2010 - 2011

 

Vánoční posezení s rodiči

Tento rok jsme vybrali datum vánočního posezeni pro rodiče na 16. 12. 2011. Už jsme se těšili. Tentokrát si děti připravily pro rodiče i malinkaté vystoupení se zimní tématikou. Zapojily se všechny. S veselým hraním na nádobí jsme napekli cukroví, nechyběly ani sáně, sněhulák a koulovaná. I kapříka jsme lovili z nedalekého rybníka. Šupinky pro štěstí děti raději na kapra přilepily, aby se nás celý rok drželo. Přichystané dárečky potěšily každého, kdo si za námi přišel popovídat a strávit pěkné odpoledne.  Už se stmívalo, svítil stromeček, a tak jsme se rozloučili zpíváním koled a vánočním přáním.

 

Vánoční dopoledne na SOŠ

Každý rok nás pravidelně zve Střední odborná škola  - Hotelnictví a turismus  Uničov na akce pořádané studenty. Jsou nápadití, zábavní a my se na ně opravdu těšíme. Bavili jsme si i tento rok.  Uvítaly nás pohádkové písničky a studenty hraná pohádka, kde si sami zpívali. Byli skvěle připravení. My jsme dokonce vstoupili do pohádky a museli hledat prince. Čekaly nás úkoly jako bourání dračí zdi, lovení rybek, skládání obrázků a malování princezen. I na Boba a Bobka došlo. Ti se také chystali na svátky a zdobili stromeček řetězem, který jsme sami slepovali. Pod stromkem byly nachystány i dárky pro naše děti. Rozloučili jsme se koledami a společným tancováním. Děkujeme za příjemné dopoledne a srdečně zveme studenty za námi do Jasněnky.

 

Mikuláš

Jako každým rokem, tak i letos se všichni z Jasněnky dočkali návštěvy Mikulášské družiny. V tento den nás navštívil Mikuláš, čert i anděl. Mikuláš měl s sebou knihu hříchů a v ní byli zapsáni všichni zlobivci. Čert si dokonce některé neposluchy chtěl vzít s sebou do pekla, ale nakonec po přednesení básniček a zpěvu písniček, nám všichni nezbedníci zůstali. Samozřejmě museli čertovi slíbit, že se do příště polepší. Na závěr Mikulášské návštěvy byl úplně každý obdarován balíčkem sladkostí.

 

Sběr starého papíru

V rámci ekologické výchovy se v říjnu na naší škole uskutečnil sběr starého papíru. Po čtrnáct dnů jsme shromažďovali staré noviny, časopisy, letáky, až z toho byla v Jasněnce pěkná hromada. A výsledky? Podařilo se nám nasbírat celkem 810 kg papíru. Nejlepšími sběrači ze školy byli: Denis, Radka a Pavel. Ze stacionáře byla nejúspěšnější Mirka (165 kg), dále Víťa a Hanka. Všichni byli odměněni CDéčky. Gratulujeme a děkujeme rodičům za jejich ochotu a pomoc.

 

Halloween

Dne 24. 10. se uskutečnila na zahradě Jasněnky zahradní slavnost. Pracovnice převlečené do masek čarodějnic, duchů a dýní pro nás připravili slavnostní občerstvení v podobě dračích očí z marcipánu, prstů od ježibab, vyrobených ze sušenkového těsta, perníčky ve tvaru netopýrů a další hrůzostrašné dobroty. Na začátku akce jsme se prošli s lampiónovým průvodem, dále nás Jiřinka, Lenka a Petra pomalovaly barvami na obličej. Také jsme si vyrobili ozdobný připínací kolíček s motivy duchů a netopýrů. Vyhodnotili jsme nejhezčí dýni a hledali poklad v podobě balíčku plného dobrot. Na závěr nás čekala ohnivá show – fire man. Byla to skvělá podívaná.

 

Solná jeskyně v Zábřehu

Už jsme se těšili na výlet do solné jeskyně, na který se třída A vydala 24. října. Ráno venku bývá docela chladno a v nádherném prostředí pohádkové jeskyně jsme si rádi zavzpomínali na teplé letní dny. Příjemná atmosféra při pohádce i přesypávání soli do kbelíčků nám připomnělo letní pohodu u vody. S radostí děti hledaly oranžová světýlka v hromádkách bílého písku, nebo se schovávaly za solné sloupy. Čas nám sice rychle uběhl a my se zase vraceli zpátky, ale s hezkým zážitkem a příjemně odpočinutí.

