několik výrobků ze dřeva. Vše bylo potom odvezeno na prodejní výstavu do Miele, kde si zaměstnanci mohli vybrat svůj výrobek a jeho zakoupením tak podpořit činnost Jasněnky. Po tradiční prohlídce stacionáře došlo k slavnostnímu předání šeku a peněz přímo uživatelům služeb stacionáře. Celkový výtěžek 13 tisíc korun bude využit na zpestření činnosti stacionáře v podobě návštěv sportovních nebo kulturních představení, uskutečnění výletů a podobně. Děkujeme vedení společnosti Miele Technika a jejím zaměstnancům za realizaci této bohulibé akce.

 

ZŠ U Stadionu pro Jasněnku

Žáci ZŠ U Stadionu nás pozvali na sportovní dopoledne, které připravili pro všechny kamarády z Jasněnky. Program zpestřili pěknou pohádkou a potom už nás čekaly úkoly. Honza postavil komín z houbiček, děvčata zase házela míčky do velké bedny s klaunem. Pro velké šikuly bylo připravené pexeso, barevné obrázky a různé hádanky. Házení talířů a florbal si užil každý. Bylo co dělat celé dopoledne a všichni se pěkně bavili, hlavně na závěr, kdy jsme si zatančili společně při hudbě. Každý si odnesl na památku plyšáka a pěkné vzpomínky.

 

Výlet do ZOO Lešná

Nastal den, na který jsme se všichni těšili. Nastoupili jsme do přistaveného autobusu a vydali se na cestu do ZOO Lešná. Cestu jsme zvládli bez problémů. Hned při vstupu do brány ZOO jsme uviděli voliéry s ptáky, poté jsme mohli spatřit zvířata, které žijí na různých kontinentech. Napřed jsme se však posilnili. Kluci ze třídy C si koupili hranolky, Honzík si zase pochutnal na svíčkové s knedlíkem a poté jsme vyrazili na obchůzku ZOO. Nejvíce nás zajímal kontinent Afrika. Malý Tomášek po každé zvolal úžasem „ Jé“. Denis a Domča se vyfotili s velbloudy, Tomík se slony a lvem s velkou hřívou, Honzíkovi se nejvíce líbili koníci a lachtani. Dospěláci se zase podívali na slony do jejich příbytku a také na krásného páva, který jim pyšně ukazoval své barevné peří. Ze všeho nejvíce se nám však líbilo na Ostrově lemurů, při průchodu jejich obydlím. Lemuři nám chtěli vlézt až na klín. Nejvíce z toho byl nadšený Paťa, protože si je málem odnesl s sebou domů. I když byl terén náročný, úspěšně jsme došli do cíle ke vstupní bráně a vydali se plni dojmů a unavení autobusem zase zpět do Uničova, kde už na nás čekali naše maminky a tatínci.

 

Den dětí

Letos s námi přijel do Jasněnky slavit Den dětí i šašek Viky. Pro všechny přítomné si připravil velkou diskošou s pestrým programem. A protože prázdniny byly již za dveřmi, hlavním tématem programu bylo cestování. S jednotlivými písničkami i tanečky jsme navštívili Německo, Rakousko, Slovensko a Ameriku. Na závěr programu jsme hledali největší talent Jasněnky. Jiřík nám předvedl, jak zvládá karate, Janča zatančila s gymnastickými kruhy, Ráďa zazpíval a Kamča předvedl originální taneční kreace. Určit vítěze však bylo opravdu těžké, a tak sladkou odměnu nakonec získali všichni soutěžící, i ti, co jim fandili. Děkujeme šaškovi Vikymu a těšíme se na další společnou akci.

 

Cesta za pokladem

Bojovým pokřikem:  „Zvládneme to? Jasně!“, jsme zahájili cestu za pokladem. Ze všech se stali piráti a loupežníci, kteří se v roztrhaných trikách s šátky na hlavě a pomalovaným obličejem sešli na nádvoří školy. Naším jediným cílem bylo najít POKLAD. Na cestě nás čekalo několik úkolů, např. vyrobit pirátskou loď a pustit ji po Lukavici, zkusit si poměřit síly v přetahování lanem nebo obehrát piráta ve „skořápkách“. Všechny úkoly jsme zvládli na jedničku. Náš nejmenší průzkumník Tomášek nás zavedl k místu, kde byl „zakopán“ poklad. Hledali jsme, hledali, až jsme ho našli!

 

Taneční zábava

Na středu 23. 5. 2012 odpoledne jsme naplánovali taneční zábavu pro spřátelená zařízení. Tanečky neproběhly u nás ve stacionáři, ale v prostorách malého sálu Městského kulturního zařízení v Uničově. Pozvali jsme kamarády z Nových Zámků a ze Šternberka. Taneční zábava byla od začátku opravdu prima. DJ Zdenek pouštěl bezva hudbu, na kterou všichni tancovali bez přestávky až do samého konce. V průběhu celé akce nechyběly hry, soutěže a závěrem i napínavá tombola. Pro všechny tanečníky bylo připravené občerstvení. Při zábavě a tanci se všichni seznámili a dobře pobavili. Při poslední písničce Co jste hasiči… nezůstal nikdo sedět a všichni na parketě tancovali a zpívali. Už teď se těšíme na podobnou akci.