 

 

Výlet na Rešovské vodopády

Nejen slunečné září, ale pokračující babí léto ještě v říjnu nás opět vyhnalo ven do přírody. Dalším místem naší cesty se tentokrát staly Rešovské vodopády, známý cíl mnoha turistických i cyklistických výletů. Rešovské vodopády jsou jedny z nejhezčích na našem území. Nejsou nejvyšší, nejmohutnější ani nejznámější, mají však vždy dostatek vody. Je to nejvodnatější vodopád v Česku a toto území je přírodní chráněná památka. Leží na říčce Huntavě, stranou hlavních dopravních cest, uprostřed lesů v podhůří Jeseníků. Auty jsme se přiblížili pár kilometrů k vodopádům, protože nás čekala náročná cesta i s invalidními vozíky. Díky společnému úsilí při výstupu do kopce jsme se nakonec všichni mohli pokochat krásným výhledem na zurčící vodopád a okolní přírodu. Všem se u vodopádů líbilo. Čistý vzduch, zachovalá příroda a strnulý klid působil jako balzám. Příjemně unavení jsme se vrátili zpět k dobrému obědu.

 

Výšlap do Střelic

Využili jsme krásného a teplého počasí a vyrazili jsme po cyklostezce do Střelic. Počasí bylo nádherné. Na louce se pásli koně. Míša se koně nebála a koníčka si pohladila. Ostatní koníka jen z blízka prohlédli. V Colchi jsme si za odměnu dali občerstvení, někteří měli chuť na hranolky, jiní na zmrzlinu. Ostatní se osvěžili kofolou. Utratili jsme kapesné, které jsme dostali od maminek. Zpáteční cesta uběhla rychle. A paní kuchařka Iva už na nás čekala s obědem. Mňam.    

 

Výstup na Bradlo

Letošní slunečné a teplé září lákalo na nejrůznější výlety a procházky a proto jsme se rozhodli uspořádat výlet na skalní vyhlídku zvanou Bradlo. Tento skalnatý útvar nazývaný Moravský Blaník se nachází na přechodu Hané a Jeseníků mezi městečkem Úsov a obcí Libina. Bradlo je významným rozhledovým bodem a při dobré viditelnosti je z něj vidět Hrubý Jeseník a prakticky celý Hornomoravský úval. Jedna z českých pověstí říká, že v Lipince žil lakomý sedlák Kapsa, který neváhal upsat duši ďáblu, aby zbohatnul. Ďábel však musel postavit přes noc hrad z kamene dřív, než zakokrhá kohout. Kapsa ho obelstil a ďábel nesplnil slib. Místo hradu zůstaly na kopci jen kameny.  Příběh jsme si všichni připomněli a s nadšením zdolali cestu až nahoru. Nahoře jsme nafotili pár společných fotek a zapsali tam do místní knihy náš pozdrav. Výhled byl odměnou za náš malý sportovní výkon. Viditelnost však nebyla nejlepší a proto se na Bradlo příští rok zase rádi vrátíme.

 

Jasněnka na ZŠ U Stadionu

Žáci ZŠ U Stadionu pilně cvičili a připravovali zábavné dopoledne pro děti z Jasněnky. Hned na začátku jsme shlédli velmi vtipnou moderní úpravu pohádky O perníkové chaloupce. Poté se v tělocvičně během her prokázala naše šikovnost. Skládání kostek, obrázků, slalom z kuželů, třídění barev, házení míčů na cíl aj. Dětem to šlo docela dobře, a proto si také po zásluze odnášely diplom i plyšové hračky. Žákům ZŠ děkujeme za pěkný program, který se všem moc líbil.

 

Výlet za vláčky do Střížova

Na konci roku se chystáme na výlet. Tentokrát jsme vyrazili za vláčky do Střížova. Po návštěvě vystavených kočárů pro koňská spřežení v Náměšti na Hané se žáci třídy B vydali prozkoumat moderní dopravní prostředky. Tady jsme měli možnost prohlédnout si celá nádražíčka a zákoutí dráhy lemované krásnými stromečky a květinami. Tu stál u dráhy hlouček dětí, jinde se zase pásly kravičky. Bylo se na co dívat. Každou chvíli projížděl nějaký vláček.  Nechyběl ani vláček, co vozí  plyšáky.  Na památku si děti odvezly i dřevěné vláčky – magnetky a jízdenky.  Už ale houkal vlak k odjezdu a my se vraceli autem domů. Dnes jsme tedy měli pěkné dopravní dopoledne.

 

Praha 2011

Ve dnech 30. května – 1. června jsme podnikli exkurzi do našeho hlavního města. Obdivovali jsme krásy historické části Prahy, prošli jsme se po Karlově mostě, Václavském náměstí a shlédli jsme i orloj na Staroměstském náměstí. Během návštěvy Prahy jsme se vydali také do ZOO Trója, kde se nám naskytla jedinečná příležitost. Naši žáci měli možnost spatřit zblízka slony a žirafy, které nám dokonce pracovníci zoo dovolili nakrmit. Nejvíce se chlapci těšili na návštěvu hlavního vlakového nádraží a jízdu metrem, kde jsme strávili celé dopoledne. Z této exkurze jsme si přivezli spoustu zážitků i dárečků na památku.