 

Muzeum Střelice

Ve středu jsme se vydali na procházku do Střelic. Trasa tam a zpět byla celkem 5 km. Našim cílem bylo vesnické muzeum, kde nám prohlídku i s vyprávěním domluvila Iva. Celý den nám svítilo sluníčko, a tak jsme se všichni pěkně zapotili. U muzea už nás čekal náš průvodce pan Fryčák a také příjemný stín uvnitř. Expozice je umístěna v patře, a tak jsme pro naše kamarády Luďu, Ráďu a Víťu celou výstavu nafotili. Kluci se na ni podívali až ve stacionáři a ostatní jim k tomu řekli své postřehy. K vidění bylo několik místností, kde jsme obdivovali například staré kolo, kočárky, různé zemědělské nářadí, potřeby do domácnosti, stroj na zmrzlinu, staré obrazy, peníze a mnoho dalších věcí. V poslední místnosti byly historické fotky a pro srovnání také fotky ze současnosti. Výlet jsme ukončili sladkou tečkou ve formě zákusku z místní vyhlášené výrobny cukrovinek. Vrátili jsme se unavení ale spokojení.

 

Bowling

12. dubna jsme uspořádali tradiční turnaj v bowlingu, který se uskutečnil v hotelu Aldo. Pozvali jsme opět kamarády z Vincentina Šternberk. Tentokrát přijeli s klukama i dvě ženské posily. Do hry byli všichni zapálení a velmi soustředění. Oba týmy byly velmi vyrovnané, ale nakonec vyhrálo Vincentinum. Moc jim to přejeme :-( , protože to byla jejich první výhra nad Jasněnkou. O naší spokojenost se postaral i personál hotelu za což mu moc děkujeme. Budeme se těšit na další odvetu, takže „boulení“ zdar…

 

Solná jeskyně Libina

Jednou z naplánovaných akcí byl výlet do solné jeskyně v Libině. Vyjelo nás celkem devět. Předem jsme si připravili teplejší oblečení, ale byli jsme překvapeni, že v jeskyni vůbec chladno nebylo, ba naopak. Byla to však příjemná změna a fajn relaxace. Některé dokonce přemáhal spánek, protože naše relaxace byla podpořená ještě klidnou hudbou a příjemným osvětlením. Na závěr nás čekalo občerstvení, které pro nás připravila paní z baru. Bylo to moc příjemné, takže si to zase někdy určitě zopakujeme.

 

Volání jara

Dnes jsme se po ranním deštíku rozhodli přivolat do Jasněnky jaro. A že se všichni pilně snažili.  Daneček zdobil květináč, do kterého zasejeme řeřichu, Luďa nám poradil, jak sázet kytky, Domča přebíral zrní pro kuřátka a zahradníci Raduška a Ráďa zase zalévali tulipány. A doufáme, že letos přiletí čápi i na naši střechu, protože Vlastík jim vystlal na komíně hnízdečko.  Po splnění všech úkolů a utopení Moreny se skupinky předvedly v přetahování jara se zimou a naštěstí jaro vyhrálo. Sluníčko se jim za to odměnilo a do Jasněnky poslalo své první hřejivé paprsky i s odměnami.  Tak vítej mezi námi, jaro.

 

Beseda o zvířátkách

V pátek 16. 3. 2012 se Jasněnka proměnila v malé ZOO. Na návštěvu za námi přišel Pavel Sova, vedoucí chovatelského kroužku z DDM v Litovli. Přinesl s sebou spoustu zvířecích kamarádů: zakrslé králíky, osmáky, strašilky, pavouky, šváby, agamy, hady a další prapodivná zvířátka. Povídali jsme si, jak se zvířata chovají a čím se živí. Prohlíželi jsme si knížky a encyklopedie se zvířaty. Ale největším zážitkem bylo hlazení zvířat. Někteří z nás se osmělili a pohladili si dokonce užovku a krajtu. Všem se akce moc líbila, protože ne každý má doma zvířecího mazlíčka.

 

Pozvánka na naši výstavu

V měsíci březnu-dubnu 2012 probíhá v prostorách kina Uničov první výstava výtvarných prací žáků naší školy (ZŠ speciální Jasněnka). Jsou zde k vidění různé výtvarné techniky, jako jsou například zapouštění vodových barev, otisky, práce s přírodním materiálem, lepení a jiné. Pokud budete mít zájem, můžete se přijít podívat, jak se to našim dětem povedlo.