 

 

Na kole do Střelic

Skoro letní slunečné a teplé počasí nás přimělo k rozhodnutí oprášit kola a vyrazit někam na malý výlet. Ve čtvrtek 26. 5. 2011 jsme si šlápli do pedálů. Nenáročnou trasu po cyklostezce, kterou jsme vybrali na zkoušku a pro začátek, byla Uničov – Střelice. Cílem mini výletu byl hotel Colchi ve Střelicích a jeho blízké okolí, se zastávkou na malé občerstvení a zpět. Celková délka trasy činila cca 6km. Všichni byli pečlivě vybaveni seřízenými koly a přilbami. V počtu šesti dospělých uživatelů a tří pracovnic stacionáře jsme se s dobrou náladou vydali vstříc dobrodružství. Do stacionáře jsme se vrátili trošku unavení, ale spokojení se svým výkonem.

 

 

Návštěva u myslivců

Co dělá myslivec, jaká zvěř žije v lese, jak se chovat v lese – to vše jsme se dozvěděli z vyprávění pana myslivce Příborského, které se uskutečnilo ve středu 11. května 2011 na lovecké chatě v Renotech. Prohlédli jsme si také trofeje některých zvířat, vycpané ptáky, krmelce a pro kluky byla zajímavostí lovecká zbraň. Někteří odvážlivci se vydali i na posed. Příjemným zakončením dopoledne bylo rozdělání ohně a opékání špekáčků.

 

Ekostezka

V dnešní den se všichni žáci školy a uživatelé stacionáře Jasněnka vydali na zábavně-poučnou stezku, kde si pomocí her, soutěží a praktických úkolů zopakovali, jak správně třídit odpadky a jak chránit životní prostředí. Každá třída i pracovní skupiny si na akci vyrobily a pojmenovaly svého skřítka-pomocníka (např. Plechomila, Třídílka, Šmudlíka, Plastíka a tak všelijak), který i nadále bude dohlížet na dodržování získaných dovedností.

Vystoupení pro seniory

V první jarní den jsme navštívili dům s pečovatelskou službou pro seniory v Uničově. Tento krásný slunečný den jsme babičkám a dědečkům předvedli půl hodinové pásmo písniček, básniček a tanečků. Pokud to byly známé melodie, senioři se k nám ochotně přidávali a příjemná jarní nálada jen stoupala. Nechyběly ani malé hudební hádanky, se kterými si všichni hravě poradili. Na závěr jsme se rozloučili tanečkem v kostýmu motýlů na hudbu Helenky Vondráčkové „Chytila jsem na pasece motýlka“.Úspěch byl korunován potleskem a každý účinkující dostal sladkou odměnu.

Karneval

Dnes na nás už vykukovalo jarní sluníčko, ale ještě bylo venku docela chladno, proto jsme se rozhodli, že si tento den zpříjemníme a zahřejeme se tancem a soutěžemi. Uspořádali jsme proto v jídelně Jasněnky maškarní karneval. Jako hosta jsme si pozvali šaška Vikyho. Přivezl si svoji hudební aparaturu, světelné a mlhové efekty a více než hodinu bavil všechny holky, kluky a dokonce i „tety“. Zpívalo se, tančilo se, nechyběl ani dlouhatánský had, kterého jsme všichni vytvořili držením za ruce nebo známý ptačí tanec. Diskotéku v maskách šašek Viky  zpestřil různými soutěžemi.  Všechny masky byly  krásné a nápadité, takže sladkou odměnu si zasloužili všichni. Příjemné dopoledne v maskách však skončilo a my jsme zamávali a poděkovali šaškovi Vikymu za krásný program.

 

Máme MISSIS !!!

"Nejsympatičtější maminkou roku se v celorepublikovém finále soutěže Missis 2011 v sobotu 19. února v Mariánských Lázních za přispění svého čtyřletého syna Sebastiana stala  jednatřicetiletá Vendula Kunertová z Litovle" Tolik zpráva z tisku. Nejzajímavější pro Jasněnku však je, že "teta" Vendulka pracuje právě v Jasněnce! V našem zařízení pracuje jako asistentka pedagoga již sedm let a všichni ji máme rádi a drželi jsme jí i synovi Sebikovi palce. Takže teď máme v Jasněnce patronku Miss 2004 Janu Doleželovou a MISSIS za rok 2011 Vendulu Kunertovou. Gratulujeme nové MISSIS!

 

Jasněnka děkuje (Uničovský zpravodaj 3/2011)

XV. uničovský ples pro Jasněnku, který proběhl v pátek 4. února v kulturním středisku ve Střelicích byl  tradičně spojen se sponzorskou kampaní především regionálních dárců. Oslovené firmy v rámci této akce darovaly Jasněnce finanční částku, která spolu s výtěžkem prodeje losů do tomboly činí zhruba 600 tisíc korun, což je opět výborný výsledek. Zvláště v době neutěšené ekonomické situace, kdy MPSV ČR Jasněnce v posledních dvou letech snížilo vlivem úsporných opatření dotace téměř o 900 tisíc korun, je tato sponzory darovaná částka pro naše zařízení existenčně velmi důležitá. Proto touto cestou děkujeme především vedení radnice za to, že Jasněnce dává formou své veřejné a reprezentační akce, kterým ples beze sporu je, příležitost získat náklonnost sponzorů a také možnost prezentace jejich dárcovství. Kromě této aktivity se vedení radnice přímo zapojuje do dárcovské kampaně a oslovuje sponzory se žádostí o podporu Jasněnky. Další velké poděkování patří přímo sponzorům, kteří poskytli Jasněnce finanční částku na podporu naší činnosti a také těm, kteří darovali věcný dar do tomboly. Výtěžek letošního plesu, včetně finančních sponzorských darů, využije Jasněnka na zabezpečení provozu stacionáře a speciální školy.

Poděkování z Jasněnky Uničovský zpravodaj 1/2011

V předvánočním čase jsme s radostí přijali pozvání na Vánoční besídku pořádanou studenty třetích ročníků SOŠ Uničov, Hotelnictví a turismus v Uničově, kteří pro nás každoročně připravují pestrý program plný pohádek, vánočních koled a zajímavých činností. Děkujeme vedení školy a pedagogickým pracovníkům Ing. M. Zahradové a Ing. P. Stránskému, CSc. za uskutečnění této akce. Velké díky patří i Mgr. N. Bruštíkové pod jejímž vedením probíhá celoročně výuka TV se začleněním našich dětí ze Stacionáře Jasněnka do pohybových aktivit.

Předvánoční odpoledne v Jasněnce

Ve dnech 13. a 14. prosince 2010 proběhla Předvánoční odpoledne pro rodiče. V pondělí se sešli žáci ze Základní školy speciální s rodiči a v úterý odpoledne potom kluci a holky ze Stacionáře. Po obě odpoledne si děti, rodiče i „tety“ mohly společně vyrobit vánoční dekoraci, svícen na sváteční stůl nebo ozdobit perníčky. U práce jsme si pochutnávali na dobrůtkách, které si děti upekly v rámci vyučování, nebo co donesli rodiče. Na stole plném dobrot si přišel na své každý mlsný jazýček. K občerstvení patřila i káva či voňavý punč. Na závěr jsme si navzájem rozdali vánoční dárečky a společně si zazpívali koledy u stromečku. Věříme, že se Předvánoční odpoledne všem líbilo a moc se těšíme na další společnou akci. KRÁSNÉ VÁNOCE A VŠE NEJ DO ROKU 2011

Strašidelný večer v Jasněnce

V dušičkový podvečer se naše škola proměnila v sídlo strašidelných bytostí. Přicházející čarodějky, strašidýlka a rodiče přivítala tajemná upírka. Na  zahradě byla taková tma, že si všichni raději vyrobili dýňové  lucerničky, aby se neztratili. Rodiče  s dětmi si dali opravdu záležet. Dostali za odměnu i pohoštění, které však na první pohled bylo jen pro odvážné. Prsty čarodějnice, oči, zelená ruka v punči a jiné děsivé dobroty. Poté rej strašidel zavedla upírka s lucernou  na čarovnou  zahradu. Svítící dýně v altánku, tajemný hrad, doupě čarodějnice a k tomu tajemná hudba. Bylo to jako v pohádce. Kdo se nebál, odnesl si z hradu svítící náramek a od čarodějnice na památku obrázek s jeho fotkou. I dýně se těšily obdivu kolemjdoucích a každá chtěla být nejhezčí. Nakonec se světýlka posílala i na temnou oblohu. Velikou radost a nadšení nejen u dětí vyvolala barevná létající přáníčka.  Ztratila se v dáli a my doufáme, že se nám brzy vyplní.  Tajemnému světu strašidel a upírů děkujeme za krásný večer.