 

Maškarní karneval

Únor je měsícem maškarních karnevalů, a proto jsme ani v Jasněnce nezůstali pozadu a vyhlásili na středu 22. února maškarní rej masek. Všechny masky - indiáni, víly, čarodějové, princové i princezny - byly krásné, zajímavé, barevné a originální a bylo opravdu těžké vybrat tu nej… Největší ohlas však měl Domča se svou maskou pana Ozzáka ze seriálu Comback. Děti si užily příjemné dopoledne, naplněné spoustou her, soutěží a zábavy. Společně jsme si zatančili i country tanec, připravený pro tuto příležitost a naučili se nový tanec Labada. Děti byly moc šikovné a za své vystoupení si vysloužily sladkou odměnu.

 

Jasněnka děkuje (Uničovský zpravodaj 23. 2. 2012)

Touto cestou bych tedy chtěla jménem občanského sdružení Jasněnka poděkovat vedení Městskému úřadu v Uničově za stálou pomoc a za tradiční několikaleté pořádání benefičního plesu pro naši organizaci. Letošní, v pořadí již XVI. uničovský ples pro Jasněnku, který proběhl v pátek 17. února v kulturním středisku ve Střelicích, byl tradičně spojen se sponzorskou kampaní především regionálních dárců. Oslovené firmy a obce v rámci této akce darovaly Jasněnce finanční částku, která spolu s výtěžkem prodeje losů do tomboly činí zhruba 628 tisíc korun. Na plese byla rovněž prezentována dotace Městského úřadu v Uničově na rok 2012 ve výši 350 tisíc korun. Děkujeme především vedení radnice za to, že Jasněnce dává formou své veřejné a reprezentační akce, kterým ples beze sporu je, příležitost získat náklonnost sponzorů a také možnost prezentace jejich dárcovství. Kromě této aktivity se vedení radnice přímo zapojuje do dárcovské kampaně a oslovuje sponzory se žádostí o podporu Jasněnky. Další velké poděkování patří obcím a sponzorům, kteří poskytli Jasněnce finanční částku na podporu naší činnosti a také těm, kteří darovali věcný dar do tomboly. Výtěžek letošního plesu, včetně finančních sponzorských darů, využije Jasněnka na zabezpečení provozu stacionáře a speciální školy.  

Mgr. Miloslava Bártová, předsedkyně OS Jasněnka

 

Sáňkování na Karlově

Už je půlka ledna za námi a pořádná zima nikde. Naštěstí, když jsme vyjeli do malého Karlova sáňkovat, tak jsme byli překvapení, kolik je tam sněhu. „Páni to je paráda“, řekl David. Jezdili jsme z kopce o sto šest. Občas se někomu povedlo vyklopit z bobů dřív, než dojel dolů. Podobný karambol měl i David s Romanem na sáních, nebo Hanka na bobech. Vše to dopadlo dobře, jen vypadali jak sněhuláci. Ale to k sáňkování a bobování patří. Ivonka, když sjížděla kopec na bobech, měla pokaždé hrůzu v očích, ale šla do toho znovu. Únava se však brzy dostavila, a tak jsme procházkou po okolí ukončili naše malé sportovní dopoledne. Těšíme se, že si to brzy zopakujeme.

 

Koncertní síň, prohlídka výstavy

Dopoledne jsme navštívili místní klášter, kde se konala výstava obrazů a keramiky. Svá díla zde vystavovali místní umělci z Uničova. Prohledli jsme si nejen vystavované výrobky, ale někteří  zvědavci si šli prohlédnout  z blízka i varhany. Po příchodu do stacionáře jsme si společně povídali o tom,  co se komu líbilo. Hanku nejvíc zaujal starožitný nábytek, Janu zaujala krásná vitráž, Mirku šaty jeptišek a historický obraz s morovým sloupem, který zachycoval atmosféru doby minulé.  Hance W.  se líbila výmalba na stropech,  Radek, Honza a Eva zhodnotili, že se jim líbilo vše. Tak příště zase něco naplánujeme.

 

Krmení lesní zvěře

Dne 13. 1. 2012 podnikla třída C výlet do lesa pod Bradlo, jehož cílem bylo doplnit zásoby jídla pro zvířata. Celý týden jsme shromažďovali krmení, Adam přinesl jablka, Vlastík tvrdý chleba, Dnenis  a Pavel slunečnicová semínka, mrkev a tvrdé pečivo.  Počasí  bylo téměř aprílové, chvíli svítilo slunce, z toho za chvíli z nebe padal sníh, ale i to nás neodradilo a šlapali jsme do kopce, na jehož vrcholu jsme spatřili krmelec.  Adam chtěl přilepšit zvířatům již cestou ke krmelci, a tak sypal zásoby podél lesní cesty, ale přesto nám zůstalo v taškách spousta dobrot pro zvířata. Vlastík byl zvědavý, a tak šel rychle prozkoumat, co do krmelce nosí myslivci. Zjistil, že v krmelci leží seno a jablka, a taky něco zvláštního, s čím se ještě nesetkal. Byla to sůl! Společně jsme vystrojili hostinu a byli jsme spokojeni z dobře vykonané práce. Doufáme, že si zvířata pochutnala!