Výlov rybníka v Šumvaldě

V pátek 15. 10. 2010 ráno vyrazily třídy B a C a jejich „velcí“ kamarádi ze Stacionáře se svými „tetami“ na výlet. Cílem byl Šumvald, kde se od pátku 15. 10. do neděle 17. 10. 2010 konal tradiční výlov rybníka. Všichni se na tuto akci moc těšili. Nejprve si na hrázi se zaujetím prohlíželi práci rybářů, pozorovali ulovené ryby a poté si koupili ve stáncích něco dobrého na mls a nebo drobnůstku na památku. Akce se vydařila, a to i díky podzimnímu sluníčku, které nás příjemně celé dopoledne lechtalo svými paprsky.

 

Komisařka Škavronková zasahuje

V měsíci záři jsme několikrát navštívili dopravní hřiště v Uničově a věnovali se dopravní výchově. Nejen o ní nám přijela popovídat paní Pavla Škavronková, policistka ČR z Olomouce. Během dopoledne si pro naše děti připravila zajímavý program zaměřený na základy bezpečnosti na pozemních komunikacích a na seznámení s pracovními povinnostmi policistů. Všichni jsme si mohli prohlédnout některé předměty, které policista používá při své práci. Nejvíce se líbila policejní pouta, která si někteří i vyzkoušeli. Na závěr jsme si zahráli oblíbenou hru "Na četníky a zloděje", kde opět slavně zvítězili zloději.

Podzimní pobyt v Lipové - lázních

Třetí zářijový týden letošního roku jsme absolvovali podzimní pobyt v Lipové - lázních v Jeseníkách. Po celou dobu našeho pobytu jsme měli velmi pěkné, teplé a slunečné počasí, které doslova vybízelo ke každodenním vycházkám a výletům po okolí. Prošli jsme si lázeňský park v Lipové, kde jsme byli ubytováni. Ale také park a kolonádu v lázních Jeseník. Zde jsme strávili celé dopoledne a čas jsme vyplnili příjemnou relaxací v bazéně sanatoria Priessnitz a návštěvou nově otevřeného balneocentra. Nechybělo posezení u kávičky a skvělých lázeňských oplatků. V místě ubytování jsme navštívili muzeum zakladatele zdejších lázní, Johana Schrotha. Mezi další výlety patřil výlet do přírody na vyhlídku zvanou Lesní bar, kde jsme měli možnost se uprostřed přírody občerstvit a odpočinout si. Večerní programy jsme vyplnili návštěvou kulturního představení „Kouzelnická show, táborákem a společenskými hrami. Společně strávené chvíle byly moc fajn a všichni se už těšíme na další výlet do přírody.

Sportcentrum factory

Dne 15. 9. 2010 jsme byli majitelem Sportcentra factory v Uničově pozváni na návštěvu jejich zařízení, abychom si zdarma mohli vyzkoušet jejich novou whirpool vanu. Naše děti byly z tohoto pozvání nadšeny a těšily se, až si ji budou moci vyzkoušet. Milý personál nám se vším vyšel vstříc a snažil se přizpůsobit podmínky i pro imobilní žáky. Ve whirpoolce jsme si mohli volit množství i intenzitu vířivek a prostřídali jsme se na jednotlivých masážních proudech, všichni si to užívali. Ve Sportcentrum factory se nám velmi líbilo! Děkujeme za milé pozvání a již se těšíme na zopakování této příjemné a zajímavé akce.

Spaní v Jasněnce

Začátek nového školního roku jsme s našimi dětmi přivítali společným spaním v Jasněnce. Odpoledne jsme si udělali exkurzi do Sportcentra Factory v Uničově, kde jsme si mohli prohlédnout fitcentrum, sály určené pro aerobic, fitbox, spinning a alpining, a nakonec jsme si vyzkoušeli jejich velkou whirpoolku. Večer jsme si povídali o prázdninách, zahráli jsme si společenské hry a promítli si pohádku. Opět jsme si spaní v Jasněnce pěkně užili. 

 

Výlet do Hanáckého skanzenu v Příkazech u Olomouce

V pátek 18. června 2010 jela třída B na výlet. Vyrazili jsme hned ráno po příchodu do Jasněnky. Protože jsme měli prohlídku skanzenu až na 11 hodinu, prošli jsme se nejprve po okolí a nasvačili jsme se. Potom už následovala hodinová prohlídka a exkurze ve skanzenu. Mohli jsme tu shlédnout bohatý mobiliář, který umožňoval přiblížení mnoha stránek života na Hané, zejména v období přelomu 19. a 20. století a další zajímavosti, např. předměty a vybavení tradiční kuchyně a světnic, řemeslnickou dílničku s mnoha pomůckami a druhy nářadí (kamnářské, knihařské, stolářské, atp.) Je zde i malá ukázka starých školních pomůcek. Hospodářská část usedlosti obsahuje předměty spjaté především se zemědělstvím a chovem domácího zvířectva, ale také s praním a žehlením prádla. Procházka po skanzenu byla velice zajímavá a moc se nám všem líbila. Výlet jsme zakončili ve zdejší restauraci na obědě a zmrzlinovém poháru.

Výlet třídy D do Olomouce

Ve čtvrtek 17. 6. 2010 si třída D vyjela na výlet do Olomouce. Naše první cesta vedla do muzea. Tam jsme viděli spoustu zajímavých věcí: hodiny, obrazy, starožitný nábytek, zbraně, hračky, loutky,…Pak jsme se přesunuli na náměstí, kde jsme si prohlédli historické památky a počkali na odbíjení poledne na orloji. Celý výlet jsme završili návštěvou restaurace U Ceasara, kde si děti pochutnaly na dobré pizze. Největším zážitkem však pro děti byla jízda Olomoucí nízkopodlažní tramvají.

 

Návštěva ZŠ U Stadionu a SOŠ Hotelnictví a turismu

Podobně jako v loňském roce, tak i letos se naše děti setkaly se studenty ze ZŠ U stadionu a SOŠ Hotelnictví a turismu. Studenti těchto škol si připravili pohádkové představení, různé soutěže a malou diskotéku. Z těchto setkání si děti odnesly nejen diplomy, dárečky a sladké odměny, ale také spoustu krásných zážitků. Odměnou studentům byla spokojenost dětí a velké úsměvy v jejich tvářích.

 

Výlet do ZOO

Ani letos jsme si nenechali ujít návštěvu ZOO na sv. Kopečku. Přestože venku panovaly tropické teploty, nedali jsme se počasím odradit a časně ráno jsme vyrazili. Procházka spojená s pozorováním zvířat byla nejen poučná, ale parta opičáků nás dokázala i pobavit. Příští rok se určitě se zvířaty opět potkáme a už teď se těšíme.

Dětský den v Jasněnce

V pondělí 7. června 2010 oslavily děti z Jasněnky svůj svátek – Den dětí. Během dopoledne plnily 10 pohádkových úkolů, při kterých se setkaly s různými pohádkovými bytostmi /Karkulce pomáhaly sbírat kytici květin pro babičku, zdobily perníkovou chaloupku, s pejskem a kočičkou věsily prádlo, lovily zlatou rybku,…/ Za každý splněný úkol získaly děti kouzelné písmenko a z nasbíraných písmen složily tajné heslo, které bylo důležité znát pro získání sladké odměny. Děti byly při plnění úkolů velmi šikovné a sladkou odměnu si určitě zasloužily.

 

Bowling

Ve čtvrtek 6. 5. 2010 se již podruhé uskutečnil turnaj v Bowlingu v Uničově. Jako soupeře jsme si opět pozvali kamarády z Vincentina Šternberk. Soupeřící družstva se této kolektivní hry chopili s velkou chutí a sportovním nasazením. Obzvláště soupeři se snažili, aby se jim podařilo dosáhnout na výhru. Po náročném souboji s rozdílem čtrnácti bodů, vyhrál opět náš tým z Jasněnky. Našim hráčům se podařilo nahrát celkem 384 bodů, což je ještě víc než v minulém roce. Silná sedmička ve složení: Hanka Rusínová, Jana Hladincová, Pavla Galásková, Jan Taraba, Ivan Václavík, David Kuraj a Jarda Filip si vybojovali sladkou medaili a diplom. Druhý tým Vincentinum Šternberk však s prázdnou neodešel a také dostal sladkou odměnu a diplom za účast. Už se všichni těší na příští „Bowlingové“ koulení.

Dětřichov  u Jeseníka  

V týdnu od 24. do 28. dubna 2010 jsme vyjeli s dětmi do přírody v okolí Jeseníka. Ubytováni jsme byli v hotelu Nodus. Pěkné počasí, malebná příroda, lesy a pastviny nás lákaly ven. Nejprve jsme navštívili bazén v České Vsi, kde se děti ve vodě řádně vydováděly. V lázních Jeseník se zase naskytla příležitost k prohlídce rozlehlého parku v lázeňském areálu. Ti šikovní vyběhli až na louku ke kamenům s léčebnými prameny. Všichni si samozřejmě odtud odvezli hmotnou památku z cukrárny v podobě lázeňských oplatků. Se zaujetím jsme sledovali nádherné síně, pukliny i spící netopýří obyvatele jeskyně Na Špičáku. Jeseníky nám ukázaly i svou druhou tvář. Na Rejvízu nás přivítalo nádherné počasí, ale jakmile jsme v  dřevěné chatce nakoupili suvenýry, k mechovému jezírku nás po chodníku z dřevěných klád doprovázel vydatný déšť. Z lávky u jezera jsme pozorovali, jak dopadá na hladinu. Ale i to mělo své kouzlo.  Nechyběly ani procházky po okolí, hry v prostorách hotelu, na hřišti nebo večerní diskotéka se světelnými efekty. V předvečer odjezdu se nad lesy k temné obloze vznášel lampion s přáníčky.  Bylo tu hezky a myslím, že děti budou mít dlouho na co vzpomínat.

EKO stezka

V pondělí 26. 4. 2010 proběhla za pěkného slunečného počasí „EKO-stezka“, která byla uspořádána pro školáky i dospělé klienty Jasněnky. Procházku malým parčíkem nedaleko naší školy si prošly jednotlivé třídy a plnily mnohdy nelehké úkoly zaměřené na životní prostředí, přírodu, faunu i floru a ekologii. Všichni si vyzkoušeli si jak třídit odpad, zkoumali zvuky zvířat, přiřazovali obrázky stromů k jednotlivým plodům, hledali obrázky ptáků, v „rybníce“ hledali, co tam nepatří a na závěr luštili rébusy a jiné úlohy spojené s tématem stezky.

 

Výměna oken

Na přelomu března a dubna započala další stavební úprava na budově, a sice výměna oken v přízemí budovy. Do prací se opět zapojili všichni zaměstnanci a tak byl provoz stacionáře omezen pouze na tři dny. Bohužel však bude nutno v pracích pokračovat ještě o velkých prázdninách, neboť vybourání starých oken si vyžádalo větší zásahy do omítek. Bude proto potřeba ve většině místností znovu vymalovat a pravděpodobně také opět natřít fasádu.

 

Velikonoční dopoledne

Krásné počasí lákalo ven a radostné očekávání Velikonoc zaručilo příjemnou náladu.  Abychom si přiblížili atmosféru svátků, sbírali jsme dvojice obrázků jarních květin, kutáleli velká vajíčka do koše a přenášeli je na pánvičce, zdobili pomlázku, hledali kuřátka v trávě,  skládali básničku o vlaštovce a vyhledávali tu největší, co nám přinesla jaro. Nakonec jsme přivítali zajíčka, kterého děti musely chytit. Od něj pak dostaly dopis s pokynem, kde hledat velikonoční poklad. Nezapomnělo se ani na dětmi nazdobená vajíčka, která byla dána na výstavu a oceněna. Den se vydařil a nezbývalo, než všechny pochválit a popřát hezké Velikonoce.

Vynášení Moreny

V pátek 26. března 2010 se děti a tety z Jasněnky rozloučili se zimou a přivítali dlouho očekávané slunečné jaro. V 10,00 hod. jsme se sešli na kraji parku v Uničově. V čele průvodu jsme nesli Morenu, jako symbol zimy a smrti. Morena nebo-li Mařena byla vyrobena z klacků, větviček, novin, papíru a látek. Průvodem jsme potom došli až k řece Oskavě. Po cestě jsme si povídali básničku O Moreně a připomínali si, co můžeme po zimě v přírodě všechno vidět. Děti zároveň sbíraly klacky, listí, větvičky apod. Když jsme došli až na mostek, rozloučli jsme se opět básničkou se zimou, zapálili Morenu a vhodili ji do řeky. S Morenou žáci do vody vhodily i nasbírané přírodniny. Při zpáteční cestě do školy jsme nesli líto. Nejprve jsme si jej dozdobili barevnými mašlemi a stuhami a jako symbol jara a nového života jej donesli do školy. Pozorovali jsme i první rozkvetlé jarní kytičky, zelenající se trávu a poslouchali zpěv ptáčků. Na konci parku byla připravena pro všechny děti odměna v podobě sladkostí. Celá akce se velmi vydařila, přispělo k tomu velkou mírou i sluníčko, které nás po celou dobu příjemně šimralo jarními paprsky.

Výlet za dinosaury

V březnu jsme se vydali po stopách dinosaurů a navštívili jsme ukázku z Dinoshow v  Olomouc CITY. V prostorách obchodně-společenského centra jsme objevili několik zajímavých dinosaurů, kteří vydávali strašidelné zvuky a pohybovali se. S dětmi jsme se seznamovali s jejich jmény a povídali si o jejich životě.

 

Sluňákov

Ve středu 10. března 2010 se vypravily děti ze třídy D do Horky nad Moravou do ekologického střediska Sluňákov. Pomocí výukového programu s názvem „Vodní hrátky“ se děti seznámily s živočichy žijícími u vody a zopakovaly si důležité ekologické zásady, které pomáhají šetřit naše životní prostředí. Pestrý program i příjemné prostředí Sluňákova a jeho okolí nás všechny velice nadchlo a už teď se těšíme na další návštěvu.

 

Spaní v Jasněnce – narozeninová párty

Dne 24.2.2010 si děti a tety z třídy C uspořádaly spaní v Jasněnce spojené s oslavou narozenin. Společnými silami si připravili pudinkový dort, na kterém si moc pochutnali. Nejvíce se v tento den všichni těšili, až se setmí, aby si mohli pustit létající přáníčko, na které si všichni přítomní napsali svá přání nebo namalovali obrázek. Přáníčka nám vzlétla a ještě dlouho jsme je mohli pozorovat na noční obloze.

 

Karneval

Ve středu 24. 2.2 010 proběhl velký karnevalový rej. Úžasné masky, které tančily a soutěžily o drobné ceny, byly velmi pěkné a téměř k nerozeznání od těch opravdových pohádkových a filmových postav. Setkali jsme se zde s pirátem, vojákem, princeznou Fionou ze Šreka, vílou, policistkou, tygříkem a s medvídkem Pú….. aj. Atmosféru doplňovala rytmická disko hudba a neustále padající barevné konfety. Těšíme se na další pestrý karneval, jako byl letos.

 

Ples pro Jasněnku (Uničovský zpravodaj 18.3.2010)

Městský ples, jehož výtěžek je určen ve prospěch Jasněnky, je již tradičně spojen i se sponzorskou kampaní především regionálních dárců. Oslovené firmy v rámci této akce darovaly Jasněnce finanční částku, která spolu s výtěžkem prodeje losů do tomboly činí zhruba 696 tisíc korun, což je nádherný výsledek. Proto touto cestou děkujeme především vedení radnice za to, že Jasněnce dává formou své veřejné a reprezentační akce, kterým ples beze sporu je, příležitost získat náklonnost sponzorů a také možnost prezentace jejich dárcovství. Kromě této aktivity se vedení radnice přímo zapojuje do dárcovské kampaně a oslovuje sponzory se žádostmi o podporu Jasněnky a vysvětluje i význam sponzorství pro činnost a existenci tohoto zařízení. A proto druhé velké poděkovaní patři i všem sponzorům, kteří přímo věnovali finanční částky nebo darovali věcný dar do tomboly. Je pro nás velkou radostí, že i přes finanční krizi, která se nevyhnula ani našemu regionu, zůstali tradiční sponzoři Jasněnce věrni. Bez těchto vstřícných lidi, kteří chápou danou problematiku se v současné době nemůže žádná nezisková organizace obejít. Výtěžek letošního plesu včetně finančních sponzorských darů využije Jasněnka na dokončení speciálního terapeutického hřiště pro těžce zdravotně postižené děti, dále na rekonstrukci kotelny, výměnu oken a vlastní provoz stacionáře. Na plese byla také prezentována dotace ve výši 350 000 Kč, kterou město Uničov podporuje provoz stacionáře a rovněž sbírka S Bertíkem za dětským úsměvem, kterou pořádá každoročně řetězec supermarketů Albert. Také uničovský Abert se v předvánočním čase do celostátní sbírky zapojil a výtěžek ve výši 54 000Kč byl poukázán Jasněnce rovněž za účelem úpravy zahrady. Poděkování tedy patři nejen vedení uničovského Alberta, ale také všem nakupujícím občanům, kteří za nákup získané Bertíky vhodili do sběrné nádoby.

Mgr. Miloslava Bártová, předsedkyně OS Jasněnka

Ekologické středisko Studánka

Ve čtvrtek 11. února proběhla v Jasněnce ekologická akce s názvem „Mají ptáčci v zimě hlad?“ Akci pořádalo ekologické středisko Studánka, které pracuje při Městském úřadě v Uničově. „Tety z úřadu“ si pro děti připravily bohatý program plný her, soutěží a povídání o nelehkém životě ptáčků v zimě.  Nakonec si děti vyrobily krmítko ze šišek, které si mohly vzít domů, zavěsit si ho, a tak pomoci ptáčkům aspoň trochu překonat zimu.

 

Návštěva zimního stadionu

V únoru 2010 jsme po roce zavítali na zimní stadion. Ledovou plochu jsme měli jen pro sebe a tak jsme se těšili, že si bruslení a klouzání pořádně užijeme. Někteří z nás si obuli brusle a zpočátku nejistými krůčky zjišťovali, zda-li ještě budou umět bruslit. Ostatní děti se s radostí proháněly s hokejkami po ledě, klouzaly se nebo „rychlostí blesku“ jezdily se strejdou Zdeňkem, který oprášil své brusle a ukázal nám, jak na to. Už teď se těšíme na příští zahájení sezóny.